DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
30. septembrī, 2020
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs aicina uz trešo diskusiju ar Māri Zanderu ciklā “Revīzija 1990–2020”

FOTO: Haralds Elcers

Otrdien, 6. oktobrī, plkst. 17.30–19.00, Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (Brīvības bulvārī 32), ikviens interesents aicināts uz tematisku sarunu Māra Zandera vadībā “Izaugsme, pārmaiņas vai krahs? Ekonomiskā modeļa maiņa Latvijā 1990–2020”. Tajā piedalīsies 90. gadu Latvijas ekonomiskā kursa veidotāji un analītiķi: ekonomikas vēstures pētnieks, bijušais valsts īpašumu un finanšu ministrs Edmunds Krastiņš; finansists, investīciju baņķieris Ģirts Rungainis; pirmais atjaunotās Latvijas Republikas premjers Ivars Godmanis; Saeimas deputāts, Budžeta un finanšu komisijas loceklis Igors Pimenovs.

Ieeja – bez maksas. Obligāta iepriekšēja pieteikšanās, rakstot uz info@lnvm.lv, vai zvanot 67221357. Pasākuma dalībnieku skaits epidemioloģiskās drošības pasākumu dēļ ir ierobežots; pasākumam tiks nodrošināta tiešraide muzeja Facebook lapā facebook.com/LNVMuzejs.

Visaptverošās pārmaiņas saimniecībā, kas strauji norisinājās pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas un PSRS ekonomisko struktūru sabrukuma ir viena no problemātiskākajām un asākajām tēmām nesenajā Latvijas vēsturē. Ja valsts neatkarības atjaunošanu, vēsturiskās atmiņas atdzimšanu, atvērtās robežas un pārmaiņas kultūrā sabiedrības vairākums uztvēra kā ilgi gaidītas pārmaiņas, tad sociālo ietekmi, ko atstāja saimniecības pārkārtošana 90. gados, daudzi vēl šodien atceras ar rūgtumu. Lai gan nav noliedzams, ka 30 gadu laikā Latvijas ekonomikas noietais ceļš ir bijis iespaidīgs, daudzās jomās ir notikusi modernizācija, palielinājies valsts budžets un ienākumu apjoms, tomēr bieži izskan jautājums – vai varēja citādāk?

Diskusijā iztirzās vairākas tēmu virzienus, kas saistīti ar Latvijas ekonomikas kursu 90. gados un 21. gs. sākumā, tostarp:

  • Aktīvu pārdale. Privatizācijas sertifikāti un “prihvatizācija”;
  • Finanšu sektora attīstība. Sauklis “Latvija – mēs esam tuvāk kā Šveice”; 90. gadu banku krīze, “Banka Baltija” un citas;
  • Deindustrializācija. Deklarētais mērķis – pakalpojumos balstīta ekonomika; pārmaiņu sociālā ietekme;
  • Atvērtā ekonomika – ārvalstu kapitāla (Skandināvijas, Krievijas u.c. valstu) ietekme.

Četru diskusiju cikls “Revīzija 1990–2020” ar Māri Zanderu Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā aizsākts 2020. gada pavasarī, ar mērķi atgādināt un izvērtēt pārmaiņas Latvijā pēdējos 30 gados – norises sabiedrībā, politikas praksi, ekonomiskā modeļa maiņu un valsts ārpolitikas izvēles. Diskusijas notiek Latvijas Nacionālā vēstures muzeja pasākumu cika “Demokrātijas (at)dzimšana 1920–1990–2020” ietvaros, 2020. gadā atzīmējot divas nozīmīgas gadskārtas Latvijas demokrātijas vēsturē – pirmā brīvi ievēlētā parlamenta sasaukšanu 1920. gada 1. maijā un valsts neatkarības atjaunošanu 1990. gada 4. maijā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU