DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
17. augustā, 2021
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra
1
1

Valdība piešķir 21 704 eiro 1991. gada barikāžu muzejam Nacionālajā muzeju krājumā esošo priekšmetu un kolekciju uzturēšanai un saglabāšanai

Tā kā 1991.gada barikāžu dalībnieku biedrība Covid-19 ierobežošanai noteikto drošības pasākumu dēļ 1991. gada barikāžu muzeja šā gada finansējuma ietvaros nespēj pilnībā nodrošināt savu Nacionālajā muzeju krājumā esošo priekšmetu un kolekciju uzturēšanu un saglabāšanu atbilstoši Muzeju likumā noteiktajām prasībām, Kultūras ministrija (KM) pēc trūkstošā finansējuma 21 704 eiro apmērā šodien vērsās valdībā.

1991. gada barikāžu dalībnieku biedrība un tās struktūrvienība - 1991. gada barikāžu muzejs - 2020. un 2021. gadā veiksmīgi īstenoja barikāžu 30 gadu atceres pasākumus, neskatoties uz Covid-19 pandēmiju un tās izraisītajiem epidemioloģiskajiem ierobežojumiem. Tika īstenoti arī papildu darbi, kas prasīja papildu izdevumus, taču valstī noteikto epidemioloģisko drošības pasākumu dēļ nespēja gūt 2021. gadā plānotos ieņēmumus, kas segtu daļu izdevumu.

1991. gada barikāžu muzeja uzturēšanas izmaksu lielāko daļu sedz nomas maksas no pastāvīgajiem ēkas īrniekiem (kafejnīcas un suvenīru veikals). Ārkārtējās situācijas laikā darbu pārtrauca ēkas nomnieki un muzeja ieņēmumi samazinājās par 85%.

1991. gada barikāžu dalībnieku biedrībai 2021. gadā vairāk nekā pusgadu nebija iespējams gūt ieņēmumus par zāles īri pasākumiem, kā arī muzeja publiskajiem pakalpojumiem (ekskursijām), jo kopš 2021. gada 1. janvāra līdz 2021. gada 3. jūnijam muzeji bija slēgti apmeklētājiem.

Tādēļ valdība 17. augustā lēma piešķirt 21 704 eiro, lai 1991. gada barikāžu muzejs nodrošinātu Muzeju likumā noteikto attiecībā uz savu Nacionālajā muzeju krājumā esošo priekšmetu un kolekciju uzturēšanu un saglabāšanu – segtu atlīdzības izdevumus un maksājumus par komunālajiem pakalpojumiem.

1991.gada barikāžu muzejs ir 1991.gada barikāžu dalībnieku biedrības struktūrvienība, kurai ir valsts atzīta akreditēta muzeja statuss. Muzejs ir vienīgā institūcija Latvijā, kas sniedz sabiedrībai vispilnīgāko informāciju par Latvijas valstij vēsturiski un politiski nozīmīgiem notikumiem – 1991. gada janvāra barikāžu laiku un 1991. gada augusta puču, veicot šo notikumu sistematizētu izpēti, popularizēšanu un vēstures liecību vākšanu un saglabāšanu. viens no uzdevumiem ir veicināt valstiskuma apziņas veidošanos Latvijas sabiedrībā, īpaši jaunās paaudzes vidū, kuri šos vēsturiskos notikumus nav piedzīvojuši.

1991. gada barikāžu muzeja krājums veidots, mērķtiecīgi atlasot unikālas laika liecības, kas nozīmīgas visai Latvijas sabiedrībai. Šobrīd 1991. gada barikāžu muzejā glabājas aptuveni 9 000 krājuma vienību (no tām valsts aizsardzībā esošajā Nacionālā muzeju krājumā iekļautas gandrīz 7 000 vienības), kas tematiski atver gan 1991.gada notikumus, gan plašāk visu Atmodas laika periodu. Īpaši vērtīga un unikāla ir muzeja foto un video materiālu kolekcija, kas ir apjomīgākā starp citiem Latvijas muzejiem (apmēram 5 000 krājuma vienības). Šo kolekciju veido gan Latvijas ievērojamāko profesionālo fotogrāfu – Vilhelma Mihailovska, Ilmāra Znotiņa, gan daudzu fotogrāfu-amatieru barikāžu laika notikumu fotofiksācijas. 1991.gada barikāžu muzeja krājumā glabājas izcilo fotodokumentālistu – Andra Slapiņa, Gvido Zvaigznes un Jura Podnieka fotokameras, ar kurām iemūžināti barikāžu laika notikumi. Plašu videomateriālu kolekciju muzejam nodevuši dokumentālā kino meistari – Zigurds Vidiņš un Raitis Valters.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi un mazinātu novēršamo mirstību, vienlaikus nodrošinot svarīgu valsts funkciju un pakalpojumu nepārtrauktību, no 11. oktobra līdz 11. janvārim valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija. Tas ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinetam ir tiesības likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot valsts pārvaldes un pašvaldību institūciju, fizisko un juridisko personu tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus.

Iedzīvotājiem ir saistoši Ministru kabineta rīkojumā Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” un Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU