DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
14. jūlijā, 2022
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

VARAM izveido 128 milj. eiro investīciju programmu valsts pārvaldes un pakalpojumu modernizēšanai

Šodien, 14.jūlijā, Ministru kabinets apstiprināja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavotos noteikumus Atveseļošanās fonda investīciju programmas atvēršanai, ar kuru tiks sniegts atbalsts valsts pārvaldes un pakalpojumu modernizācijā, t.sk. uzņēmējdarbības vides pakalpojumu modernizācijā, valsts informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) resursu izmantošanas efektivitātes un sadarbspējas paaugstināšanā, kā arī datu ekonomikas attīstībā nodrošinot datu pieejamību un koplietošanu tautsaimniecībā. 

Investīciju programma nodrošinās digitālās transformācijas praktisku īstenošanu un mērķu sasniegšanu, kas ir norādīti Digitālās transformācijas pamatnostādnēs 2021.-2027. gadam. Programma1 arī nodrošinās pašvaldībām tiešu finansējumu koplietošanas digitālo risinājumu izveidei un e-pakalpojumu attīstībai, kas sniegs pienesumu pašvaldību procesu digitalizācijai un ērtākiem  pakalpojumiem iedzīvotājiem.  

Lai novērstu Covid-19 pandēmijas radīto kaitējumu ekonomikai un sociālajai jomai, kā arī stimulētu Eiropas ekonomikas noturību ir izveidots Atveseļošanas fonds, kura ietvaros īstenojamām reformu un investīciju virzienam pieejamais finansējums ir 128 862 000 eiro. Atveseļošanas fonda līdzekļi tiks ieguldīti valsts digitālajā transformācijā, attīstot nepieciešamo infrastruktūru, spējas un prasmes, kā arī uzlabot darbības efektivitāti, datu pieejamību un datu pārvaldību publiskajā pārvaldē, sniegt atbalstu uzņēmumu digitālajai transformācijai un uzlabot savienojamību. Plānotās investīcijas sniegs tiešu ieguldījumu arī Eiropas Savienības Digitālās stratēģijas mērķu sasniegšanā. 

“Digitālā pārveide mūsdienās ietekmē visas ekonomikas nozares un maina sabiedrības dzīvi, darbu un saziņu, tādēļ ir nepieciešamas reformas publisko un privāto pakalpojumu jomā, lai stimulētu to izmantošanu. Šīs investīciju programmas motīvs ir veicināt ilgtspējīgas investīcijas publiskajā sektorā, kas nodrošinās izaugsmi un efektivitāti ilgtermiņā. Covid-19 izraisītā pandēmija un epidemioloģiskā krīze izgaismoja sabiedrības adaptēšanās un digitālo pakalpojumu izmantošanas spēju, kā arī prasmes piemēroties mainīgajiem apstākļiem kopumā. Uzskatu, ka gan sabiedrībai, gan publiskajam sektoram ir jāturpina ieviest digitālas un uz attīstību vērstas pārmaiņas,” tā ministrs Artūrs Toms Plešs. 

Valsts sekretāra vietnieks digitālās transformācijas jautājumos Gatis Ozols: “Šī investīciju programma nodrošinās iedzīvotājam pieejamo valsts un arī pašvaldību pakalpojumu modernizāciju un plašāku ģeogrāfisko pieejamnību, kā arī liks pamatu saimnieciskākai valsts pārvaldes informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nodrošināšanai, kas balstās uz koplietošanu un centralizāciju, atbilstoši VARAM aizsāktajām pārvaldības reformām. Vienlaikus viens no centrālajiem programmas fokusiem ir datu pieejamības un koplietošanas atbalstīšana valsts sektorā un tautsaimniecībā, t.sk. vides aizsardzības, sabiedrības veselības, atvērtās zinātnes, zemkopības, jūrniecības, u.c. nozarēs.  Latvijas Atveseļošanās fonda plānā iekļautie digitālie ieguldījumi stiprinās publisko institūciju un uzņēmumu spēju sniegt pakalpojumus, kā arī sabiedrības spēju šos pakalpojumus izmantot attālināti.” 

Reformu un investīciju virziena atbalsts tiks sniegts ierobežotas projektu atlases veidā, atbilstoši Ministru kabineta noteikumu pielikumā iekļautajiem prioritārajiem investīciju virzieniem un programmām. Projektu īstenotāji būs tiešās pārvaldes iestādes, Centrālā vēlēšanu komisija, Prokuratūra, Rīgas brīvostas pārvalde, valstspilsētu un novadu pašvaldības, kurām ir kapacitāte koplietošanas risinājumu nodrošināšanā pašvaldībām, noteiktas publiskas personas kapitālsabiedrības, kuras pilda pārvaldes uzdevumu, un atvasinātas publiskas personas. Kopumā 128 862 000 eiro būs pieejami vairākām reformām. Pārvaldes modernizācijai un pakalpojumu digitālajai transformācijai, tai skaitā uzņēmējdarbības videi ir pieejami 24 437 280 eiro. Pārvaldes centralizētai izveidei pieejamais finansējums ir 70 177 920 eiro. Latvijas nacionālā federētā mākoņa izveidei – 14 908 000 eiro. Savukārt datu pieejamības, koplietošanas un analītikas veicināšanai pieejamais finansējums ir 21 756 000 eiro. 

Atbilstoši protokollēmumam, atbildīgajām nozaru ministrijām līdz 2022. gada 31. decembrim jāiesniedz Ministru kabinetā rīkojumi par projektu īstenošanu, kas ietver detalizētāku projektu plānu. 

Kopumā Atveseļošanās fonda ietvaros Digitālajai transformācijai ir paredzēti 365,2 miljoni eiro. No tiem 128,8 miljoni –  Valsts pārvaldes digitālajai transformācijai, par ko atbildīgā iestāde ir VARAM un kuri pilnā mērā tiks izmantoti šai investīciju programmai. 125 miljoni eiro ir paredzēti uzņēmumu digitalizācijai un inovācijām (atbildīgā iestāde – Ekonomikas ministrija), 94,7 milj. eiro – digitālo prasmju veicināšanai (Izglītības un zinātnes ministrija), un 16,5 milj. eiro – telekomunikāciju tīklu infrastruktūras attīstībai (Satiksmes ministrija).  

1 "Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 2. komponentes "Digitālā transformācija" 2.1. reformu un investīciju virziena "Valsts pārvaldes, t. sk. pašvaldību digitālā transformācija" īstenošanas noteikumi" 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU