DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
21. jūnijā, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Apstiprināta sākotnējā augstskolu stratēģiskā specializācija

Lai sasniegtu starptautiski atzītu izcilību un nodrošinātu sabiedrības vajadzības, šodien, 2022. gada 21. jūnijā, valdībā apstiprināta valsts augstskolu sākotnējā stratēģiskā specializācija atbilstošajās zinātnes jomās - dabaszinātnēs, inženierzinātnēs un tehnoloģijās, medicīnā un veselības zinātnē, lauksaimniecības, meža un veterinārajā zinātnē, sociālajā zinātnē, humanitārajās zinātnēs un mākslās. Specializācijai atbilstošās zinātnes jomas noteiktas, pamatojoties uz augstskolu pētniecības un studiju rezultātiem, kā arī augstskolu attīstības plāniem.

Dabas zinātnes ir noteikta kā viena no stratēģiskajām jomām sešās valsts augstskolās, sociālās zinātnes – vienpadsmit; medicīnas un veselības zinātnes – trijās; humanitārās un mākslas zinātnes – astoņās; inženierzinātnes un tehnoloģijas – sešās; un lauksaimniecības, meža un veterinārās zinātnes – vienā valsts augstskolā.

Valsts augstskolas īsteno starpdisciplināras studijas, pētniecību un inovācijas, kā arī sadarbību ar uzņēmējdarbības sektoru. Noteiktās specializācijas jomas iezīmē primāri attīstāmos virzienus, bet augstskolām ir tiesības īstenot studiju programmas un pētniecisko darbību arī ārpus noteiktajām zinātnes jomām, kā arī tās var attīstīt dažādas nišas programmas vai nodrošināt jaunu zinātnes virzienu attīstīšanu.

2022.gada pavasarī Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pārstāvji tikās ar pārstāvjiem no valsts augstskolām un nozaru ministrijām, lai pārrunātu sākotnējo stratēģisko specializāciju. Ministrija analizēja augstskolu potenciālu specializēties konkrētās zinātnes jomās un ar to saistītajās izglītības tematiskajās jomās. Specializācijas jomas noteiktas, pamatojoties uz sasniegtajiem rezultatīvajiem rādītājiem - zinātniskajām publikācijām; izpildīto zinātnisko darbu apmēru; dalību zinātnisko institūciju starptautiskajā izvērtējumā; zinātniskā personāla, studējošo, absolventu un doktorantūrā studējošo skaitu.

Saskaņā ar Augstskolu likumu valsts dibināto augstskolu sākotnējo stratēģisko specializāciju nosaka augstskolas dibinātājs. Līdz 2023.gada 31.augustam IZM iesniegs izskatīšanai Ministru kabinetā noteikumu projektu par kārtību, kā specializācija tiek aktualizēta.

Specializāciju stratēģiskie virzieni tiek apstiprināti augstākās izglītības reformu kontekstā. Augstākās izglītības reformu galvenais mērķis ir nodrošināt kvalitatīvu, starptautiski konkurētspējīgu un pētniecībā balstītu augstāko izglītību, ko piedāvā efektīvi pārvaldītas augstākās izglītības iestādes.

Papildu informācija: https://www.izm.gov.lv/lv/augstskolu-reforma

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU