DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
27. maijā, 2022
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

Pirmo reizi SIA “Rīgas Meži” gada pārskats sagatavots atbilstoši Starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem

Piektdien, 27. maijā, Rīgas pašvaldības SIA “Rīgas Meži” dalībnieku sapulce apstiprināja uzņēmuma 2021. gada pārskatu. Pirmo reizi uzņēmuma vēsturē pārskats sagatavots atbilstoši Eiropas Savienības (ES) apstiprinātajiem Starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem (SFPS). Tāpat pērn pārvērtēti uzņēmuma īpašumā esošie bioloģiskie aktīvi, kas būtiski palielinājuši “Rīgas Mežu” aktīvu vērtību.

Atbilstoši SFPS sagatavotais pārskats ir nozīmīgs solis “Rīgas Mežu” pārvaldības sakārtošanā, īpaši finanšu plānošanas, pārraudzības un kontroles jomā. Jaunais pārskats nodrošina, ka uzņēmuma darbības rādītāji ir starptautiski salīdzināmi, t.sk. ar līdzvērtīgiem uzņēmumiem citās ES valstīs.

Lai sagatavotu SFPS atbilstošu pārskatu, vispirms veikts būtisks darbs, nosakot patieso vērtību uzņēmuma bioloģiskajiem aktīviem jeb “Rīgas Mežu” īpašumā esošajām mežaudzēm. Veicot pārvērtēšanu, atbilstoši ilgtspējīgai meža apsaimniekošanai, t.sk. grozījumiem uzņēmuma “Meža apsaimniekošanas plānā”, kā arī atbilstoši novērtējumam par krājas pieaugumu, kokmateriālu cenām, mežistrādes, mežkopības un pārdošanas izmaksām, bioloģisko aktīvu vērtība ir palielinājusies divas reizes, sasniedzot 114,8 miljoni eiro.

Jāuzsver, ka jaunā pārskata finanšu rādītāji nav salīdzināmi ar rādītājiem līdzšinējos uzņēmuma gada pārskatos, kas sagatavoti atbilstoši Latvijas normatīvajiem aktiem, t.sk. ar 2021. gada operatīvā finanšu pārskata datiem, jo pēc patiesās vērtības noteikšanas dubultojusies bioloģisko aktīvu vērtība un veiktas citas korekcijas, saskaņā ar SFPS prasībām finanšu uzskaitē un informācijas atklāšanā. Līdz ar to uzņēmuma peļņa 2021. gadā atbilstoši starptautiskajiem standartiem, neieskaitot bioloģisko aktīvu pārvērtēšanu, ir 1,1 miljons eiro.

Bioloģisko aktīvu patiesās vērtības izmaiņas 2021. gadā veidoja ieņēmumus 7,9 miljoni eiro apmērā. Šie ieņēmumi ir saistīti ar aktīvu vērtības izmaiņām un nav saistīti ar naudas plūsmu. No saimnieciskās darbības gūtās peļņas ir paredzēts samaksāt pašvaldībai 450 tūkstošus eiro dividendēs, bet pārējo gada peļņu novirzīt sabiedrības attīstībai un ilgtermiņa stratēģisko mērķu sasniegšanai.

Kopumā dalībnieku sapulce novērtēja “Rīgas Mežu” 2021.gada darbības rādītājus kā labus. Uzņēmums stabili pelna un attīstās, un kopš 2021. gada sākuma, kad pienākumus sāka pildīt “Rīgas Mežu” jaunā vadība, ir pilnveidota uzņēmuma pārvaldība, ieviesti labas korporatīvās pārvaldības principi, sakārtoti un pilnveidoti dažādi procesi. Pārskata gadā uzsākts un pabeigts darbs, lai ieviestu Rīgas domes revīzijas ieteikumus par “Rīgas Mežu” finansiāli saimniecisko darbību 2020. gadā. Tā rezultātā novērsti iespējamie finanšu līdzekļu izšķērdēšanas vai zaudēšanas riski, pievērsta uzmanība budžeta kontrolei u.c.

2021. gada septembrī “Rīgas Mežiem” Uzņēmumu reģistrā reģistrēts nacionālajai drošībai nozīmīgas komercsabiedrības statuss. Savukārt 2021. gada decembrī uzņēmums pievienojās biedrības “Sabiedrība par atklātību – Delna” un “CSR Latvia” iniciatīvai “Nulles tolerance pret korupciju”.

Vairāk kā 80% no pamatdarbības ieņēmumiem veido ieņēmumi no kokmateriālu realizācijas. 2021. gadā ieņēmumi no apaļkoku pārdošanas sasniedza 8,75 miljonus eiro, bet 2020. gadā – nepilnus 8,22 miljonus eiro. Ieņēmumi no apaļkoku pārdošanas ilgtermiņā ir viena no stabilākajām “Rīgas Mežu” ieņēmumu pozīcijām, lai gan 2021. gadā, salīdzinot ar 2020.gadu, realizēto apaļkoku apjoms samazinājies par 22%.

Pamatdarbības ieņēmumus 2021. gadā veidoja arī zāģmateriāli un to blakusprodukti – 5,5 miljoni eiro, 2020.gadā – 4,4 miljoni eiro. Lai gan realizēto zāģmateriālu apjoms pērn samazinājās par 22%, bet ieņēmumi no pārdošanas, atbilstoši situācijai tirgū, palielinājās par 25%. Vienlaikus svarīgi ņemt vērā, ka uzņēmums zāģmateriālos pārstrādā tikai “Rīgas Mežos” cirstos apaļkokus. Taču atbilstoši uzņēmuma jaunajai meža apsaimniekošanas pieejai, “Rīgas Meži” jau šogad plāno samazināt koksnes ieguves apjomus par 20%, bet nākamajā gadā par 27% (salīdzinot ar 2021.gadu). Tas nozīmē, ka zāģmateriālos pārstrādājamo apaļkoku apjoms būtiski samazināsies.

Atbilstoši SFPS sagatavotais un apstiprinātais “Rīgas Mežu” gada pārskats pieejams: https://bit.ly/3lTSlU8.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU