DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
05. augustā, 2020
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

LPS un VARAM ikgadējās sarunās vienojas par turpmāko sadarbību

Šī gada 5.augustā notika Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) gadskārtējās sarunas, kuru laikā pārrunāja aktuālos jautājumus un vienojās par turpmāko sadarbību. Sarunas vadīja LPS priekšsēdis Gints Kaminskis un vides aizsardzības un  reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP!).

Sarunu laikā puses kopīgi izvērtēja iepriekš panākto vienošanos virzību tādos jautājumos kā atkritumu apsaimniekošana, jūras piekrastes joslas un iekšzemes publisko ūdeņu pārvaldība, un digitālās transformācijas attīstība.

Ministrija atzinīgi novērtē VARAM un LPS gadskārtējo sarunu, kas ļauj koncentrēti un konstruktīvi pārrunāt gada laikā paveikto, kā arī vienoties par turpmāk veicamajiem darbiem un nepieciešamajiem uzlabojumiem ministrijas pārraudzībā esošajās jomās – vides aizsardzība, reģionālā attīstība un digitālā transformācija.

Savukārt viens no būtiskiem sarunu jautājumiem bija diskusija par reģionālo attīstību un plānošanu, ņemot vērā administratīvi teritoriālo reformu un gaidāmo administratīvo reģionu izveidi. LPS uzsver, ka nepieciešami konkrētie soļi šo jautājumu risināšanā, kā tiks veidots likums, kāds būs finansējums administratīvajiem reģioniem un to funkcijas. Ministrija skaidro, ka notiks aktīva diskusija par valsts un pašvaldību funkcijām, kuru izpildi varētu nodrošināt reģioni. Šobrīd ir saņemti nozaru ministriju priekšlikumi par reģioniem nododamo funkciju un uzdevumu apjomu. Rudenī turpināsies darbs, lai vienotos par kopīgo funkciju klāstu un sagatavotu priekšlikumus administratīvo reģionu izveidei. Diskusijās aktīvi tiks iesaistītas arī pašvaldības, vienlaikus ministrija vēlas savlaicīgi sagatavoties Eiropas Savienības fondu apguvei 2021.–2027. gadā.

Tāpat puses pārrunāja jautājumus par novadu attīstības centru atbalsta iespējām un nomales efekta samazināšanas pasākumiem pēc administratīvi teritoriālās reformas, tai skaitā datu bāzes veidošanu par sociālekonomisko situāciju un tās pārmaiņām novadu teritoriālajās vienībās. Puses ir vienisprātis, ka nepieciešams analizēt un veidot statistiku par teritoriju attīstību un iespējamiem šķēršļiem līdzsvarotai izaugsmei. LPS uzsver, ka ir nepieciešama valsts programma attīstības centru atbalstam, paredzot finansēšanas avotus un kritērijus lielo pilsētu un novadu attīstības centru infrastruktūras attīstībai, kā arī produktīvas uzņēmējdarbības piesaistīšanai.

Vienlaikus nepieciešams arī valsts programma nomales efekta mazināšanai novadu teritorijās, paredzot kritērijus, kas izmantojami ārpus katra novada administratīvā centra izmantojamo valsts līdzfinansējumu infrastruktūras attīstībai, produktīvas uzņēmējdarbības atbalstam un prasmīga cilvēkkapitāla piesaistei.

Ministrs klātesošos informēja par darba procesu, izstrādājot jauno likumprojektu par pašvaldībām, akcentējot pašvaldību lomu un  nozīmi dalībai darba grupā un diskusijās. Ministrija norāda, ka īpaši akcentējama šobrīd ir nepieciešamība strukturēt sabiedrības līdzdalības jautājumus. Jaunais Pašvaldību likums tiek izstrādāts tā, lai atvieglotu tā izmantošanu.

Ministrs J.Pūce uzsver, ka šogad un nākamgad mums priekšā stāv saspringts darbs pie iesāktajām reformām, tostarp pašvaldību reformas ieviešana, jaunā Pašvaldību likuma izstrāde, reformas arī atkritumu apsaimniekošanā  un digitālās transformācijas jomā. Tāpēc esmu gandarīts, ka būtiskos jautājumos spējam veidot konstruktīvu dialogu un panākt vienotu nostāju par galvenajiem veicamajiem darbiem un pašvaldību vajadzībām to ietvaros. Tāpat šodien sarunā pārliecinājāmies, ka administratīvi teritoriālās reformas mērķi un uzdevumi pašvaldībām ir saprotami un vienojāmies par sadarbību un aktīvu iesaisti reformas ieviešanā un ar to saistīto jautājumu risināšanā.

Ministrija akcentē, ka teritoriālā nevienlīdzība ir jebkuras valsts problēma. Taču iedzīvotājiem svarīgi ir tas, ka pašvaldība sniedz kvalitatīvus pakalpojumus visā tās teritorijā. Pašvaldību ekonomiskās atšķirības ir nozīmīgas, tāpēc ir svarīgi īstenot atbalsta programmas, īpaši uzņēmējdarbības attīstībai, kas būtiski sekmētu iedzīvotāju labklājības celšanu. Tāpat ministrijas izstrādātā investīciju programma ceļu atjaunošanai paredz mobilitātes veicināšanu, pakalpojumu pieejamības uzlabošanu, kas ir būtiska arī administratīvi teritoriālās reformas kontekstā.  Lai sagatavotos ES fondu apguvei 2021. – 2027. gadā, pašlaik notiek intensīva gatavošanās. LPS atzinīgi vērtē arī ministrijas izveidoto darba grupu ietvaros panākto darba progresu, piemēram, darbā pie Atkritumu apsaimniekošanas valsts plāna izveides.

Visbeidzot tikšanās laikā puses vienojās par turpmāko risinājumu biotopu eksperta slēdziena derīguma termiņa noteikšanas jautājumā, kā arī pārrunāja iespējamo ES fondu jaunā perioda 2021.-2027.gadam finansējuma piesaisti informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstībai pašvaldībās un uzņēmējdarbībā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU