DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
31. oktobrī, 2022
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Līdz novembra beigām RTU studentu radītas inovācijas skatāmas brīvpieejas izstādē t/c «Origo»

Stāju koriģējošs T-krekls, pašapkalpošanās kajaku īre un no pārstrādātām PET pudelēm darināta transformējama jaka ir vien daži no inovatīviem Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentu produktiem un to prototipiem, kas aplūkojami jaunajā Latvijā radīto inovāciju un zinātnes sasniegumu ekspozīciju telpā «RTU un Origo nākotnes pietura». Šī ir pirmā izstāde, kas iezīmē RTU un tirdzniecības centra «Origo» sadarbību, fokusējoties uz ilgtspējas risinājumiem ērtākai un drošākai nākotnei, kā arī vairojot sabiedrības izpratni par STEM (zinātne, tehnoloģijas, inženierzinātnes un matemātika) nozīmi.

Ekspozīciju telpa atrodas t/c «Origo» jaunajā ēkā pie izejas uz peroniem. Tajā aplūkojamos objektus raksturo svaigs skats, starpdisciplināra pieeja un komandas darbs. Piemērs tam ir RTU un Latvijas Universitātes studenšu ar ortopēdu un fizioterapeitu atbalstu izveidotais stāju koriģējošais T-krekls «Correcty». Tas trenē muskuļu atmiņu un palīdz uzlabot stāju ar kreklā iestrādātu atbalsta sistēmu, tā risinot sēdoša dzīvesveida raisītas problēmas. Savukārt traumas, ko bērni gūst, braucot ar skrejriteni un mācoties dažādus trikus, palīdz mazināt skūteru aizsargmaliņas «ASYDE». Tās stiprināmas uz skrejriteņa pamatnes malām un ļauj brīvi pārvietoties, kā arī apgūt trikus, sargājot kājas.

Līdz ar Covid-19 pandēmiju aktuāls kļuva jautājums par gaisa kvalitāti telpās. Sadarbojoties RTU un RTU Ventspils studiju un zinātnes centra studentiem, tapis pulkstenis «ClockPAL» ar iebūvētu oglekļa dioksīda sensoru, kas ziņo, kad nepieciešams vēdināt telpu. Studenti turpina attīstīt risinājumu, lai tas ar sensoru palīdzību ziņotu arī par mitruma, temperatūras un uzlādes rādītājiem. Tiek veidota arī lietotne.

Savukārt apvienojoties sešpadsmit inovāciju aktīvistiem – aktīvā tūrisma speciālistiem, uzņēmējdarbības, arhitektūras, būvniecības un inženierzinātņu programmu studentiem un absolventiem no RTU, LU un Latvijas Mākslas akadēmijas, radīta «Rigakayaking.com» pašapkalpošanās laivu īre ar virtuālo gidu, kas piedāvā inovatīvu viena klikšķa maršrutu un laivu rezervācijas sistēmu. Ērta lietošanā ir arī RTU studentes izstrādāta starpsezonu jaka – transfomeris kas paredzēta aktīvai atpūtai visās sezonās. Jakai iespējams mainīt garumu, to pārveidot par vesti, noņemt detaļas, pievienot siltināto oderi. Audums ir veidots no pārstrādātām PET pudelēm, no pārstrādājamiem materiāliem ražoti arī rāvējslēdzēji un pogas. Pēc novalkāšanas, jaku var atdot ražotājam pārstrādei. Par ērtumu domā arī RTU un Imanuela Kanta vārdā nosauktās Baltijas federālās universitātes studenti, kuri izstrādājuši jauna veida pusdienu kastīti «Pick Box».

«Tirdzniecības centros visā pasaulē inovatīvu un ilgtspējīgu tehnoloģiju izmantošanas ir kļuvusi par tendenci, arī t/c «Origo» ir ieviesti inovatīvi risinājumi. Tas nebūtu iespējams bez zinātnes atklājumiem, tāpēc esam gandarīti vērt durvis «RTU un Origo nākotnes pieturai», lai vēstītu par Latvijas zinātnes un studentu inovācijām,» norāda t/c «Origo» mārketinga vadītāja Baiba Broka Maļinovska. «Inovatīvi risinājumi nav tikai stāsts par tehnoloģijām, bet arī organizāciju savstarpējo sadarbību un zinātnes komunikāciju sabiedrībā,» papildina RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU