DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
28. janvārī, 2021
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība
1
1

IDB priekšnieks Valters Mūrnieks: “Tikai tad, ja sabiedrības reakcija būs mazāk inerta un atmiņa par valsts amatpersonu iespējami veiktajiem noziedzīgajiem nodarījumiem - ilgstošāka, Latvija izkļūs no Korupcijas uztveres indeksa pelēkās zonas”

Iekšējās drošības biroja priekšnieks Valters Mūrnieks: “Cīņa ar korupciju un iespējamie veidi, kā to samazināt vai izskaust, ir viena no tēmām, par kuru Latvijas sabiedrība diskutē regulāri un ik mēnesi Latvijas mediju vidi satricina lielāks vai mazāks korupcijas skandāls.

Protams, ir izstrādāti dažādi korupcijas mazināšanas instrumenti un plāni, tomēr gan fakts, ka Iekšējās drošības birojs vien ik gadus veic pirmstiesas izmeklēšanu pāris simtos kriminālprocesu pret amatpersonām, kas iespējami veikušas noziedzīgos nodarījumus, gan šodien publiskotais Korupcijas uztveres indekss liecina, ka mūsu līdzšinējā cīņa pret korupciju ir bijusi nepietiekami veiksmīga.

Vēl jo vairāk, arī analizējot Korupcijas uztveres indeksa dinamiku pēdējo divdesmit gadu laikā, redzams, ka Latvija tikai vienu reizi nav ieņēmusi zemāko reitingu pat Baltijas valstu vidū, un korupcijas uztveres indekss mūsu valstī visbiežāk ir vismaz par 20 vietām zemāks nekā mūsu ziemeļu kaimiņiem un par 7-10 vietām zemāks nekā mūsu dienvidu kaimiņiem.

Protams, tiesībsargājošajām iestādēm ir aktīvi jāturpina savs darbs, atklājot un izmeklējot privātpersonu un valsts amatpersonu iespējami veiktos noziedzīgos nodarījumus, visām iestādēm ir jāveic būtiski iekšējās kontroles un risku mazināšanas pasākumi, un situācijas uzlabošanā būtisks būs arī pozitīvas pārmaiņas prokuratūrā un tiesu sistēmas aktīva darbība.

Tomēr vēlos uzsvērt arī to, ka korupcijas uztveres indeksa paaugstināšanā būtiska ir arī sabiedrības loma. Lai gan Iekšējās drošības biroja dati liecina, ka sabiedrība pakāpeniski kļūst arvien aktīvāka, un mēs ik gadus saņemam tuvu pusotram tūkstotim dažādu iesniegumu par iespējami veiktiem noziedzīgiem nodarījumiem, tomēr nepietiek ar to, ka lielākā sabiedrības daļa klusāk vai skaļāk pašausminās par kārtējo atklāto dažus simtus, dažus tūkstošus vai pat miljonus eiro nodarīto zaudējumu valsts budžetam. Tikai tad, ja sabiedrības reakcija būs mazāk inerta un atmiņa par valsts amatpersonu iespējami veiktajiem noziedzīgajiem nodarījumiem - ilgstošāka, Latvija izkļūs no Korupcijas uztveres indeksa pelēkās zonas.”

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU