DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
03. jūnijā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Pievienojoties CERN skaitļošanas tīklam, Latvijā notiks globāli nozīmīgu zinātnes datu apstrāde 

Publicitātes foto

Liela apjoma zinātnes datu apstrāde, Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) zinātniekiem cenšoties atklāt jaunus fizikas fenomenus, notiks arī Latvijā, jo piecas Latvijas izglītības un zinātnes institūcijas kopējā tīklā ir apvienojušas savus augstas veiktspējas skaitļošanas jeb superdatoru resursus, kurus turpmāk CERN izmantos zinātniskajiem aprēķiniem. Federatīvā skaitļošanas centra «Latvia CERN CMS TIER2» atklāšana un Latvijas un CERN sadarbības memoranda parakstīšana notiks 5. jūnijā plkst. 9.30 Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) konferenču zālē, Āzenes ielā 6. Memorandu izglītības un zinātnes ministres vārdā parakstīs finanšu ministrs Arvils Ašeradens un CERN informācijas tehnoloģijas un pētniecības direktors Joahims Mnihs (Joachim Mnich).  

«Mēs kļūstam par daļu no visas pasaules skaitļošanas jaudas – paplašinām sadarbību ar CERN informācijas tehnoloģijas jomā un dodam savu artavu lielajam zinātnes projektam, lai CERN zinātnieki, īpaši mūsu pašu pētnieki un studenti, varētu izzināt fundamentālās fizikas noslēpumus. Šis ir pa spēkam tikai tehnoloģiski attīstītām valstīm,» saka Latvijas pārstāvis CERN un CERN Nacionālā kontaktpunkta vadītājs, RTU profesors Toms Torims.  

Federatīvajā skaitļošanas centrā «Latvia CERN CMS TIER2» savus augstas veiktspējas skaitļošanas (High Performance Computing – HPC) resursus ir apvienojušas RTU, Latvijas Universitāte (LU), Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Ventspils Augstskola un Latvijas Nacionālā bibliotēka, kuras jau veiksmīgi strādā augstas veiktspējas skaitļošanas vidē. Pateicoties Latvijas valdības investīcijām, četros gados ir izveidota infrastruktūra, lai Latvija varētu pieslēgties Lielā hadronu paātrinātāja (LHC) pasaules skaitļošanas tīklam (Worldwide LHC Computing Grid – WLCG), kas apvieno aptuveni 170 skaitļošanas centrus vairāk nekā 40 pasaules valstīs un nodrošina skaitļošanas resursus LHC eksperimentos iegūto datu analīzei un uzglabāšanai. Šie procesi CERN notiek vairākos līmeņos. TIER0 līmenī darbības ar datiem norisinās CERN datu centrā, TIER1 – dažos ļoti liela apjoma globālajos pētniecības institūtos, savukārt TIER2, kuram pievienojas Latvija, – institūcijās, ar kurām CERN vienojas par superdatoru resursu izmantošanu.    

Savus augstas veiktspējas skaitļošanas resursus saslēdzot vienotā federatīvajā TIER2 tīklā, Latvija dod iespēju palielināt CERN skaitļošanas jaudas, un gan Rīgā, gan reģionos superdatori varēs veikt aprēķinus par elementārdaļiņu sadursmēm CERN CMS (The Compact Muon Solenoid) eksperimentā, kad ar LHC palīdzību ļoti lielā enerģijā tiek imitēts Lielais sprādziens, mērījumos meklējot atbildes uz jautājumiem par Visumu un cenšoties atklāt jaunus fizikas fenomenus. CMS eksperimentā strādā arī Latvijas zinātnieki un doktoranti – RTU un LU kopējās studiju programmas «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas» studenti, kuri savus promocijas darbus izstrādā CERN.  

«Latvia CERN CMS TIER2» partneri jau ir izmēģinājusi savas HPC resursu iespējas, Covid-19 laikā iesaistoties CERN atbalstītajā iniciatīvā Folding@home un ziedojot superdatoru resursus, lai zinātnieki Latvijā un pasaulē varētu nodarboties ar skaitļošanu, meklējot medikamentus vīrusa ierobežošanai. Tolaik Latvija vairāk nekā 245,2 tūkstošu komandu konkurencē piecos mēnešos sasniedza Folding@home globālā topa piecsimtnieku, apliecinot savu kapacitāti augstas veiktspējas skaitļošanā. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI