DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Pārtikas un veterinārais dienests
Ilze Lejasbuda, Augu izcelsmes produktu, dzērienu un bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības daļas vecākā eksperte
22. aprīlī, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība
1
1

Vien ceturtā daļa no Latvijā ievestajiem Ukrainas izcelsmes dzīvniekiem ir bijuši vakcinēti pret trakumsērgu

Līdz šim pie veterinārārsta Latvijā ir aizvesti 676 Ukrainas izcelsmes mājas (istabas) dzīvnieki, kuri ieceļojuši Latvijā kopā ar saviem saimniekiem. Dzīvnieki reģistrēti un, ja nepieciešams, apzīmēti ar mikroshēmu. Lielākā daļa no dzīvniekiem ir saņēmuši arī pirmo trakumsērgas vakcinācijas poti, jo tikai nelielai daļai jeb aptuveni 25 % no veterinārārstiem uzrādītajiem dzīvniekiem bijusi derīga vakcinācija pret trakumsērgu.

Atgādinām, ka, ieceļojot Eiropas Savienībā no Ukrainas, dzīvniekiem, kuri devušies bēgļu gaitās kopā ar saviem īpašniekiem, ir atvieglotas veterinārās ieceļošanas prasības, taču, uzreiz pēc ierašanās Latvijā, bet ne vēlāk kā piecu darba dienu laikā, dzīvnieka īpašniekam ir jādodas uz jebkuru veterināro klīniku, lai dzīvnieku reģistrētu, apzīmētu ar mikroshēmu (čipētu) un vakcinētu pret trakumsērgu. Šie pakalpojumi Ukrainas civiliedzīvotājiem tiek sniegti bez maksas.

Trakumsērga ir bīstama un letāla slimība gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem. Tās inkubācijas periods var ilgt līdz pat vienam gadam. Tas nozīmē, ka dzīvnieks var izskatīties klīniski vesels, taču patiesībā būt inficēts un apdraudēt apkārtējos cilvēkus un dzīvniekus.

Pateicoties sistemātiskai savvaļas dzīvnieku vakcinācijai, kas Latvijā kopš 2005. gada regulāri tiek veikta pavasarī un rudenī, trakumsērga Latvijā ir izskausta - pēdējais trakumsērgas gadījums meža dzīvniekiem konstatēts 2010. gadā, bet mājas (istabas) dzīvniekiem – 2012. gadā. Pasaules Dzīvnieku veselības organizācija (OIE) 2015. gadā Latviju oficiāli atzinusi par valsti, kas ir brīva no trakumsērgas.

Jāpiebilst, ka šodien oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” publicēti un rīt, 23.aprīlī, stāsies spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr. 256 “Veterinārās prasības Ukrainas civiliedzīvotāju dzīvnieku ievešanai Latvijas Republikā”, kas nosaka  kārtību, kādā reģistrē suņus, kaķus, mājas (istabas) seskus un zirgus, kuri kopā ar Ukrainas civiliedzīvotājiem ieceļojuši Latvijā, kā arī kārtību, kādā nodrošina dzīvnieku obligāto veselības prasību izpildi un veic samaksu par dzīvnieku obligāto veselības prasību izpildei veicamajiem pasākumiem un dzīvnieku reģistrāciju, un maksimālo maksas apmēru.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU