DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
20. oktobrī, 2021
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika
1
1

Nosacījumi tirdzniecībai no š.g. 21. oktobra līdz 14. novembrim

Apstiprinot grozījumus Ministru kabineta 2021. gada 9. oktobra rīkojumā Nr. 720 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu", valdība š.g. 20. oktobra ārkārtas sēdē lēma par stingrākiem drošības nosacījumiem tirdzniecības vietās ar mērķi būtiski mazināt cilvēku pulcēšanos un kontaktēšanos sabiedriskās vietās.

Lai mazinātu Covid-19 inficēšanās risku, aicinām iedzīvotājus pēc iespējas vairāk izmantot distances tirdzniecības sniegtās iespējas un attiecīgi retāk apmeklēt tirdzniecības vietas, vienmēr lietot sejas maskas, ievērot 2 metru distanci no citiem pircējiem un regulāri lietot roku dezinfekcijas līdzekļus.

Laika periodā no š.g. 21. oktobra līdz 14. novembrim tirdzniecības pakalpojumus klātienē sniegs tikai:

 • pārtikas preču veikali, kur 70 % no sortimenta ir pārtikas preces;
 • higiēnas preču veikali, kur 70 % ir higiēnas preces;
 • aptiekas (tai skaitā veterinārās aptiekas);
 • optikas preču veikali;
 • degvielas uzpildes stacijas;
 • dzīvnieku barības veikali;
 • preses tirdzniecības vietas;
 • grāmatnīcas;
 • telekomunikāciju preču un pakalpojumu vietas;
 • ziedu tirdzniecības vietas;
 • kā arī reģistrētas autoostas, kuras saskaņā ar normatīvajiem aktiem nodrošina biļešu tirdzniecību, un dzelzceļa stacijās esošās biļešu tirdzniecības kases, kurās tiek pārdotas biļetes tikai uz iekšzemes dzelzceļa maršrutiem.

Tirdzniecības vietas klātienē darbu uzsāk ne agrāk kā plkst. 6.00 un beidz ne vēlāk kā plkst. 19.00. Degvielas uzpildes staciju un diennakts aptieku, kā arī autoostu un dzelzceļa biļešu tirdzniecības vietu darba laiks netiek ierobežots.                         

Tirdzniecības vietu veidu un kvadrātmetru ierobežojumi neattiecas uz pastāvīgajām tirdzniecības vietām ieslodzījuma vietās (cietuma veikaliem), savukārt tirdzniecības vietu veidu un darba laika ierobežojumi neattiecas uz valsts akciju sabiedrības "Starptautiskā lidosta "Rīga"" termināli un ar to saistītajiem pakalpojumiem.

Savukārt ielu tirdzniecības vietās un tirgos atļauts tirgot pārtiku un pašu ražoto lauksaimniecības produkciju, savvaļas ogas, augļus, riekstus, sēnes un savvaļas ziedus; mežu reproduktīvo materiālu; pašu iegūtus svaigus zvejas produktus un medījamos dzīvniekus vai to gaļu nelielos apjomos saskaņā ar normatīvo aktu prasībām par primāro produktu apriti nelielos apjomos, kā arī lauksaimniecības un mājas (istabas) dzīvniekus (atbilstoši 2010.gada 12.maija Ministru kabineta noteikumos Nr.440 "Noteikumi par tirdzniecības veidiem, kas saskaņojami ar pašvaldību, un tirdzniecības organizēšanas kārtību" 7.1., 7.2., 7.3., 7.4. un 7.5.punktos minētās preces). Vienlaikus nav atļauta ielu tirdzniecības organizēšana (t.sk. gadatirgi).                          

Tirdzniecības vietās vienam apmeklētājam jānodrošina ne mazāk kā 25 m2 no publiski pieejamās telpu platības. Tirdzniecības vietā, kur vienam apmeklētājam publiski pieejamā telpu platība ir mazāka par 25 m2, vienlaikus var atrasties tikai viens apmeklētājs.

Tirdzniecībai noteiktie ierobežojumi nav attiecināmi uz preču tirdzniecību, izmantojot distances saziņas līdzekļus. Iegādāto preču izsniegšana tiek nodrošināta tikai ārpus tirdzniecības vietas telpām (apmeklētāji nedrīkst uzturēties tirdzniecības vietas telpās) vai ar preču piegādi. Apmeklētāji attālināti iegādāto preču saņemšanai nāk tikai pa vienam, izņemot personas, kurām nepieciešama asistenta palīdzība, personas, kurām objektīvas grūtības aprūpēt sevi vecuma vai funkcionālo traucējumu dēļ, un nepilngadīgus bērnus, ar kuriem var būt kopā viena pilngadīga persona. Klātienes tirdzniecības vietas darbiniekam aizliegts klienta vietā veikt preču pasūtīšanu, izmantojot distances saziņas līdzekļus.

Tirdzniecības vietās darbinieki drīkstēs turpināt apstrādāt pasūtījumus, kas veikti, izmantojot distances saziņas līdzekļus. Piegāde un norēķini būs jāveic attālināti, tajā pašā laikā netiks ierobežota preču izsniegšana un norēķini ārpus tirdzniecības vietas telpām. Tāpat arī nav ierobežota preču saņemšana pakomātos.

Ievērībai tirdzniecības vietu darbiniekiem!

No 2021. gada 20. oktobra līdz 2021. gada 15. novembrim noteiktās mājsēdes laikā no plkst. 20.00 līdz plkst. 5.00  aizliegums pārvietoties  nav attiecināms uz personām, kuras dodas uz darba vai dienesta vietu vai no tās, vai veic darba vai dienesta pienākumus, t.i. uz tirdzniecības vietu darbiniekiem, kas dodas uz un no darba vietas, ja persona uzrāda aizpildītu apliecinājumu un personu apliecinošu dokumentu. 

Visiem tirdzniecības vietu darbiniekiem bez sadarbspējīgiem Covid-19 vakcinācijas un pārslimošanas sertifikātiem līdz š.g. 15. novembrim jāveic testēšana ar ātrajiem Covid-19 antigēna testiem ik pa 72 stundām.  Nacionālā veselības dienesta tīmekļa vietnē publicēts vietu saraksts, kur iespējams veikt ātros Covid-19 antigēna testus: https://www.vmnvd.gov.lv/lv/atrie-covid-19-antigena-testi-un-digitalais-covid-19-sertifikats. Ja 10 km attālumā no attiecīgās tirdzniecības vietas nav šādas testēšanas vietas, tad darba devējs organizē testēšanu ar ātro Covid-19 antigēna testu darba vietā.

Papildus noteikts, ka visiem darbiniekiem, kas strādā klātienē (tai skaitā pilnībā vakcinētām un pārslimojušām personām), katru dienu, ierodoties darbā, jāapliecina, ka tām nav infekcijas slimības pazīmju un tās nav bijušas kontaktā ar inficētām personām. Lai mazinātu Covid-19 izplatības riskus organizācijā, darba devējs var organizēt  visu klātienē strādājošo darbinieku Covid-19 testēšanu. Šādā gadījumā Covid-19 testēšanas izmaksas un pilnībā vakcinētiem un pārslimojušiem darbiniekiem sedz no darba devēja līdzekļiem.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi un mazinātu novēršamo mirstību, vienlaikus nodrošinot svarīgu valsts funkciju un pakalpojumu nepārtrauktību, no 11. oktobra līdz 11. janvārim valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija. Tas ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinetam ir tiesības likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot valsts pārvaldes un pašvaldību institūciju, fizisko un juridisko personu tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus.

Iedzīvotājiem ir saistoši Ministru kabineta rīkojumā Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” un Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU