DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
22. novembrī, 2021
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Finanses

Apstiprināti Latvijas Bankas plāni statistikas jomā laika posmam līdz 2025. gadam

Latvijas Bankas padome šodien apstiprināja Latvijas Bankas 2022. gada statistikas programmu, kā arī noteica plānus darbam statistikas jomā vidējā termiņā – 2023.–2025. gadā.

Latvijas Bankas 2022. gada statistikas programmas mērķis ir sniegt informāciju par Latvijas Bankas svarīgākajiem uzdevumiem statistikas jomā 2022. gadā, par to, kādu veidu statistiku Latvijas Banka apkopo savu uzdevumu veikšanai, par šīs statistikas apkopošanas tiesisko regulējumu, periodiskumu un termiņiem, kā arī par attiecīgo statistisko datu sniedzējiem un galvenajiem lietotājiem. Programmā apkopota arī informācija par statistiku, ko Latvijas Banka publisko saskaņā ar Latvijas Republikas likumiem un lai nodrošinātu svarīgu datu laikrindu publicēšanas pēctecību vai svarīgas Eiropas Centrālās bankas publiskotās informācijas ērtāku pieejamību.

Prioritārie 2022. gada uzdevumi statistikas jomā ietver gan statistiskās informācijas nodrošināšanu, gan tiesību aktu izstrādi. Latvijas Banka nodrošinās nosūtīto kartei piesaistīto maksājumu statistikas, kā arī 4. mājsaimniecību finanšu un patēriņa aptaujas ietvaros iegūto Latvijas datu apkopošanu un publicēšanu. Ievērojot Latvijas Bankas likuma spēkā stāšanos 2023. gada 1. janvārī, tiks izstrādātas prasības un kārtība attiecībā uz to statistisko datu pieejamību pētnieciskajam darbam, kuri netieši ļauj identificēt statistisko datu sniedzēju vai jebkuru citu personu, kā arī ieteikumi sankciju noteikšanai statistikas jomā. Atbilstoši jaunajam likumam no jauna tiks izdoti arī pašlaik spēkā esošie Latvijas Bankas noteikumi, kuri nosaka statistisko datu sagatavošanas un iesniegšanas kārtību.

Latvijas Bankas vidēja termiņa statistikas darba programma 2023.–2025. gadam nodrošinās, ka respondentiem, datu lietotājiem un citiem interesentiem tiks sniegta pārskatāma informācija (darba raksturojums un rezultāts, plānotais izpildes termiņš, kā arī ietekme uz respondentu) par Latvijas Bankas plānoto darbību statistikas jomā vidējā termiņā. Prioritārie 2023. gada uzdevumi statistikas jomā ir saistīti ar datu sniegšanas sloga optimizēšanu atsevišķām statistisko datu sniedzēju grupām, kuras Latvijas Bankai iesniedz "Ceturkšņa finanšu pārskatu (1-FP)", kā arī jaunu statistisko prasību ieviešanu ieguldījumu fondu un apdrošināšanas sabiedrību statistikas jomā.

Eiropas Savienības Padomes 1998. gada 23. novembra Regula (EK) Nr. 2533/98 par statistikas informācijas vākšanu, ko veic Eiropas Centrālā banka, paredz, ka Eiropas Centrālo banku sistēma (ECBS) uzdevumu izpildē ievēro profesionālās neatkarības principu. Viens no minētā principa izpildes rādītājiem, kas noteikti dokumentā "ECBS publiskā apņemšanās par Eiropas statistiku", ir statistikas darba programmas publicēšana.

Latvijas Banka pilda vairākus uzdevumus, kas ir nozīmīgi tautsaimniecības un finanšu sistēmas funkcionēšanai, un viens no būtiskākajiem ir statistisko datu vākšana, glabāšana un apstrādāšana, kā arī statistiskās informācijas izstrāde, apkopošana, analīze un izplatīšana saskaņā ar likumu "Par Latvijas Banku". Latvijas Banka apkopo monetāro un finanšu statistiku, banknošu statistiku, maksājumu un maksājumu sistēmu statistiku, finanšu stabilitātes statistiku un maksājumu bilances un starptautisko investīciju bilances statistiku, kā arī aktīvi iesaistās statistisko datu apkopošanā Eiropas līmenī.

Abi dokumenti – Latvijas Bankas 2022. gada statistikas programma un Latvijas Bankas vidēja termiņa statistikas darba programma 2023.–2025. gadam – pilnā apjomā tiks publicēti Latvijas Bankas tīmekļvietnē – https://www.bank.lv/par-mums/uzdevumi/statistikas-nodrosinasana/statistikas-programma.

Rīkojoties sabiedrības un tautsaimniecības interesēs, Latvijas Banka veic vairākus ikvienam iedzīvotājam, finanšu tirgiem un sabiedrībai kopumā nozīmīgus uzdevumus:

  • līdzdarbojas eiro zonas monetārās politikas sagatavošanā un īstenošanā;
  • emitē skaidro naudu Latvijā un piedalās skaidrās naudas aprites nodrošināšanā eiro zonā;
  • nodrošina valsts vienotā aizdomīgu naudas zīmju identifikācijas centra funkciju;
  • uztur starpbanku maksājumu sistēmu infrastruktūru un veicina to raitu darbību;
  • pārvalda ārējās rezerves un citus finanšu ieguldījumus;
  • darbojas kā Latvijas valdības finanšu aģents un sniedz finanšu pakalpojumus citiem tirgus dalībniekiem;
  • sagatavo un publicē finanšu, monetāro un maksājumu bilances statistiku;
  • uztur un attīsta Kredītu reģistru;
  • konsultē Latvijas Republikas Saeimu un Ministru kabinetu naudas politikas un citos ar Latvijas Bankas darbību saistītos jautājumos.

Latvijas Banka attīsta makroekonomisko un finanšu analīzi un izpēti, tādējādi radot drošu pamatu lietpratīgai darbībai šajās jomās. Nozares vadošā eksperta loma palīdz Latvijas Bankai veicināt sabiedrības izpratni par tautsaimniecības un naudas sistēmas attīstību, aktuālo situāciju un īstenoto ekonomisko politiku. Latvijas Banka arī aktīvi darbojas sabiedrības ekonomiskās izglītošanas jomā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU