DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
11. augustā, 2021
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Finanses

Latvijas kooperatīvo krājaizdevu sabiedrību sektors kopumā stabils

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) sagatavojusi infografiku par Latvijas kooperatīvo krājaizdevu sabiedrību (KKS) darbības rezultātiem 2021. gada 1. pusgadā. Kopumā šajā posmā KKS sektors Latvijā strādāja ar peļņu, un tā, salīdzinot ar 2020. gada 1. pusgadu, pieaugusi par 10%, jo KKS ienākumu samazinājums, ko izraisīja Covid-19 pandēmija un ar to saistītā ekonomiskā lejupslīde, tika līdzsvarots ar ietaupījumiem visās izdevumu pozīcijās.

Latvijā 2021. gada jūnija beigās darbojās 34 KKS, no tām ar augstu tirgus koncentrāciju piecas KKS veidoja 88% no kopējiem KKS aktīviem. KKS resursu bāzi 2021. gada jūnija beigās 71% apmērā veidoja biedru noguldījumi, 88% no tiem bija piesaistīti no mājsaimniecībām. Salīdzinot ar 2020. gadu, noguldījumu apmērs palika gandrīz nemainīgs. KKS biedri pārstāvēja arī ekonomikas sektorus, kas ir būtiski cietuši no Covid-19 ierobežojumiem, un 2021. gada 1. pusgadā tikai daļā no šiem sektoriem bija sākusies ekonomiskā atveseļošanās, līdz ar to dažādu KKS noguldījumu izmaiņas notika pretējos virzienos un kopumā līdzsvarojās.

KKS kredītportfelis, kuru 2021. gada jūnija beigās 99% apmērā veidoja kredīti fiziskām personām, salīdzinot ar 2020. gadu, samazinājās par 3.3%. Ekonomiskās attīstības perspektīvu nenoteiktība un no tās izrietošās aizņēmēju piesardzības ietekme saglabājās arī 2021. gada 1. pusgadā, tāpēc samazinājās gan mājokļu iegādes kredītu, gan patēriņa kredītu apmēri, kuru īpatsvars KKS kopējā kredītportfelī bija attiecīgi 51% un 37%. Tajā pašā laikā ienākumus nenesošo kredītu īpatsvars pusgada laikā būtiski nemainījās un saglabājās ~17% līmenī, turklāt nevar izslēgt KKS kredītportfeļa kvalitātes pasliktināšanos nākotnē.

KKS pamatdarbības ienākumi 2021. gada 1. pusgadā samazinājās par 9%, salīdzinot ar 2020. gada 1. pusgadu. Kopumā sektors darbojās ar peļņu 153 tūkst. eiro apmērā, kas bija par 10% lielāka nekā iepriekšējā gada atbilstošajā periodā, kapitāla atdeves rādītājam (ROE) pieaugot no 4.1% līdz 4.4%. Peļņas palielināšanās skaidrojama galvenokārt ar ietaupījumiem izdevumu pozīcijās – piemēram, izdevumi uzkrājumu nedrošiem parādiem veidošanai bija mazāki nekā ienākumi no to samazināšanas. Tomēr lielākajā daļā KKS izveidoto uzkrājumu apmēru var raksturot kā pietiekamu.

KKS gūtā peļņa pozitīvi ietekmēja to kapitāla pietiekamību: tās vidējais rādītājs pusgada laikā pieauga no 22.2% līdz 22.5%, kas ir visaugstākais līmenis kopš 31.12.2018.

Latvijas KKS darbības rādītāji 2021. gada 1. pusgadā aplūkojami infografikā: https://www.fktk.lv/wp-content/uploads/2021/08/KKS_infografika_2021_06.pdf.

Labs saturs
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi un mazinātu novēršamo mirstību, vienlaikus nodrošinot svarīgu valsts funkciju un pakalpojumu nepārtrauktību, no 11. oktobra līdz 11. janvārim valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija. Tas ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinetam ir tiesības likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot valsts pārvaldes un pašvaldību institūciju, fizisko un juridisko personu tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus.

Iedzīvotājiem ir saistoši Ministru kabineta rīkojumā Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” un Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU