DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
08. jūnijā, 2022
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Latvija kopā ar vairākām ES dalībvalstīm prasa Eiropas Komisijai ar Covid-19 vakcīnu ražotājiem slēgtos līgumus padarīt elastīgākus

Latvija kopā ar vairākām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm nosūtījusi Eiropas Komisijai (EK) oficiālu pieprasījumu pārskatīt ar Covid-19 vakcīnu ražotājiem slēgto līgumu nosacījumus, lai tie kļūtu elastīgāki un ļautu dalībvalstīm saņemt vakcīnas atbilstoši vajadzībām.

Līgumus ar vakcīnu ražotājiem ES dalībvalstu vārdā slēdza EK. Noslēgtie līgumi paredz, ka ikvienai dalībvalstij jāiegādājas iepriekš pasūtītais vakcīnu apjoms, neskatoties uz to, ka līdz ar vakcinācijas aptveres pieaugumu un pandēmijas pakāpenisko mazināšanos, zūd vajadzība iegādāties visas vakcīnas, kurām dalībvalstis pieteicās pandēmijas uzliesmojuma laikā. Šobrīd līgumi neparedz iespēju atteikties saņemt pasūtītās vakcīnu devas bez finansiālām sekām dalībvalstij. Atteikšanās gadījumā dalībvalstij tāpat būtu jāsamaksā par visām pasūtītajām devām. Arī vakcīnu devu pārcelšana notiek ar atsevišķiem līgumu grozījumiem un ražotāja nosacījumiem, kam dalībvalstīm ir jāpiekrīt.

Šobrīd lielākajai daļai ES dalībvalstu veidojas ievērojams vakcīnu pārpalikums, kuru, ņemot vērā salīdzinoši īsos izmantošanas derīguma termiņus, nāksies iznīcināt, teikts vēstulē. Dalībvalstis atgādina, ka tas atstās finansiālas sekas un radīs zaudējumus.

Latvija un arī citas valstis uzver, ka sākotnējie lēmumi par nepieciešamo vakcīnu apjomu tika pieņemti apstākļos, kad nebija iespējams paredzēt pandēmijas attīstību. Pašlaik situācija ir mainījusies un ir vajadzīgs ilgtermiņa risinājums, lai valstis nenonāktu situācijā, kad jāiegādājas vakcīnas, kas pēc tam jāiznīcina.

Vairākas ES dalībvalstis EK prasa sarunās ar vakcīnu ražotājiem panākt, lai:

  • tiktu pagarināts vakcīnu piegādes laika posms;
  • piegādes tiktu veiktas atbilstoši reālajai situācijai;
  • vakcīnu ražošanas apjoms tiktu pielāgots pandēmijas izplatībai- ja mazinās saslimstības draudi, mazinās arī ražošanas apjomi;
  • piegādātās vakcīnas būtu pielāgotas jaunajiem vīrusa variantiem.

Vienlaikus vēstulē uzsvērts, ka ES līmenī jāsaglabā gatavība reaģēt, ja pandēmijas izplatība pieaug. Dalībvalstis aicina izveidot mehānismu, ar kura palīdzību tiktu veidots Eiropas līmeņa vakcīnu uzkrājums, lai vajadzības gadījumā tas ikvienam ātri būtu pieejams.

EK veselības un pārtikas drošuma komisārei Stellai Kiriakidi (Stella Kyriakides) kopīgu vēstuli nosūtījušas: Bulgārija, Horvātija, Latvija, Lietuva, Igaunija, Polija, Rumānija, Slovākija, Ungārija un Slovēnija.

Jau ziņots, ka vakcīnu pārpalikumi šobrīd ir visā Eiropā. Latvijā ir mazāk vakcīnu devu uz vienu iedzīvotāju nekā vidēji ES. Šobrīd vakcīnas, kurām beidzas derīguma termiņš, dalībvalstis ir spiestas iznīcināt vai līdzīgi kā Latvija tās ziedo lielos apjomos it īpaši pasaules mazturīgākajām valstīm un valstīm dienvidu puslodē. Lai veicinātu globālu vakcināciju un atbalstītu vidēju un zemu ienākumu valstis Covid-19 pandēmijas pārvarēšanā, ES ir apņēmusies veicināt dalīšanos ar vakcīnām. Latvija kopumā ir ziedojusi vairāk nekā 2 milj. vakcīnu devu.

Labs saturs
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Ārkārtējā situācija, kas tika izsludināta, lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi, ir noslēgusies. No 1. marta iedzīvotājiem saistoši epidemioloģiskās drošības pasākumi un ierobežojumi ir apkopoti Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU