DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
12. maijā, 2021
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Preču eksporta apjomi martā sasnieguši jaunu rekordu, eksporta vērtība palielinājās gandrīz visās preču grupās

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2021. gada martā gada griezumā preču eksporta vērtība faktiskajās cenās pieauga par 20,6%. Savukārt preču imports apjomi pieauga mērenāk – par 11,9%. Līdz ar to arī tirdzniecības deficīts bija ievērojami mazāks nekā pirms gada.

LATVIJAS ĀRĒJĀ TIRDZNIECĪBA

Šā gada martā gada griezumā eksporta vērtība palielinājās gandrīz visās preču grupās. Strauji auga koksnes un tās izstrādājumu, elektroierīču un iekārtu, minerālo produktu, mehānismu un ierīču, kā arī dzelzs un tērauda eksports. Savukārt samazinājās alumīnija un tā izstrādājumu, kā arī tabakas izstrādājumu eksports.

“Mūsu ražotāji turpina audzēt eksporta vērtību, par spīti vīrusa izplatībai un noteiktajiem ierobežojumiem gan Latvijā, gan eksporta partnervalstīs. Latvijas preču eksporta vērtība martā ir sasniegusi atkal jaunu rekordu. Un tas kārtējo reizi apliecina mūsu eksportētāju augsto konkurētspēju un spēju pielāgoties mainīgajiem apstākļiem. Arī valdībai, izvērtējot vīrusa izplatības ierobežošanai ieviestos pasākumus un situāciju globālajā tirgū, ir jāturpina piedāvāt atbalsts, lai palīdzētu mūsu uzņēmumiem turpināt ražot un eksportēt,” uzsver ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.

Martā gada griezumā pieauga preču eksporta vērtība uz ES valstīm – par 23,9%. Eksports uz ES valstīm straujāk auga uz Lietuvu (elektroierīces un minerālie produkti), Vāciju (minerālie produkti un mehānismi), Nīderlandi (graudaugi un koksne) un Franciju (koksne), bet samazinājās uz Somiju (dzelzs un tērauds).

Vienlaikus pieauga eksports arī uz NVS valstīm – par 6,3%. Būtiskāk eksporta vērtība palielinājās uz Krieviju (mehānismi) un Ukrainu (farmācijas produkti).

Martā strauji auga eksports arī uz pārējām valstīm – par 18,9%. Šajā valstu grupā straujāk eksporta vērtība pieauga uz Apvienoto Karalisti (koksne), Turciju (dzelzs un tērauds) un ASV (koksne un elektroierīces), bet samazinājās uz Maroku (graudaugi).

Preču importa pieaugumu martā gada griezumā veicināja elektroierīču un iekārtu, mehānismu, koksnes un tās izstrādājumu, kā arī dzelzs un tērauda imports. Savukārt samazinājās dzērienu, tabakas un farmācijas produktu importa vērtība.

Kopumā gada pirmajā ceturksnī eksports pārsniedza pagājušā gada attiecīgā perioda apjomus par 8,6%. Preču imports šajā laika posmā bija par 3% lielāks nekā pirms gada.

Eksporta attīstības perspektīvas 2021. gadā tiek vērtētas arvien pozitīvāk. Prognozējams, ka, uzlabojoties epidemioloģiskajai situācijai, pakāpeniski augs arī ekonomiskā aktivitāte un līdz ar to arī eksporta apjomi. Vienlaikus arī nenoteiktība saglabājas ļoti augsta, galvenokārt, vīrusa izplatības ierobežojošo pasākumu dēļ.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU