DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
01. maijā, 2021
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide
1
1

Pirmo reizi Latvijā novērota melnplecu klija

Melnplecu klija

FOTO: Edgars Smislovs

Sestdien, 1. maijā, pirmo reizi Latvijā novērota melnplecu klija Elanus caeruleus, kas ir jauna suga Latvijas savvaļā.

Melnplecu kliju pirmo reizi Latvijā Kolkā Ūšu pļavā novērojuši putnu vērotāji Edgars Smislovs, Vladimirs Smislovs un Valts Jaunzemis.

“Kopš otrdienas esmu kopā ar tēvu Kolkā. Katru rītu vērojam migrāciju. Šorīt tā bija niecīga, taču ap pulksten vienpadsmitiem viss strauji mainījās, sāka lidot plēšputni, kas uzradās viļņveidīgi. Devos uz Ūšu pļavu, vērot tos. Vienlaicīgi varēja redzēt vairākus desmitus klijānu un vienu nedaudz mazāku plēsēju. Apskatījos teleskopā un uzreiz sapratu, ka tā ir melnplecu klija, kas gaidīta Latvijā jau vairākus gadus. Putnu ieraudzījām abi ar tēvu, tas pārlidoja dažus riņķus virs mums un devās uz ziemeļiem,” stāsta putnu vērotājs Edgars Smislovs, par novērojumu tūdaļ pavēstot arī putnu vērošanas biedram Valtam Jaunzemim, kurš arī paguva ieraudzīt jaunās sugas pārstāvi.

Edgars Smislovs un Vladimirs Smislovs Ziemeļkurzemē veic putnu uzskaiti 3. Latvijā Ligzdojošo putnu atlantam 2020-2024, ko veido Latvijas Ornitoloģijas biedrība.

Melnplecu klija ir neliela izmēra plēsīgais putns. Lielākā daļa populācijas sastopama Āfrikas un Dienvidāzijas tropu apgabalos, taču izplatības areāla fragmenti ir arī Vidusjūras reģionā, tai skaitā Dienvideiropā, tostarp Spānijā un Portugālē. Sugas areāls ir pastāvīgi izpleties ziemeļu virzienā. Eiropā putns ligzdo kopš 19. gadsimta vidus. Arī Ziemeļeiropā pēdējos gados novērojumu skaits pieaudzis. Dānijā 2020. gadā ir pieci šīs sugas novērojumi, taču līdz šim ne Igaunijā, ne Lietuvā melnplecu klija nav iekļauta novēroto putnu sarakstos. Latvijā melnplecu klija putnu vērotāju vidū jau tika gaidīta kā iespējamā jaunpienācēja Latvijas putnu faunā.

Pēdējo reizi jauna putnu suga Latvijas savvaļā novērota 2020. gada 11. oktobrī Kolkā. Toreiz tā bija Stejnegera pīle Melanitta stejnegeri, ko arī novēroja Edgars Smislovs un Vladimirs Smislovs. 

Par Latvijas Ornitoloģijas biedrību
Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) ir lielākā dabas organizācija Latvijā, kura pateicoties aptuveni 600 biedriem, veic savvaļas putnu izpēti un tiecas saglabāt to dzīvotnes Latvijā, rūpējoties par dabas daudzveidību cilvēku un putnu labklājības vārdā. Par putnu daudzveidību iestājas kopš 1985. gada. Izdod vienīgo žurnālu par putniem latviešu valodā “Putni dabā”.  Ir starptautiskās putnu aizsardzības organizācijas “BirdLife International” pārstāvis Latvijā. Plašāk: www.lob.lv un Facebook.com/LOB.LV.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU