DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
14. novembrī, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība
1
1

LU pētnieki Pasaules diabēta dienā īstenos plašu izglītojošu pasākumu programmu

FOTO: Māris Greidāns

Lai pievērstu uzmanību saslimstībai ar cukura diabētu un faktoriem, kas to veicina, Latvijā un citviet, tiek atzīmēta Pasaules diabēta diena. Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas fakultātes (MF) pētnieki sestdien, 26. novembrī, ieplānojuši plašu bezmaksas pasākumu programmu diabēta pacientu izglītošanai.

Ik gadu Pasaules diabēta dienas pasākumi tiek koncentrēti ap kādu tēmu vai moto. Šogad tas ir "pieejama izglītība diabēta jomā", tādēļ LU MF Personalizētās medicīnas laboratorijas pētnieki ieplānojuši virkni izglītojošu aktivitāšu diabēta pacientu atbalstam.

Pasākumā endokrinoloģes un pētnieces Jeļizaveta Sokolovska un Lelde Krūzmane skaidros pacientiem, kuros gadījumos noder tādu jauno tehnoloģiju kā insulīna sūkņu un glikozes sensoru ieviešana ikdienas diabēta aprūpē. Oftalmoloģijas rezidentes, pētnieces Beate Pēterfelde, Renāte Nagobade un Jūlija Janceva apmkelētājus izglītos par diabētiskās retinopātijas jēdzienu, riska faktoriem un kontroles principiem.

Diabēta māsa, pētniece Jana Jaņeviča pārbaudīs pacientu ogļhidrātu skaitīšanas iemaņas, savukārt pētnieks, māsa Aleksejs Fedulovs demonstrēs pastāvīgās glikozes monitorēšanas sensora darbības principu un stāstīs par tā pielietojumu pētījumos.

Molekulārā bioloģe, pētniece Maija Rozenberga informēs par zarnu mikrobioma noslēpumiem un tā lomu diabēta attīstībā un ārstēšanā, savukārt docente, pētniece Evita Rostoka demonstrēs mākslīgā intelekta radītā algoritma spējas prognozēt diabētiskās komplikācijas.

Datu speciāliste, pētniece Dace Pētersone rādīs, kā mākslīgā intelekta algoritmi analizē attēlus, bet māsa Irēna Puzirevska, medicīnas studenti un rezidenti noteiks pacientu glikozes līmeni. Pasākums noritēs sadarbībā ar Latvijas Diabēta asociāciju, tādēļ tās biedri un brīvprātīgie klātesošos arī konsultēs par dažādiem ar diabēta aprūpi saistītiem jautājumiem.

Papildus pētnieki informēs pacientus par iespēju piedalīties LU MF pētījumos diabēta jomā: projektā „Asociācija starp glikozes variabilitāti, zarnu traucējumiem un diabētiskās nefropātijas progresiju 1. tipa cukura diabēta pacientiem” (Nr. lzp-2020/1-0138), kā arī Baltijas pētniecības programmas projektā "Integrētais modelis diabētiskās retinopātijas skīningam un monitorēšanai, izmantojot riska-stratificēšanu un uz mākslīgo intelektu bāzēto automatizēto acs dibena attēlu analīzi (PerDiRe)" (Nr. EEA-RESEARCH-60), ko finansiāli atbalsta Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) granti.

Pasākums ieplānots sestdien, 26. novembrī, plkst. 10.00-13.00 LU Lielajā aulā, Raiņa bulvārī 19.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU