DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
18. martā, 2021
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Ministrs Plešs: Zaļā atveseļošanās pēc COVID-19 recesijas sniegs iespējas jaunām tautsaimniecības nozarēm

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP!) Eiropas Savienības (ES)vides ministru neformālajā padomes sanāksmē piedalīsies tiešsaistes politiskajās debatēs, kur plānots runāt par topošo bateriju atkritumu apsaimniekošanas regulu, ES stratēģiju par pielāgošanos klimata pārmaiņām, kā arī par Atveseļošanās un noturības plānu lomu klimatneitralitātes sasniegšanā.

Ministrs Artūrs Toms Plešs (AP!): “Pandēmijas seku likvidēšanai ir nepieciešami koordinēti un ilgtspējīgi risinājumi, lai tiktu galā ar izaicinājumiem veselības, labklājības, ekonomikas un sociālajā jomā. Tomēr tie nedrīkst mazināt ilgtermiņa apņemšanos par ilgtspējīgāku un zaļāku ekonomiku. Ilgtspējīgas izaugsmes stratēģijā ir ietvertas vadlīnijas Atjaunošanās un noturības mehānisma ieviešanai, kas šogad ir iekļauts arī Eiropas Komisijas noteiktajā Eiropas Semestrī. Tieši tādēļ zaļās pārejas virziens ir nozīmīgs un būtisks potenciāls izaugsmei, kas apvieno kā zaļās tā digitālās attīstības komponenti. Zaļā atveseļošanās pēc COVID-19 izraisītās recesijas ne tikai sniegs iespējas jaunu tautsaimniecības nozaru izveidē, bet arī radīs papildu ieguvumus sabiedrībai, uzlabojot sabiedrības veselību.”

Vides ministri diskutēs par klimata aspektiem Atjaunošanās un noturības mehānisma ieviešanā, zaļās pārejas veicināšanu un Eiropas semestra zaļināšanu. Ministrs Latvijas vārdā akcentēs Eiropas Semestra ierosināto pasākumu nozīmi, lai nodrošinātu vides ilgtspēju, un sasniegtu vides mērķus, tostarp atkritumu, ūdens un piesārņojuma kontroles un vides kvalitātes jomās. Tāpat ministrs uzsvērs nozīmi pārejai uz aprites ekonomikiua, lai veicinātu ottreizējo izejvielu izmantošanu un samazinātu apglabāto atkritumu apjomu.

Klimatneitralitātes un ilgtspējīgas attīstības veicināšanā arvien nozīmīgāks jautājums kļūst par bateriju izstrādi, ražošanu un pārstrādi, kas saistībā ar elektrotransporta plašāku izmantošanu un dažādiem risinājumiem enerģētikā ir kļuvis arvien aktuālāks. Tādēļ nozīmīgas vides politikas diskusijas plānotas starp  ES valstu līderiem, kuri apspriedīs  Eiropas Komisijas (EK) 2020.gada 10.decembra izstrādāto priekšlikumu regulai, kas paredz nodrošināt kopīgu noteikumu īstenošanu vienotā tirgus dalībniekiem un izvairīties no konkurences izkropļojuma. Priekšlikumā ir ietvertas prasības bateriju ilgtspējībai un drošībai, marķēšanas un informācijas sniegšanai, bateriju atbilstības novērtēšanai, definēti ekonomikas operatoru pienākumi, kā arī prasības bateriju atkritumu apsaimniekošanai.

Diskusijā ministrs akcentēs nepieciešamību atbalstīt pieeju, kas paredz regulas projektu sadalīt divās daļās. Proti, piedāvās topošo regulu attiecināt uz bateriju izgatavošanu, ražošanu un laišanu tirgū, savukārt esošo Bateriju direktīvu uz bateriju atkritumu apsaimniekošanu, lai dalībvalstīm būtu pietiekama rīcības brīvība bateriju savākšanas un pārstrādes mērķu sasniegšanā.

Vides ministri diskutēs par ES pielāgošanās klimata pārmaiņām stratēģiju, ko EK publicēja šī gada 24.februārī. Tā paredz uzlabot zināšanas par klimata pārmaiņu ietekmi un pielāgošanās risinājumiem, pastiprināt pielāgošanās klimata pārmaiņām pasākumu plānošanu un ar klimatu saistīto risku novērtēšanu, kā arī paātrināt pielāgošanās pasākumu praktisko īstenošanu. Ministrs Latvijas vārdā paudīs atbalstu vērienīgākiem centieniem klimatnoturības jomā, kā arī uzsvērs digitālo rīku un drošu datu nozīmi klimata pārmaiņu ietekmju novērtēšanā un prognozēšanā. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU