DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
26. februārī, 2021
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Mērījumi apliecina labu gaisa kvalitāti tirdzniecības vietās

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

86% Būvniecības valsts kontroles biroja (BVKB) apsekoto tirdzniecības vietu gaisā konstatētais CO2 līmenis ir zem 1000ppm. Zemāka gaisa kvalitāte biežāk fiksēta nelielās tirdzniecības vietās, kas mēdz būt saistīts ar to, ka naudas taupīšanas nolūkos netiek darbinātas mehāniskās ventilācijas iekārtas.

Gaisa kvalitātes mērījumi[i] tika veikti laika periodā no šā gada 8.līdz 12.februārim, apsekojot 308 tirdzniecības vietas Rīgā, Jelgavā, Olainē, Ikšķilē, Ādažos, Ogrē, Jūrmalā, Siguldā, Cēsīs, Salaspilī, Ķekavā un novados. Tos veica BVKB sadarbībā ar Rīgas Stradiņa Universitātes Higiēnas un arodslimības laboratoriju un  SIA “Ko tu elpo”.

Pārbaudītas dažāda lieluma tirdzniecības vietas – ar platību no 25 m2 līdz 144354 m2.  Mērījumi veikti dažādos to punktos, piemēram, pie ieejas, telpas vidū, tās dziļumā. Ja apsekots tirdzniecības centrs ar atsevišķiem veikaliem, pārbaudīti vairāki no tiem, pēc tam aprēķinot vidējo rezultātu.

Pētījumu veikšanas mērķis bija pārliecināties par gaisa kvalitāti tirdzniecības vietās, jo Pasaules veselības organizācijas ziņojumā un vairākos zinātniskajos pētījumos ir norādīts, ka slikta ventilācija var veicināt COVID-19 izplatību. Par vienu no efektīvākajiem iekštelpu gaisa kvalitātes un tīrības pakāpes rādītājiem tiek uzskatīta oglekļa dioksīda (CO2) jeb ogļskābās gāzes koncentrācija. Ja tā svārstās no 400 – 600 ppm, tad tas  uzskatāms kā ļoti labs gaisa kvalitātes rādītājs, ja CO2 koncentrācija ir no 600 – 1000 ppm, tad tas ir vidējs gaisa kvalitātes rādītājs, savukārt, ja oglekļa dioksīds pārsniedz 1000 ppm, tad tas tiek uzskatīts par zemu gaisa kvalitātes rādītāju.

Veicot apsekojumu, visvairāk tika pārbaudīti pārtikas veikali (46%), tirdzniecības centri (13%) un degvielas uzpildes stacijas (13%). Apsekoti arī optikas saloni, aptiekas, būvniecības, higiēnas un citu preču veikali. Konstatēts, ka 14% jeb 43 tirdzniecības vietās ar platību līdz 5000 m2 CO2 līmenis pārsniedz 1000 ppm.

Atsevišķās tirdzniecības vietās personāls atzinis, ka pārbaudes veikšanas brīdī mehāniskās ventilācijas sistēma nebija ieslēgta vai nedarbojās ar pilnu jaudu; iemesli – elektroenerģijas taupīšana vai darbinieku sūdzības par pārāk zemu temperatūru. Palūdzot iedarbināt mehānisko ventilāciju, vairākās vietās rādītāji uzlabojās, nokrītot zem 1000 ppm. Tas ļauj secināt, ka, iedarbinot mehānisko ventilāciju vietās ar pārsniegtu CO2 līmeni, to būtu iespējams noturēt to zem 1000 ppm, tādējādi kopējam tirdzniecības vietu skaitam ar CO2 virs 1000 ppm samazinoties līdz 4% no visiem pārbaudītajiem objektiem. BVKB aicina tirgotājus pastāvīgi sekot ventilācijas iekārtu atbilstošai darbībai un īpašu uzmanību pievērst regulārai telpu vēdināšanai.

[i] CO2 līmenis tika mērīts ar Testo 400, Testo 440 un Testo 480 mērinstrumentiem.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU