DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
12. oktobrī, 2020
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Labklājība

Nodarbinātības valsts aģentūra: arvien vairāk tautiešu ārvalstīs meklē iespējas darbam Latvijā

Kopš 2004. gada, Latvijai iestājoties Eiropas Savienībā, Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) uzsāka aktīvu darbu Eiropas nodarbinātības dienestu tīklā (EURES), sniedzot informatīvu un praktisku atbalstu par darba un dzīves apstākļiem Eiropas Savienībā un Eiropas Ekonomikas zonā. 15 gadu laikā EURES Latvijā snieguši teju 200 tūkstošus konsultāciju, organizēti vairāk nekā 300 remigrācijas iniciatīvām veltīti pasākumi, kā arī veidota cieša sadarbība ar diasporu, Latvijas Republikas vēstniecību un saistīto institūciju pārstāvjiem.

Pirms vairāk nekā 15 gadiem, pievienojoties Eiropas Savienībai un vēlāk eirozonai, daudziem darba meklētājiem pavērās jaunas darba iespējas citās valstīs. Sākotnēji liels uzsvars tika likts uz visiem pieejamas informācijas un komunikācijas nodrošināšanu, lai cilvēki, dodoties strādāt ārpus Latvijas, ir zinoši par savām tiesībām un pienākumiem izvēlētajā mītnes valstī,” stāsta Evita Simsone, NVA direktore. Gadiem ejot, arvien vairāk darba meklētāju izrādīja vēlmi atgriezties Latvijā. Tā, piemēram, salīdzinot ar laika periodu pirms 2010. gada, 2019.gadā vairāk nekā 68% no visiem darba meklētājiem, kas saņēma EURES konsultācijas, izrādījuši vēlmi strādāt Latvijā. Tā ir ļoti iepriecinoša ziņa, jo apliecina, ka arvien vairāk darbspējīgo tautiešu novērtē Latvijas valsti kā perspektīvu vietu, kur dzīvot un veidot savu karjeru.”

Digitalizācija pavērš arvien jaunas iespējas darbinieku piesaistē

NVA ir galvenais valsts atbalsta sniedzējs darba jautājumos – gan darba devējiem, gan darba meklētājiem. Līdzās EURES organizētajām iniciatīvām tiek veikts plašs aktivitāšu klāsts, lai remigrantiem sniegtu informāciju par darba iespējām Latvijā. Tā, piemēram, 2020. gada nepilnos 9 mēnešos NVA CV un vakanču portālu izmantojis nepilns miljons interesentu gan no Latvijas, gan tādām valstīm kā Apvienotā Karaliste, Vācija, Zviedrija, Nīderlande, Norvēģija, Somija un Īrija. Tāpat pēdējo gadu laikā NVA īsteno citus tiešsaistes pasākumus, piemēram, darba iespēju dienas, karjeras dienas, EURES konsultatīvais čats par darba un dzīves apstākļiem Latvijā.

NVA EURES konsultantiem visbiežāk uzdotie jautājumi pēdējo gadu laikā saistīti ar bezdarbnieka pabalstu un tā eksportu, kā arī NVA pakalpojumiem. Klientus interesē arī nodokļi, to atgriešanas iespējas, saistības pret vienu vai otru valsti un dažādi praktiskie jautājumi.

Domāju, ka gan pandēmijas, gan arvien pieaugošās digitalizācijas ietekmē, darba ņēmējiem ārvalstīs ir arvien lielākas iespējas meklēt darbu Latvijā, kas ne vienmēr var nozīmēt fizisku pārcelšanos uz Latviju. Redzam arvien vairāk progresīvu uzņēmumu un iestāžu, kas daļēji vai pilnībā savu darbu organizē attālināti,” piebilst Evita Simsone.

Vislielākā nozīme ilgtermiņā - valsts un privātā sektora sadarbībai

Ir absolūti skaidrs, ka to, cik veiksmīgi valsts varēs piesaistīt talantus - gan aizbraukušos latviešus, gan ārvalstu talantus, ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Savstarpēja institūciju sadarbība, kā arī sadarbība valsts iestādēm un privātā sektora uzņēmumiem, ir kritiski svarīga, lai nodrošinātu gan atbilstošu un konkurētspējīgu piedāvājumu, gan nepieciešamo praktisko atbalstu. Tieši tikpat svarīga loma ir arī regulārai un skaidrai komunikācijai - gan par visām iespējām, gan procesu kā tādu.”

Lai vērstu uzmanību šiem jautājumiem un akcentētu Nodarbinātības valsts aģentūras darbību Eiropas nodarbinātības dienestu tīklā (EURES), 13. oktobrī no pulksten 10.00 līdz 14.00 kopā ar valsts un privātā sektora pārstāvjiem tiks rīkota konference - diskusija “Kā atgriezt aizbraukušos Latvijas talantus?”. Pasākuma norisei būs iespējams sekot tiešsaistē Nodarbinātības valsts aģentūras Facebook lapā: https://www.facebook.com/Nodarbinatiba

Konferenci atklās Latvijas Republikas Valsts prezidents Egils Levits un labklājības ministre Ramona Petraviča. Konferencē piedalīsies Latvijas Universitātes asociētais profesors un Domnīcas Certus valdes priekšsēdētājs Daunis AuersLuminor bankas ekonomists Pēteris Strautiņš, Starptautisko biznesa pakalpojumu centru asociācijas ABSL Latvija valdes priekšsēdētājs Fredis Bikovs un Nodarbinātības valsts aģentūras direktore Evita Simsone.

Diskusijā piedalīsies Pasaules Brīvo latviešu apvienības vadītāja Kristīne Saulītis, Amerikas Latviešu apvienības vicepriekšsēdis Mārtiņš Andersons, Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica, Ārvalstu investoru padomes (FICIL) izpilddirektore Linda HelmaneNacionālo bruņoto spēku Rekrutēšanas un atlases daļas priekšnieks Rihards Rozenbaums un uzņēmuma Draugiem Group runasvīrs Jānis Palkavnieks.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU