DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
03. septembrī, 2020
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Politika

CVK vērtēs saņemtās pārsūdzības par Rīgas domes vēlēšanu rezultātiem

Ceturtdien, 2020. gada 3. septembrī, notiks Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) sēde, kurā plānots izskatīt saņemtos iesniegumus par  2020. gada 29. augusta Rīgas domes vēlēšanu rezultātiem.

Rīgas domes vēlēšanu rezultātus Rīgas pilsētas vēlēšanu komisija apstiprināja šā gada 30. augustā. Atbilstoši Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumam kandidātu sarakstu iesniedzējiem, kā arī pieteiktajiem kandidātiem ir tiesības gan vēlēšanu iecirkņu komisiju, gan Rīgas pilsētas vēlēšanu komisijas lēmumu par vēlēšanu rezultātu apstiprināšanu apstrīdēt CVK triju darbdienu laikā pēc lēmuma pieņemšanas dienas.

Trešdien līdz darba dienas beigām CVK bija saņemti četru kandidātu sarakstu – “Jaunās Saskaņas”, sociāldemokrātiskās partijas “Saskaņas”, Latvijas Krievu savienības un politiskās partijas “Alternative” - pārstāvju iesniegumi par vēlēšanu rezultātu apstrīdēšanu.

“Jaunā Saskaņa” savā iesniegumā lūdz atcelt gan Rīgas pilsētas vēlēšanu komisijas lēmumu par Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu rezultātu apstiprināšanu, gan Rīgas pilsētas 97. un 144. vēlēšanu iecirkņu rezultātus. Šajos iecirkņos balsu skaitīšanas laikā vēlēšanu kastēs tika konstatētas kopā 627 vēlēšanu aploksnes bez iecirkņa zīmoga, kuras atbilstoši vēlēšanu likumā un CVK instrukcijā noteiktajam ir uzskatāmas par nederīgām un nav pieskaitītas kopējam vēlēšanu rezultātam.

Ņemot vērā iepriekš minēto, ”Jaunā Saskaņa” lūdz izsludināt jaunas vēlēšanas šajos iecirkņos un pārskaitīt balsis visos Rīgas vēlēšanu iecirkņos, kā arī vērtēt apstākli, ka nav apkalpoti visi vēlētāji, kuri bija pieteikuši balsošanu savā atrašanās vietā. “Jaunā Saskaņa” arī aicina izsludināt jaunas ārkārtas vēlēšanas Rīgā.

Latvijas Krievu savienība lūdz CVK nodrošināt balsu pārskaitīšanu Rīgas pilsētas 97. un 144. vēlēšanu iecirknī, atzīstot šajos iecirkņos vēlēšanu kastēs atrastās neapzīmogotās vēlēšanu aploksnes par derīgām.

Savukārt sociāldemokrātiskās partijas “Saskaņa”  deputātu kandidāti Antons Klindžāns un Vladimirs Frolovs lūdz rīkot atkārtotu balsošanu Rīgas pilsētas 97. un 144. vēlēšanu iecirknī.

Politiskā partija “Alternative” lūdz atcelt Rīgas pilsētas vēlēšanu komisijas lēmumu par Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu rezultātu apstiprināšanu un pieņemt lēmumu par atkārtotu Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu izsludināšanu.

Neatkarīgi no tā, kādu lēmumu pieņems CVK, Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likums paredz, ka arī šo lēmumu kandidātu sarakstu iesniedzēji vai deputātu kandidāti triju darbdienu laikā var apstrīdēt Administratīvajā apgabaltiesā. Tiesai lieta jāizskata un nolēmums jāpieņem septiņu dienu laikā no pieteikuma saņemšanas dienas.

Ja tiesa, izskatot sūdzību, konstatē, ka vēlēšanu organizēšanā vai balsu skaitīšanā un vēlēšanu rezultātu aprēķināšanā ir pieļauti tādi likuma pārkāpumi, kas ietekmējuši attiecīgās domes deputātu vietu sadalījumu starp politiskajām partijām, politisko partiju apvienībām, tā atceļ lēmumu par pašvaldības vēlēšanu rezultātu apstiprināšanu. Šādā situācijā tiesa var pieņemt vienu no šādiem lēmumiem – uzdot CVK nodrošināt balsu pārskaitīšanu, uzdot CVK izsludināt atkārtotu balsošanu kādā no iecirkņiem vai uzdot CVK izsludināt atkārtotas vēlēšanas. Apgabaltiesas pieņemtais lēmums ir galīgs un nav apstrīdams.

 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU