DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
27. maijā, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Būvniecības izmaksu līmenis gada laikā palielinājās par 21,6 %

2022. gada aprīlī, salīdzinot ar 2021. gada aprīli, būvniecības izmaksu līmenis Latvijā palielinājās par 21,6 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Būvmateriālu cenas palielinājās par 30,3 %, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 17,0%, bet strādnieku darba samaksa pieauga par 8,7 %.

Būvniecības izmaksu pārmaiņas

(procentos pret iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi)

2022. gada aprīlī, salīdzinot ar martu, būvniecības izmaksu līmenis palielinājās par 3,1 %. Būvmateriālu cenas pieauga par 3,9 %, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 2,6 %, bet strādnieku darba samaksa palielinājās par 1,9 %.

Aprīlī būvniecības izmaksu vidējo līmeni visvairāk ietekmēja cenu pieaugums metālam, metāla izstrādājumiem, kā arī dolomīta šķembām un smiltīm.

Informācija par būvniecības izmaksu pārmaiņām 2022. gada maijā tiks publicēta 29. jūnijā. 

Metodoloģiskā informācija

Būvniecības izmaksu indeksa (BII) mērķis ir atspoguļot vidējās tendences būvniecības resursu cenu pārmaiņās. BII ir ielaides (input) cenu indekss; tas parāda cenu pārmaiņas galvenajiem būvniecībā ieguldītajiem resursu veidiem.

2022. gadā datus par būvniecības resursu cenām sniedz ap 200 būvuzņēmumu un vairāk nekā 50 tirdzniecības uzņēmumu. Būvizmaksu indeksa aprēķinos izmanto arī būvmateriālu cenas, kuras uzņēmumi sniedz ražotāju cenu indeksu rūpniecībā un importa cenu indeksa aprēķiniem. Papildus aprēķinos izmanto reģistrētās patēriņa cenas būvmateriāliem.

Cenu apsekojuma izlasē iekļauti būvuzņēmumi, kam 2021. gadā bija lielākais pašu spēkiem veiktais būvdarbu apjoms. 88,2 % no apsekotajiem uzņēmumiem pašu spēkiem veikto darbu apjoms pārsniedza 1 milj. eiro gadā, no tiem 34,1 % uzņēmumu darbu apjoms bija virs 5 milj. eiro gadā. Tirdzniecības uzņēmumu atlases kritērijs ir to apgrozījuma lielums un specializācija.

Plašāka informācija par būvniecības izmaksu indeksiem Latvijā pieejama Oficiālās statistikas portāla sadaļā "Aprakstošie metadati".

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU