DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
20. aprīlī, 2021
Lasīšanai: 2 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība
1
1

Latvija pirmā no Baltijas valstīm ir izveidojusi ātrāko saikni ar Eiropas akadēmisko tīklu GÉANT

Latvija pirmā no Baltijas valstīm ir izveidojusi 100Gb/s saikni ar GÉANT – globālo Eiropas datu tīklu, kas nodrošina nacionālo izglītības un pētniecības infrastruktūru sadarbību.

Šogad aprit 20 gadi kopš Eiropas projekta GÉANT dzimšanas, kas ir uzskatāms par fundamentālu elementu Eiropas akadēmiskajā, zinātnes un izglītības e-infrastrukturā. GÉANT apvieno Eiropas nacionālos izglītības un pētniecības tīklus (NREN), nodrošinot tiešu komunikāciju starp miljoniem akadēmisko lietotāju. Akadēmiskā tīkla  pirmsākumos pirms 20 gadiem, Latvijas pieslēgums GÉANT tīklam spēja nodrošināt vien 34 Mb/s datu apmaiņu. Laika gaitā tehnoloģijas tika attīstītas, un 2021. gada martā Latvijas pieslēguma kapacitāte Eiropas akadēmiskajam tīklam GÉANT tika palielināta no 10 Gb/s uz 100 Gb/s. Salīdzinājumam - Igaunija un Lietuva vēl joprojām lieto ātrumu 40 Gb/s, un to ir plānots palielināt līdz 100 Gb/s gada laikā.

Pieslēguma ātruma uzlabojumi dod iespēju Latvijas akadēmiskajiem lietotājiem iegūt tiešus, lielas ietilpības saslēgumus ar citiem akadēmiskajiem lietotājiem Eiropā, kas ļauj realizēt kopējus  projektus dažādās zinātnes nozarēs, piemēram, radio astronomijā, biomedicīnā, gēnu inženierijā.

GÉANT pieslēguma modernizācija veikta plašākas sadarbības ietvaros starp Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministriju, Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas Institūtu, un SIA Mikrotīkls, kurā ietilpst arī Gēnu datu tīkla (GDN) izveide Rīgā. SIA Mikrotīkls nodrošināja Latvijas akadēmisko tīklu ar  nepieciešamajām iekārtām modernizācijas veikšanai. Šis tehnoloģiskais atbalsts palīdzēja GÉANT pieslēguma palielināšanas procesu veikt ātri un veiksmīgi, kā arī parāda Latvijā pieejamās aparatūras atbilstību mūsdienīgiem, augstas veiktspējas datortīklu standartiem.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU