DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
04. augustā, 2020
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības
1
1

LPS valdes sēdē pārrunā garantētā minimālā ienākuma līmeņa celšanu

Šī gada 4.augustā Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) Valde tikās ar labklājības ministri Ramonu Petraviču, lai pārrunātu Labklājības ministrijas (LM) izstrādāto piedāvājumu Satversmes tiesas sprieduma izpildei par garantētā minimālā ienākuma līmeni un apspriestu jautājumus saistībā ar trūcīgas personas ienākumu līmeni un mājokļa izdevumu pabalsta aprēķināšanu.

Valdes sēdes laikā ministre informēja par diviem piedāvātajiem variantiem garantētā minimālā ienākuma (GMI) līmeņa un trūcīgas personas ienākumu līmeņa celšanai, kas izstrādāti pēc konkrētas relatīvās metodes, ņemot vērā iedzīvotāju ienākumu līmeni un sociālekonomisko situāciju valstī.

Ņemot vērā aprēķinus, kā pirmais variants tiek piedāvāts GMI palielināt līdz 109 eiro un trūcīgas personas ienākumu līmeņa noteikt 218 eiro apmērā. Otrs variants paredz GMI celt līdz 164 eiro un noteikt vienādus trūcīgo un maznodrošināto personu ienākumu līmeņus – katru 270 eiro apmērā. LM definē, ka GMI pabalstā iekļauti izdevumi par pārtiku un apģērbu, savukārt papildus dzīvokļa pabalsts paredz mājokļa nodrošināšanas izdevumu segšanu, tādējādi GMI celšana ir kontekstā ar vienotas mājokļa pabalsta sistēmas ieviešanu. Kopumā pirmā varianta īstenošanai nākamajam gadam papildus nepieciešami 25 milj. eiro, bet otrajam variantam - 40 milj. eiro. 

Diskusiju rezultātā LPS Valde atbalstīja kopīga darba turpināšanu pie Satversmes tiesas sprieduma izpildes un LM izstrādāto priekšlikumu virzīšanu turpmākai apspriešanai valdībā un Saeimā, kā reālāko iespējamo akcentējot pirmo variantu. LPS Valde uzsvēra arī nepieciešamību aktīvi iesaistīt pašvaldības likumdošanas izmaiņu izstrādāšanas procesā, sniedzot savu palīdzību kvalitatīvu dokumentu izstrādē. Tāpat jāturpina diskusijās par iespējamā valsts līdzfinansējuma nodrošināšanu GMI un dzīvokļa pabalsta izmaksai situācijā, ja  pašvaldībām strauji krītas ieņēmumi vai palielinās GMI līmeņa pieprasījumu skaits.

Vienlaikus LPS Valde akcentē, ka LM piedāvājums Satversmes tiesas sprieduma izpildei ir jāskata ciešā kontekstā ar kompleksiem risinājumiem nabadzības mazināšanā valstī, akcentējot ekonomiskās situācijas uzlabošanu un sekmēšanu, darba vietu radīšanu un cilvēku iesaisti līdzdarbības pasākumos, sekmējot nodarbinātību valstī un pašvaldībās. Vienlaikus pabalstu izmaksai ir jābūt mērķētai, lai to saņemti tā sabiedrības daļa, kura patiesi nekādā veidā nevar un nespēj sev nodrošināt iztikas līdzekļus.

Plānotās izmaiņas likumdošanā virzīs apstiprināšanai valdībā līdz šī gada augusta beigām un paredzēts šo jautājumu iekļaut arī gaidāmajās sarunās par nākamā gada valsts budžetu. Liela daļa pašvaldību jau ir sniegušas savus komentārus un priekšlikumus par piedāvātajiem variantiem.

Jau vēstīts, ka saskaņā ar Satversmes tiesas spriedumu pašreizējais garantētā minimālā ienākuma līmenis nākamā gada 1. janvārī vairs nebūs spēkā, tāpēc jārod risinājums, lai ikvienam Latvijas iedzīvotājam nodrošināt iztikas līdzekļus un cilvēka cienīgu dzīvi.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU