DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
07. jūnijā, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Izzinošā pastaigā LVM iepazīstinās ar “Ziemeļgaujā” veiktajiem pļavu atjaunošanas darbiem

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

AS “Latvijas valsts meži” (LVM) 16. jūnijā aicina interesentus doties izzinošā pastaigā pa aizsargājamo ainavu apvidu “Ziemeļgauja”, kur LVM veicis apjomīgus dabisko zālāju – parkveida pļavu – atjaunošanas darbus. Pastaigas laikā varēs ne vien izzināt LVM veikto darbu nozīmi Eiropā strauji izzūdoša biotopa atjaunošanā, bet arī ielūkoties šīs vietas vēstures lappusēs un uzzināt vairāk par saulgriežu laikā ziedošajām pļavu puķēm.

Aizsargājamo ainavu apvidū “Ziemeļgauja”, kur vēsturiski plašā teritorijā bijušas parkveida pļavas, LVM veic parkveida pļavu un ainavas atjaunošanu 100 hektāru kopplatībā.

Pirms simt gadiem “Ziemeļgaujas” apvidus iedzīvotāji lielāko teritorijas daļu izmantoja lopu ganībām. Te bija plašas pļavas ar krāsainām puķēm, veidojot klasisku Latvijas Gaujas palienes lauku ainavu ar tai raksturīgo reljefu un sezonālo applūšanu. Šobrīd parkveida pļavas un ganības Latvijā ir ļoti reti sastopams biotops – tas aizņem vien 0,02 % valsts teritorijas. Ja pļavas netiek apsaimniekotas, tās aizaug ar kokiem un krūmiem. Arī “Ziemeļgaujā” plašās ganību pļavas jau bija teju pilnībā aizaugušas, tāpēc teritorija 100 hektāru platībā atbrīvota no aizauguma, gaismai atsedzot bioloģiski vecos un ainaviski nozīmīgos ozolus. Lai pļavu varētu apsaimniekot un novērstu kokaugu atvašu augšanu, ka arī sekmētu pļavu augāja atjaunošanos, frēzēti celmi. “Ziemeļgaujas” teritorijā veikti vēl daudzi citi šī retā biotopa atjaunošanai nozīmīgi darbi, par kuriem pastaigas laikā 16. jūnijā vairāk pastāstīs iesaistītie LVM speciālisti. Pastaigas laikā varēs iepazīt arī šeit sastopamās dabas vērtības un uzzināt, kā vietējie iedzīvotāji šajā teritorijā saimniekoja senāk. Pēc pastaigas dalībnieki atgūs spēku, baudot uz uguns gatavotu zupu.

Dalība pasākumā ir bez maksas, taču vietu skaits ir ierobežots, tāpēc dalība jāpiesaka līdz 14. jūnijam. Iepazīties ar pasākuma programmu un aizpildīt pieteikuma anketu var šeit. Kopumā plānota 4 km gara distance ar nelieliem kāpumiem. Dalībnieki aicināti izvēlēties laikapstākļiem atbilstošu un pastaigai piemērotu apģērbu un apavus!

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI