DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
27. jūlijā, 2021
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Jūnijā būvniecības izmaksu līmenis palielinājās par 1,3 %

2021. gada jūnijā, salīdzinot ar maiju, būvniecības izmaksu līmenis Latvijā palielinājās par 1,3 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Būvmateriālu cenas pieauga par 1,8%, strādnieku darba samaksa – par 1,0 %, bet mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas palielinājās par 0,4 %.

Jūnijā būvniecības izmaksu vidējo līmeni visvairāk ietekmēja cenu palielinājums metālam, metāla izstrādājumiem, kā arī dolomīta šķembām.

Salīdzinot ar 2020. gada jūniju, būvniecības izmaksas palielinājās par 6,1 %. Būvmateriālu cenas palielinājās par 8,1 %, strādnieku darba samaksa – par 4,0 %, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas pieauga par 3,8 %.

Būvniecības izmaksu pārmaiņas

(procentos pret iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi)

2021. gada 2. ceturksnī, salīdzinot ar 1. ceturksni, kopējais būvniecības izmaksu līmenis palielinājās par 3,4 %. Būvmateriālu cenas pieauga par 4,3 %, strādnieku darba samaksa – par 2,6 %, bet mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas palielinājās par 2,2 %.

2021. gada 2. ceturksnī, salīdzinot ar 2020. gada 2. ceturksni, kopējais būvniecības izmaksu līmenis pieauga par 4,7 %. Būvmateriālu cenas palielinājās par 5,8 %, strādnieku darba samaksa – par 3,8 %, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas pieauga par 3,4 %.

Informācija par būvniecības izmaksu pārmaiņām 2021. gada jūlijā tiks publicēta 26. augustā.

Metodoloģiskā informācija

2021. gadā datus par būvniecības resursu cenām sniedz ap 200 būvuzņēmumu un vairāk nekā 50 tirdzniecības uzņēmumu. Būvizmaksu indeksa aprēķinos izmanto arī būvmateriālu cenas, kuras uzņēmumi sniedz ražotāju cenu indeksu rūpniecībā un importa cenu indeksa aprēķiniem. Papildus aprēķinos izmanto reģistrētās patēriņa cenas būvmateriāliem.

Cenu apsekojuma izlasē iekļauti būvuzņēmumi, kam 2020. gadā bija lielākais pašu spēkiem veiktais būvdarbu apjoms. 90,3 % no apsekotajiem uzņēmumiem pašu spēkiem veikto darbu apjoms pārsniedza 1 milj. eiro gadā, no tiem 34 % uzņēmumu darbu apjoms bija virs 5 milj. eiro gadā. Tirdzniecības uzņēmumu atlases kritērijs ir to apgrozījuma lielums un specializācija.

Pārskatu par būvniecības resursu cenām par jūniju iesniedza 97,2 % uzņēmumu, iesniegto datu apjoms un to kvalitāte būtiski neatšķiras no iepriekšējiem periodiem. Jūnijā kopējais būvniecības izmaksu indekss atbilst statistikas pamatprincipiem un vispārīgajiem kvalitātes kritērijiem.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU