DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
07. jūlijā, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

Nojaukts aizsprosts Pededzes upē

Vecā tilta konstrukcijas nojauktas un no upes gultnes izvākti koku sanesumi

FOTO: Māris Lietuvietis

Ar programmas LIFE GoodWater IP atbalstu Pededzes upē likvidēts aizsprosts, atjaunojot upei brīvu tecējumu. Tas paveikts projektā “Pededzes upes aizsprosta novākšana”, ko īsteno Alūksnes novada pašvaldība kopā ar pašvaldības aģentūru “ALJA”.

Pagājušā gadā, piedaloties LIFE GoodWater IP īstenotās aktivitātes “C11 Mazās grantu shēmas izstrāde, lai atbalstītu vietējās iniciatīvas piesārņojuma ietekmes samazināšanai un ūdensobjektiem” organizētajā projektu konkursā “Mazo grantu shēma ūdensobjektu kvalitātes uzlabošanai”, Alūksnes novada pašvaldība ieguva tiesības realizēt minēto projektu, kura mērķis ir likvidēt aizsprostu uz Pededzes upes, kas daudzu gadu garumā kopumā nelabvēlīgi ietekmējis upes kvalitāti.

Projekta ietvaros novāktas veca koka tilta drupas un no upes gultnes izvākti koku sanesumi, kas bija sakrājušies pirms tilta un radīja aizsprostu. Tādejādi ir atjaunots zivju migrācijas ceļš, atbrīvots upes tecējums laivošanas tūrismam, atjaunotas un uzlabotas lašveidīgo zivju nārsta vietas, ko nelabvēlīgi ietekmējis aizsprosts, atjaunotas straujteces dabīgai ūdens bagātināšanai ar skābekli, samazināts bioloģiskais piesārņojums un novērsta upes krasta erozija.

Darbu veikšanas laikā ievēroti Valsts vides dienesta norādījumi par darbu veikšanu mazūdens periodā, pēc iespējas mazinot uzduļķojumu upē, kā arī nodrošināts, lai no izmantotās tehnikas upē vai gruntsūdeņos nenokļūtu nekāds piesārņojums.

"Nākamie darbi projektā pēc ihtiologu rekomendācijām ir laukakmeņu izvietošana upes gultnē, lai veidotos straumes šķelšana, un oļu ieklāšana upē zivju nārstam piemērotās vietās straujtecēs un atstraumēs. Upes straume pēc tam oļus izlīdzinās un veidosies vietas zivju nārstošanai,"skaidro pašvaldības aģentūras “ALJA” direktors Māris Lietuvietis.

Projekta laikā plānoti arī divi izglītojoši pasākumi – pirmais no tiem notika 10. jūnijā - izglītojošs seminārs, kurā par mākslīgo un dabīgo aizsprostu ietekmi uz ūdenstecēm un veselīgu ūdensteču nozīmi vietējās teritorijas attīstībai ar jauniešiem diskutēja nozares profesionāļi – ihtiologs, lašveidīgo zivju zivjaudzētavas SIA “FAPS” valdes priekšsēdētājs Armands Roze un pašvaldības aģentūras “ALJA” direktors Māris Lietuvietis. Otrais pasākums plānots pēc aizsprosta novākšanas.

Paldies projekta īstenošanā iesaistītajiem sadarbības partneriem – z/s “Kadiķi M.A”, SIA “Ziemeļlatvijas mežsaimnieks”, biedrībai “C. Albula”, Alūksnes Bērnu un jauniešu centram un ihtiologam Armandam Rozem.

Par projekta īstenošanu noslēgts līgums ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru. Projekta kopējais budžets ir 7629,65 EUR, kas pilnībā tiek segts no LIFE GoodWater IP projekta.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU