DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
13. jūlijā, 2021
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Egils Levits izsaka pateicību zinātniskā institūta “BIOR” darbiniekiem par līdzdalību pandēmijas apkarošanā

FOTO: Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja

Valsts prezidents Egils Levits šodien apmeklēja zinātnisko institūtu “BIOR”, augstu novērtējot zinātnieku devumu pandēmijas apkarošanā: “Saskaršanās ar Covid-19 globālā mērogā ir parādījusi zinātnes nozīmību. Neilgā laikā, kopš šis vīruss ir parādījies, jau ir radītas vakcīnas, un darbs pie to attīstīšanas turpinās. Visa pasaule tagad var būt pateicīga tieši zinātnei un tehnoloģijām, un jums kā zinātniekiem, un tādēļ es vēlos pateikties arī jums “BIOR” institūtā par līdzdalību Covid-19 krīzes risināšanā.”

Prezidents atzinīgi novērtēja to, ka sadarbībā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru un Rīgas Tehnisko universitāti ir izstrādāts jauns monitoringa modelis, kas ļauj noteikt Covid-19 koncentrāciju notekūdeņos un prognozēt saslimšanas uzliesmojumu punktus: “Kamēr citi vēl cīnās ar fragmentētiem notekūdeņu pētniecības darbiem, līdz ar jūsu ieguldījumu mums Latvijā ir jau ieviesta valsts apstiprināta notekūdeņu monitoringa programma. Tas, protams, ļauj arī savlaicīgi sabiedrībai un valstij reaģēt uz iespējamiem uzliesmojumiem.”

E. Levits tāpat izcēla “BIOR” ieguldījumu rūpēs par dzīvnieku veselību.

Valsts prezidents izteica gandarījumu par to, ka “BIOR” Latvijas zinātnes ainavā ir veiksmes un izcilības piemērs jau kopš tā darbības uzsākšanas 2010. gadā: “Kad ekonomiskās lejupslīdes laikā valsts pārvaldes iestādes tika reorganizētas, “BIOR” tika izveidots kā galvenais zinātniskais atbalsts nacionāla un Eiropas Savienības līmeņa lēmumu pieņemšanā pārtikas, lauksaimniecības, zivsaimniecības, veterinārmedicīnas un sabiedrības veselības jomā. Es apskatījos, cik jums ir valsts deleģētu uzdevumu dažādās jomās. Gandrīz visos gadījumos jūs esat vienīgais zinātniskais centrs, kas pilda šos valsts deleģētos uzdevumus.”

E. Levits atzīmēja, ka institūta darbs tiek novērtēts arī pasaulē: “Mēs varam lepoties ar institūta atpazīstamību gan Latvijas, gan starptautiskā mērogā. “BIOR” tiek vērtēts kā stabils līderis tādās nozarēs kā vides ķīmija, veterinārmedicīna, pārtikas zinātne un sabiedrības veselība.”

Prezidents arī akcentēja zinātnieku atbildību un lomu kvalitatīvu, sakarīgu valsts lēmumu pieņemšanā, kā tas ir pandēmijas gadījumā, jo politiskā lēmuma pieņēmējs balstās zinātnes atzinumos.

E. Levits uzsvēra, ka institūta darbs balstās “Vienas veselības” koncepcijā, kas paredz, ka optimālās veselības mērķis tiks sasniegts tikai tad, kad tiks ņemta vērā saistība starp cilvēkiem, dzīvniekiem, augiem, apkārtējo vidi un klimatu: “Tas ir holistisks skatījums uz mūsu zemeslodi un šeit dzīvojošajiem cilvēkiem.”

Valsts prezidents izteica dziļu cieņu zinātniekiem un uzsvēra: “Ja skatāmies uz mūsu valsts ilgtspējību, tādā gadījumā zinātne un tehnoloģijas, zinātnes attīstība, ieguldījumi zinātniekos, zinātnē un, protams, studentos ir tas lauks, no kura būs atkarīga mūsu valsts nākotne.”

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU