DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
07. decembrī, 2021
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Sejas maskas atsevišķos gadījumos izglītības procesa laikā varēs nelietot bērni ar dzirdes un valodas traucējumiem

Bērni, kuri apgūst speciālās izglītības programmu izglītojamiem ar dzirdes vai valodas traucējumiem, vai kuriem noteikti atbilstoši atbalsta pasākumi, turpmāk izglītības procesā mācību telpā varēs nelietot sejas maskas, ja to lietošana nebūs iespējama, nodrošinot izglītojamiem nepārprotamu un viegli uztveramu informāciju. Sejas maskas varēs nelietot arī izglītības iestādēs nodarbinātie, kuri strādā ar šiem bērniem.

Šis Izglītības un zinātnes ministrijas rosinātais priekšlikums šodien, 2021. gada 7. decembrī, atbalstīts valdībā, apstiprinot grozījumus noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai. Šobrīd MK noteikumi paredz, ka sejas masku var nelietot, ja tas nav iespējams logopēdijas nodarbībā specifiska vingrinājuma izpildei.

Svarīgi ņemt vērā, ka bērniem, kuri pirmsskolas, pamatizglītības vai vidējās izglītības pakāpē apgūst speciālās izglītības programmu izglītojamiem ar dzirdes traucējumiem (tostarp nedzirdīgajiem bērniem), ir būtiski vizuālā veidā uztvert informāciju, lasot no pedagoga un citu izglītības iestādē nodarbināto (piemēram, aukļu) lūpām un redzot mutes kustības, lai būtu iespējams apgūt mācību saturu. Vienlaikus ļoti svarīga ir atgriezeniskā saite arī no paša bērna.  Zīmju valoda un vienlaikus mutes/ lūpu kustības gan bērnu, gan pieaugušu personu ar dzirdes traucējumiem komunikācijā nav atdalāmas kā atsevišķas darbības. Tāpat ļoti svarīgi redzēt pedagoga un citu izglītības iestādē nodarbināto mutes kustību un izrunu ir arī bērniem ar valodas traucējumiem, kā arī pedagogiem, strādājot ar šiem bērniem.

Tādējādi grozījumos noteiktā iespēja nelietot sejas masku gadījumos, kad tas nav iespējams mācību telpā, attiecināms gan uz bērniem, gan pedagogiem un citiem izglītības iestādē nodarbinātajiem (piemēram, auklēm).

Jāņem vērā, ka bērni ar dzirdes vai valodas traucējumiem var apgūt ne tikai attiecīgu speciālās izglītības programmu, viņi var apgūt arī vispārizglītojošo izglītības programmu, kuras ietvaros šiem bērniem noteikti specifiski atbalsta pasākumi saistībā tieši ar šiem dzirdes vai valodas traucējumiem.

Izglītības un zinātnes ministrija atgādina, ka mutes un deguna aizsegi izglītības iestādēs gan mācību procesa laikā, gan ārpus tā, šobrīd ir jālieto visiem izglītojamiem un nodarbinātajiem.

Saskaņā ar MK noteikumiem, sejas maskas var nelietot bērns līdz septiņu gadu vecumam (izņemot bērnus pamatizglītības pakāpē), kā arī bērni, kuri apmeklē pirmsskolas izglītības iestādi (apgūst pirmsskolas izglītības programmu). Maskas var nelietot mūzikas instrumentu spēles, vokālās mākslas un dejas procesā, fizisko aktivitāšu un sporta treniņu laikā, kā arī sportisti fizisko aktivitāšu laikā sporta sacensībās. Tāpat sejas masku var nelietot persona ar acīmredzamiem kustību traucējumiem vai psihiskās veselības traucējumiem, kuru dēļ tai trūkst spēju vai iemaņu lietot sejas masku, kā ar gadījumos, ja tas nav iespējams logopēdijas nodarbībā specifiska vingrinājuma izpildei.

Labs saturs
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Ārkārtējā situācija, kas tika izsludināta, lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi, ir noslēgusies. No 1. marta iedzīvotājiem saistoši epidemioloģiskās drošības pasākumi un ierobežojumi ir apkopoti Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU