DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
18. jūnijā, 2021
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: E-vide

Ko varam aizgūt no Norvēģijas digitālās transformācijas jautājumos

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Šonedēļ DigiBEST projekta ietvaros, kur vadošais partneris ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), Norvēģijas pārstāvji tiešsaistes pasākumā dalījās ar digitālās transformācijas veicināšanas labajām praksēm uzņēmējiem. Norvēģijas piemēri rāda – lai digitalizācijas jautājumi būtu mazo un vidējo uzņēmēju (MVU) ikdiena, valstij ir svarīgi nodrošināt digitālos pamatinstrumentus un transformācijai labvēlīgus apstākļus un vidi.

Rīkotajā pasākumā Norvēģijas pārstāvji dalījās labajos piemēros ar citiem pasākuma dalībniekiem – nozares ekspertiem, politikas veidotājiem, NVO un MVU pārstāvjiem no Latvijas, Itālijas, Spānijas, Austrijas un Portugāles.

Vieta, kur satikties – būtisks faktors efektīvai sadarbībai starp privāto un publisko sektoru

Kā viens no labajiem piemēriem tika prezentēts valsts publiskā un privātā sektora sadarbības un finansēšanas modelis, kas ļāva izveidot tā saucamos “Biznesa dārzus” un “Biznesa inkubatorus”. Šāda modeļa programmas dod iespēju pašvaldībām tiešākā veidā sazināties ar mazajiem un mikrouzņēmumiem un tās ietvaros tiek subsidēts  MVU darbs. Norvēģijas Biznesa dārzu un Biznesa inkubatoru sadarbība ar reģionālajiem centriem, pašvaldībām, uzņēmējiem veicina un motivē uzņēmējus izmantot piedāvātos pakalpojumus un iespējas savas uzņēmējdarbības attīstībai. Vienlaikus arī politikas veidotājiem un dažādu iniciatīvu attīstītājiem vieglāk piekļūt uzņēmēju auditorijai.

Prasme izmantot tehnoloģijas

Būtisks faktors digitālajā transformācijā ir prasmju veicināšana. Šajā jautājumā Norvēģijā darbojas uzņēmumu klasteris SKOGMO Industriālais parks. Viens no piemēriem šī mērķa panākšanai ir reģionālo digitālo prasmju programmas MVU, lai padziļinātu zināšanas par digitālo pamatrīku izmantošanu, digitalizācijas lomu biznesa attīstībā, uzmanību pievēršot ienākumiem no investīcijām. Tā piemēram, Trondheimas pilsētas dome Programmas ”Industrija 4.0” ietvaros ir izveidojusi MVU kompetences kursus. Sākotnēji tiek veikts “Digitālā līmeņa novērtējuma” tests, izvērtēts uzņēmuma darbinieku digitālo zināšanu un prasmju līmenis un, tad tiek piemērotas atbilstošas apmācības, vadoties no novērtējuma. Līdzīgu atbalstu Latvijas uzņēmēji var gūt Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācijas projektā “Gudrā Latvija & Digitālā brieduma tests”, kura mērķis ir sniegt iespējami vienkāršu, saprotamu atbalstu uzņēmējiem, veicinot izpratni par uzņēmējdarbības procesu transformēšanas nepieciešamību. Tāpat MVU var vērsties Latvijas Digitālās inovācijas centrā, kas kalpo kā digitalizācijas gids mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, sniedzot gan biznesa procesa analīzi, apmācības un vispārīgu atbalstu projektu ieviešanā. Savukārt Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrs sniedz MVU un mājražotājiem bezmaksas individuālas konsultācijas uzņēmēja digitālās vizuālās identitātes izveidei, lai palielinātu tirgus konkurētspēju.

Digitalizācija arī lauksaimniecībā

Vēl viens interesants digitālizācijas projekts Norvēģijā ir “Digitālās precīzās lauksaimniecības pakalpojumi” –  Norvēģijas kooperatīvs, kas pieder 24 000 fermeriem, kuru mērķis ir izmantot pieejamās tehnoloģijas, lai iegūtu augstu ražu un samazinātu izmaksas. "Precīzā lauksaimniecība” ir pārvaldības stratēģija, kas apkopo, apstrādā un analizē laika, telpiskos un individuālos datus un apvieno tos ar citu informāciju, lai atbalstītu vadības lēmumus saskaņā ar aplēsto mainīgumu, lai uzlabotu resursu izmantošanas efektivitāti. Pakalpojumi paredz padomu un atbalsta sniegšanu lauksaimniekiem. Šo pakalpojumu var izmantot pilnīgi visi lauksaimnieki, bez ierobežojumiem.

Digitālais restorāns

Covid-19 situācija Norvēģijā ietekmēja vairāk nekā 60% MVU, kā rezultātā radās arī jauni uzņēmēju atbalsta veidi, un viens no tiem ir projekts “WINK” - mobilais tirdzniecības, tirgus un pakalpojumu risinājums restorāniem - “Digitālais restorāns”, kas bija viena no pirmajām šāda veida iniciatīvām Norvēģijā. Projekts piedāvā digitālo ēdienkarti,  lojalitātes programmas,  līdzņemšanu, iepriekšējo pasūtīšanu, galdiņu rezervēšanu, ar kases sistēmām integrētu ieņēmumu pārvaldību, klientu atsauksmes pilnībā integrētā un lietotājam draudzīgā risinājumā. Minētais digitālais risinājums ļauj uzņēmumiem samazināt izmaksas; samazināt darbaspēka izmaksas; paaugstināt efektivitāti virtuvē; samazināt pārtikas izšķiešanu; samazina gaidīšanas laiku u.t.t.. Vienlaikus tiek palielināti ieņēmumi, pārdošanas apjoms un apgrozījums.

Arī Latvijā daudzi mazie un vidējie uzņēmumi no dažādām nozarēm meklē veidus, kā digitalizēt savu darbību. Lai tiem palīdzētu un veicinātu digitālo transformāciju Latvijā kopumā, VARAM īsteno integrēto komunikācijas un mācību aktivitāšu programmu “Dari digitāli!”, kuras ietvaros noris pasākumi uzņēmēju un sabiedrības informēšanā un izglītošanā par valsts digitālajiem risinājumiem. Tāpat VARAM strādā pie Digitālās transformācijas pamatnostādnēm 2021-2027, kas jau tuvāko nedēļu laikā tiks skatītas valdībā. Pamatnostādnes noteiks vienotu valsts pārvaldes, tautsaimniecības un sabiedrības digitālās attīstības politiku, t.sk. nosakot virzienus komersantu digitālās transformācijas veicināšanai.

Par DigiBEST projektu

DigiBEST projekta mērķis ir, sadarbībā ar Latvijas iesaistītajām pusēm, stimulēt mazo un vidējo uzņēmumu konkurētspēju, īstenojot MVU digitālo transformāciju Eiropas lauku teritorijās un ierosinot risinājumus, lai uzlabotu to spēju izmantot progresīvas tehnoloģijas un jaunas inovatīvas uzņēmējdarbības pieejas straujas, ilgtspējīgas un integrējošas izaugsmes veicināšanai Eiropā un tās reģionos. Projektu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un Norvēģijas nacionālais fonds programmas INTERREG EUROPE ietvaros. Projektā sadarbojas septiņi partneri - no Latvijas (vadošais partneris), Norvēģijas, Itālijas, Spānijas, Austrijas un Portugāles. 14.aprīlī notikušais pasākums ir trešā mācību vizīte DigiBEST projekta ietvaros, iepriekš ar labajām praksēm digitālās transformācijas veicināšanā daloties Portugālei un Spānijai. Vairāk par projektu https://www.interregeurope.eu/digibest/

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU