DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
10. maijā, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Eiropas Savienība

Eiropas Parlaments atbalsta ES pievienošanos Stambulas konvencijai

Eiropas Parlamenta deputāti trešdien apstiprināja Eiropas Savienības pievienošanos Konvencijai par vardarbības pret sievietēm novēršanu un apkarošanu.

Sešus gadus pēc Stambulas konvencijas parakstīšanas ES beidzot ratificēs šo pirmo juridiski saistošo starptautisko instrumentu vardarbības pret sievietēm un meitenēm novēršanai un apkarošanai. ES līdz šim vilcinājusies ar Stambulas konvencijas pilnu ratifikāciju, jo dažas dalībvalstis to atteicās darīt, par spīti Parlamenta vairākkārtīgiem aicinājumiem. Tomēr ES Tiesa 2021. gada 6. oktobrī atzina, ka Eiropas Savienība var ratificēt Stambulas konvenciju arī bez visu dalībvalstu piekrišanas.

Tiesa konstatēja, ka juridiskais pamats, lai ES varētu pievienoties konvencijai, ir kopīgie noteikumi par patvērumu, tiesu iestāžu sadarbība krimināllietās, kā arī ES iestāžu un valsts pārvaldes iestāžu pienākumi. Tādēļ trešdien Eiropas Parlamenta deputāti balsoja par piekrišanu divos atsevišķos balsojumos:

- ES iestāžu un valsts pārvaldes pienākumu jomā atļaujot pievienošanos ar 472 balsīm “par”, 62 “pret” un 73 “atturas”;

- tiesu iestāžu sadarbības krimināllietās, patvēruma un neizraidīšanas noteikumu jomā atļaujot pievienošanos ar 464 “par”, 81 “pret” un 45 atturoties.

Tomēr ES pievienošanās Stambulas konvencijai neatbrīvo dalībvalstis no pienākuma pašām ratificēt šo konvenciju, kā Eiropas Parlamenta deputāti to jau vairākkārt norādījuši, mudinot atlikušās sešas valstis – Bulgāriju, Čehiju, Ungāriju, Latviju, Lietuvu un Slovākiju – nekavējoties ratificēt konvenciju, lai tā varētu aizsargāt sievietes pilnā konvencijas darbības apjomā.

Łukašs Kohuts (S&D, Polija), ziņotājs no EP Pilsoņu brīvību, tieslietu un iekšlietu komitejas teica: "Ar dzimumu saistīta vardarbība ir lielākā neatrisinātā ikdienas problēma Eiropā. Katra trešā sieviete ES ir piedzīvojusi fizisku un/vai seksuālu vardarbību – tas nozīmē, cietušas aptuveni 62 miljoni sieviešu. Tam tagad jābeidzas! Stambulas konvencija ir atzīta par visefektīvāko līdzekli ar dzimumu saistītas vardarbības apkarošanai, jo tā uzliek konkrētus pienākumus. Eiropas Savienībai pievienojoties Stambulas konvencijai, sievietes un meitenes Eiropā tiks aizsargātas ar Eiropas tiesību aktiem, kas vērsti pret vardarbību."

Ziņotāja no Sieviešu tiesību un dzimumu līdztiesības komitejas Arba Kokalari (EPP, Zviedrija) teica: "Ir pienācis laiks ES ratificēt Stambulas konvenciju. ES ir jāpastiprina spēki un jāpāriet no vārdiem pie darbiem, lai apturētu ar dzimumu saistītu vardarbību, aizsargātu upurus un sodītu vainīgos. Es ļoti priecājos, ka ES beidzot spers vajadzīgos soļus, lai nodrošinātu sieviešu drošību un pamatbrīvības Eiropā. Pēc gandrīz desmit gadu ilgiem Eiropas Parlamenta pamudinājumiem Stambulas konvencijas ratifikācija beidzot paaugstinās standartus ar dzimumu saistītas vardarbības apkarošanā un novēršanā."

Turpmākie soļi

Padome tagad var turpināt darbu, lai pabeigtu ES pievienošanos konvencijai.

Vispārīga informācija

Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm novēršanu un apkarošanu ("Stambulas konvencija") ir pirmais starptautiskais dokuments, kurā juridiski definēta vardarbība pret sievietēm un izveidota visaptveroša tiesisku un politisku pasākumu sistēma, lai novērstu šādu vardarbību, atbalstītu upurus un sodītu vainīgos.

Komisija 2015. gada oktobrī pieņēma ceļvedi, kurā secināja, ka ES pievienošanās konvencijai radītu saskaņotu ES sistēmu vardarbības pret sievietēm apkarošanai, uzlabotu novēršanu un sniegtu labāku aizsardzību un atbalstu sievietēm un bērniem, kas cietuši no vardarbības, kā arī atsevišķām konkrētām sieviešu grupām.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU