DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
20. oktobrī, 2021
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

KP sadarbībā ar LPS aicina pašvaldības piedalīties vebinārā par godīgu konkurenci pašvaldību darbībā

Konkurences padome (KP) sadarbībā ar Latvijas Pašvaldību savienību (LPS) 28. oktobrī no plkst. 10.00-12.00 organizēs pašvaldību jaunajām domēm un izpildvarām vebināru “Godīga konkurence pašvaldības darbībā”. Vebināra mērķis ir izglītot pašvaldību pārstāvjus gan par priekšnoteikumiem, kādos ir pieļaujama pašvaldību iesaiste uzņēmējdarbībā, gan par pašvaldību radītiem konkurences kropļojumiem jeb konkurences neitralitātes pārkāpumiem, kas ar grozījumiem Konkurences likumā ir aizliegti kopš 2020. gada.

“Valstij, pašvaldībām un to kapitālsabiedrībām, iesaistoties uzņēmējdarbībā vai ikdienā strādājot ar jautājumiem, kas var ietekmēt konkurences situāciju tirgū, īpaši svarīgs jēdziens ir konkurences neitralitāte, kas nosaka, ka publiskām personām ir jānodrošina vienlīdzīgas iespējas un attieksme pret privātajiem un publiskajiem tirgus dalībniekiem. Šogad KP saņēmusi jau 88 iesniegumus par publisku personu darbību, t.sk. iespējamu konkurences kropļošanu, jo īpaši par publiskas personas rīcību iepirkumu organizēšanā. Tāpēc, ņemot vērā, ka pēc Administratīvi teritoriālās reformas daudzviet ir nomainījušās pašvaldību vietvaras, ir būtiski tām atgādināt, kāda rīcība var tikt uzskatīta par Konkurences likuma pārkāpumu un kādas ir iespējamās šīs rīcības sekas, tāpat papildus izglītot par priekšnoteikumiem, kad pašvaldības ar savām kapitālsabiedrībām drīkst darboties tirgū,” norāda KP priekšsēdētājs Juris Gaiķis.

Lai novērstu riskus, ka publiska persona nepamatoti iesaistās komercdarbībā un tādējādi kropļo konkurenci, apgrūtinot vai pat padarot neiespējamu privāto komersantu darbību tirgū, publiskām personām, dibinot jaunas vai pārvērtējot savu līdzdalību esošajās kapitālsabiedrībās, saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likuma (VPIL) 88. pantu nepieciešams veikt plānoto darbību izvērtējumu. Šāds izvērtējums, ietverot novērtējumu par ietekmi uz konkurenci, jāveic ne retāk kā reizi piecos gados.

Konkurences padome 2020. gadā kopā sniedza 72 atzinumus un 2021. gadā jau 87 atzinumus par valsts un pašvaldību līdzdalību kapitālsabiedrībās, tomēr vēl ir virkne publisku personu, kam turpmāk nepieciešams sagatavot pārvērtējumus par līdzdalību kapitālsabiedrībās.

Vebinārā “Godīga konkurence pašvaldības darbībā” tēmas: 

 • Konkurences padomes kompetence godīgas konkurences uzraudzībā
  • Juris Gaiķis, Konkurences padomes priekšsēdētājs
 • Publiskas personas līdzdalības kapitālsabiedrībās iegūšana un pārvērtēšana
  • Zane Leite, Konkurences veicināšanas nodaļas juriskonsulte
 • Konkurences neitralitāte – regulējums Konkurences likumā
  • Anete Vitjazeva, Konkurences veicināšanas nodaļas vecākā juriskonsulte
 • Konkurences neitralitāte publiskajos iepirkumos
  • Edgars Matulis, Konkurences veicināšanas nodaļas vecākais juriskonsults
 • Jautājumu un atbilžu sesija

Vebināra tiešraidei būs iespēja sekot līdzi LPS tīmekļa vietnē. Lai piedalītos jautājumu un atbilžu sesijā un varētu sekot līdzi pasākumam platformā Teams, aicinām pieteikties vebināram līdz 27. oktobrim, rakstot uz e-pastu andra.feldmane@lps.lv.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU