DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
30. jūlijā, 2021
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Latvija 2. augustā kļūs par CERN asociēto dalībvalsti

Pirmdien, 2021. gada 2. augustā, plkst. 11.00 pēc Latvijas laika Latvijas Republikas izglītības un zinātnes ministrei Anitai Muižniecei, Latvijas vēstniekam ANO Ženēvā Bahtijoram Hasanam, Rīgas Tehniskās universitātes profesoram un Latvijas pārstāvim CERN Tomam Torimam un Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas Starptautisko organizāciju un cilvēktiesību departamenta direktorei vēstniecei Ilzei Rūsei virtuāli klātesot svinīgajā ceremonijā, kas notiks Eiropas Kodolpētījumu organizācijas (CERN) galvenajā mītnē Ženēvā, Latvija kļūs par pilntiesīgu CERN asociēto dalībvalsti.

Dalībvalsts statuss Latvijas zinātniekiem pavērs plašas iespējas strādāt vienā no pasaules spēcīgākajiem zinātnes centriem, savukārt Latvijas uzņēmējiem – iespēju piedalīties CERN iepirkumos un piedāvāt savus produktus un pakalpojumus, kas nepieciešami zinātniskās darbības nodrošināšanai.

Asociētās dalībvalsts statusā Latvija varēs piedalīties CERN zinātniskajā un administratīvajā darbā. Latvija iegūst tiesības piedalīties CERN zinātniskajā programmā, kā arī visās CERN apmācību un izglītības programmās. Tas nozīmē, ka Latvijas zinātniekiem būs iespēja kļūt par CERN darbiniekiem un piedalīties CERN zinātnes projektos, doktoranti savus promocijas darbus varēs izstrādāt, sadarbojoties ar CERN, Latvijas skolēni un skolotāji varēs doties uz CERN un piedalīties centra izglītības programmās, paplašinot savas zināšanas par daļiņu fiziku un visjaunākajām tehnoloģijām.

Latvija uz dalību CERN ir gājusi ļoti mērķtiecīgi, pilnveidojot augstas enerģijas daļiņu fizikas studiju un pētniecības jomu valstī. Sadarbojoties RTU un Latvijas Universitātei, abu augstskolu zinātnieki piedalās CERN eksperimentos un paātrinātāju tehnoloģiju izstrādes programmās, tiek veidota jauna doktorantūras programma «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas», kā arī veiksmīgi īstenota Valsts pētījumu programma augstas enerģijas fizikā un paātrinātāju tehnoloģijās.

CERN jau gandrīz 70 gadu ir pasaulē vadošais zinātniskais centrs, kurā notiek globāli nozīmīgi zinātnes atklājumi. Tieši  CERN ir izgudrots internets, bet viens no publiski zināmākajiem atklājumiem — 2012. gadā ar Lielā hadronu paātrinātāja palīdzību CERN tika pierādīta Higsa bozona eksistence.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU