DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
05. maijā, 2021
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

VNĪ Renārs Griškevičs: līdz gada beigām pakāpeniski pāriesim uz elektroniskajām izsolēm gan valsts, gan VNĪ valdījumā esošajiem īpašumiem

Straujiem soļiem veicam digitalizāciju valstij nozīmīgu būvniecības projektu īstenošanā un efektīvākā ēku pārvaldībā. Arī nekustamo īpašumu darījumos organizējam nekustamo īpašumu pārdošanas, drīzumā uzsāksim arī nomas e- izsoles, piedāvājot valsts īpašumu telpu nomu, galvenokārt telpas komercdarbībai Rīgā un citviet Latvijā. Līdz nākamajam gadam plānojam pakāpeniski pāriet uz elektroniskajām nomas tiesību izsolēm, klātienes izsoļu pieredzi atstājot vēsturei. Lai to īstenotu, jāveic attiecīgas izmaiņas likumdošanā, kas nosaka publiskas personas mantas iznomāšanas kārtību. 

Izvērtējot divu gadu e- izsoļu pieredzi redzams, ka izsoļu digitalizācija ir bijis pareizs solis – esam būtiski palielinājuši valsts īpašumu izsoļu publisko pieejamību un efektivitāti, veicot nekustamo īpašumu darījumus sabiedrībai maksimāli pieejamā formā. Iepriekš vēsturiski tika organizētas klātienes izsoles, kur dalībnieki piedāvājumus iesniedza aizzīmogotās aploksnēs, solīšanu veica mutiski klātienē paceļot roku, un rezultāts tika paziņots, piesitot ar āmurīti, kā to rāda veco un arī jauno laiku filmās. Skaidrs, ka tas prasa virkni dažādu administratīvu darbību. Klātienes izsoļu vietā 2019. gadā pakāpeniski uzsākām elektroniskās izsoles, izmantojot Tiesu administrācijas izsoļu vietni “e-izsoles”, kura nekustamo īpašumu pārdošanas jomā mums nu jau kļuvusi par patstāvīgu praksi. Tas ļāvis iespējami paplašināt  iespējamo interesentu loku. Patlaban VNĪ pārdošanā ir 24 valsts īpašumi un aktīvi vairāk nekā 100 nomas sludinājumi, kuri pakāpeniski tiks digitalizēti. Pirmie VNĪ nomas piedāvājumi e-izsoļu formā tiks piedāvāti jūnijā.

VNĪ izsoles notiek vienīgi publiski pieejamā veidā valstī noteiktajā kārtībā – publiskas izsoles ceļā – pieteikties var jebkurš pretendents. Elektronisko izsoļu vietne ir automatizēta sistēma, kurā var ievietot nekustamā īpašuma publikācijas, pārbaudīt personas atbilstību un apstiprināt to dalību izsolē, noturēt pašu izsoli, kā arī nosūtīt to dalībniekiem paziņojumus.  Dalībnieki solīšanu var veikt elektroniski jebkurā laikā vai vietā - neizejot no mājas vai atrodoties jebkurā pasaules malā. Īpaši nozīmīgi tas ir šobrīd, kad daudziem darba un mājas lietas atrodas un tiek risinātas vienuviet - rezultātus var sasniegt ievērojami ātrāk, ērtāk un efektīvāk.  Platforma nodrošina atklātus un pieejamus noteikumus visām iesaistītajām pusēm – gan pārdevējiem, gan pircējiem un uzraugošajām institūcijām, pilnībā izslēdzot jebkādu interešu pārstāvniecību.

Šādā veidā iespējams  sekmīgāk pārdot arī valsts īpašumus, kas rada zaudējumus. Piemēram, likvidētas mācību iestādes reģionos, kas savu darbību pārtraukušas, bezsaimnieka mantu un likvidētu uzņēmumu īpašumus, kādi regulāri nonāk VNĪ pārvaldībā. Tāpat e-izsolēs  jaunai attīstībai tiek pārdoti arī lieli, vēsturiski nami, kuri valsts pārvaldes vajadzībām nerod pielietojumu un kurus valstij ir neefektīvi ilgtermiņā uzturēt. Šādu ēku pārdošana vienmēr ir ilgstošs process, jo nami prasa ievērojamus ieguldījumus, kuri potenciālajiem investoriem ir rūpīgi jāizsver. Piemēram, jau pirmajā pašu organizētajā e-izsolē 2019. gada februārī VNĪ sekmīgi pārdeva 10 000 kvadrātmetru lielu zemes gabalu Jēkabpilī, kam iepriekš tika rīkotas vairākas klātienes izsoles, taču intereses par piedāvājumu nebija. Publicējot iespēju iegādāties īpašumu attālināti, tas sasniedza būtiski lielāku sabiedrības daļu un īpašums  veiksmīgi atrada saimniekus un ieguva nākotnes attīstības iespēju. Nesen veiksmīgi nodevām investoriem ekskluzīvu dzīvokļu attīstīšanai kultūrvēsturisko ēku Raiņa bulvārī 27, Rīgā. Izsoļu gaitā kopš 2019. gada notikušas 7 izsoles, pakāpeniski samazinot sākuma cenu likuma noteiktajā ietvarā, kas šādu īpašumu pārdošanā ir ierasta prakse. Konkurencē starp 3 dalībniekiem šogad februārī 7. izsolē namu pārdevām par 2,3 miljoniem eiro. Uzturot veselīgu konkurenci izsoles process tika pagarināts teju pusi dienas, pārdošanas cenai, pārsniedzot iepriekšējās izsoles sākuma cenu,  tādejādi ļaujot valstij gūt lielākus ieņēmumus.

Šobrīd e- izsoļu ceļā nododam atsavināšanai ne tikai VNĪ, bet arī citu iestāžu (piemēram, Finanšu ministrijas, Veselības ministrijas u. c) pārvaldībā esošos nekustamos īpašumus un kustamo mantu. Patlaban e-izsoļu vietnē ir teju 300 aktīvu e – izsoļu. Lielākie izsoļu organizētāji ir zvērinātie tiesu izpildītāji, valsts un pašvaldību iestādes. Visus aktuālos kapitālsabiedrības pārdošanas un nomas piedāvājumus var atrast vienuviet VNĪ mājas lapā, sludinājumu sadaļā.  Kopumā 2020. gadā pandēmijas apstākļos VNĪ pārdevusi 92 īpašumus par aptuveni 3,5 miljoniem eiro, tostarp 59 vidi degradējošas būves. Pārdošanā gūtie ieņēmumi tiek izmantoti valsts vajadzībām nepieciešamo īpašumu sakārtošanai – mūsdienīgu un ilgtspējīgu biroju izveidei valsts iestādēm, kas rada publisko izmaksu ietaupījumu ilgtermiņā un sekmē valsts pārvaldes efektivitāti un caurspīdīgumu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU