DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
28. decembrī, 2020
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Politika
5
5

Reģistrē iniciatīvas grupu parakstu vākšanai tautas nobalsošanas ierosināšanai par Saeimas atsaukšanu

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) pirmdien, 2020. gada 28. decembrī, reģistrēja iniciatīvas grupu - politisko partiju apvienību “Jaunā Saskaņa” - parakstu vākšanai tautas nobalsošanas ierosināšanai par Saeimas atsaukšanu.  Parakstīties par šo iniciatīvu būs iespējams no rītdienas, 29. decembra līdz 2021. gada 31. oktobrim, kad iestāsies Satversmē noteiktais termiņš – gads pirms Saeimas pilnvaru beigām, kad rosināt Saeimas atsaukšanu nav atļauts.

 

Iniciatīvas grupa tika reģistrēta, ievērojot likuma “Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu” nosacījumus. CVK vērtēja, vai iesniedzējs atbilst likuma prasībām - ir Latvijā reģistrēta politisko partiju apvienība un vai pieteikuma iesniegšanas dienā par iniciatīvas grupas reģistrēšanu, nebija spēkā Satversmes 14. pantā noteiktie ierobežojumi, kas liedz ierosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu. Atbilstoši Satversmei tiesības atsaukt Saeimu vēlētāji nevar izmantot gadu pēc Saeimas sanākšanas, gadu pirms Saeimas pilnvaru beigām, Valsts prezidenta pilnvaru pēdējo sešu mēnešu laikā, kā arī agrāk par sešiem mēnešiem pēc iepriekšējās tautas nobalsošanas par Saeimas atsaukšanu.

Parakstīties par vēlētāju iniciatīvām ir iespējams elektroniski portālā www.latvija.lv, apliecinot parakstu pie zvērināta notāra, dzīvesvietas deklarēšanas vietās pašvaldībā, bāriņtiesās, kuras veic notariālas darbības, vai novados - pie pagasta vai pilsētas pārvaldes vadītāja. Šā gada 31. decembrī stāsies spēkā arī grozījumi likumā “Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu, kas paredz, ka parakstīties par vēlētāju iniciatīvām būs iespējams arī ārvalstīs Latvijas Republikas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās pie konsulārajām amatpersonām, kuras ir tiesīgas veikt notariālās funkcijas.

Latvijas Republikas Satversme paredz, ka ne mazāk kā vienai desmitajai daļai vēlētāju ir tiesības ierosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu. Lai izmantotu šīs tiesības, CVK jāpiereģistrē iniciatīvas grupa, kurai parakstu vākšanas laikā jāsavāc ne mazāk kā vienas desmitās daļas (154 865) vēlētāju paraksti.

Ja likumā noteiktajā termiņā tautas nobalsošanas ierosināšanai nepieciešamais parakstu skaits tiek savākts, jānotiek tautas nobalsošanai par šo jautājumu.  Atbilstoši Satversmei, ja tautas nobalsošanā par Saeimas atsaukšanu nobalso vairākums no balsotājiem un vismaz divas trešdaļas no pēdējās Saeimas vēlēšanās piedalījušos vēlētāju skaita, tad Saeima uzskatāma par atsauktu.

Vairāk informācijas par parakstu vākšanas kārtību – Centrālās vēlēšanu komisijas interneta vietnē www.cvk.lv sadaļā “Vēlētāju iniciatīvas”.

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU