DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
08. jūlijā, 2020
Lasīšanai: 12 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Vidējais patēriņa cenu līmenis gada laikā samazinājās par 0,7 %

2020. gada jūnijā, salīdzinot ar 2019. gada jūniju, vidējais patēriņa cenu līmenis* samazinājās par 0,7 %, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Precēm cenas samazinājās par 1,6 %, bet pakalpojumiem pieauga par 1,3 %.

Patēriņa cenu pārmaiņas
(procentos pret iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi)

Salīdzinot ar 2015. gadu, patēriņa cenas 2020. gada jūnijā bija par 8,9 % augstākas. Precēm cenas pieauga par 6,8 %, bet pakalpojumiem – par 14,1 %.

Patēriņa cenu pārmaiņas
(procentos pret 2015. gada vidējo)

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2020. gada jūnijā, salīdzinot ar 2019. gada jūniju, bija cenu kritumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, apģērbiem un apaviem, kā arī cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, veselības aprūpei, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem.

Patēriņa grupu ietekme uz kopējo patēriņa cenu indeksu gada laikā
(procentpunktos)

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 1,0 %. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija svaigiem augļiem (+24,6 %), tai skaitā āboliem, bumbieriem, apelsīniem un citroniem. Cenas pieauga arī žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+8,4 %), gaļas izstrādājumiem (+6,8%) un cūkgaļai (+1,5 %). Dārgāki bija konditorejas izstrādājumi (+5,4 %), svaigas vai atdzesētas zivis (+9,8 %), griķi (+13,3 %), kafija (+1,8 %), konservētas vai pārstrādātas zivis un jūras velšu izstrādājumi (+3,8 %), brokastu pārslas (+8,0 %), makaronu izstrādājumi (+4,7 %), cukurs (+3,3 %) un maize (+0,6 %). Savukārt lētāki kļuva svaigi dārzeņi (-14,4 %), kartupeļi (-39,3%), siers un biezpiens (-2,3 %), olas (-2,8 %), sviests (-3,9 %), piena produkti (-1,0 %) un šokolāde (-1,7 %).

Apģērbu un apavu vidējais cenu līmenis samazinājās par 2,7 %. Apaviem cenas kritās vidēji par 5,2 % un apģērbiem par 1,6 %.

Gada laikā ar mājokli saistītās preces un pakalpojumi kļuva lētāki vidēji par 2,3 %. Cenas samazinājās dabasgāzei, elektroenerģijai, mājokļa īres maksai, cietajam kurināmajam, ūdensapgādei un kanalizācijas pakalpojumiem, savukārt dārgāki bija mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, atkritumu savākšana, siltumenerģija, materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 2,6 %, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums zobārstniecības, vispārējās medicīniskās prakses un ārstu speciālistu pakalpojumiem. Lētāki bija farmaceitiskie produkti.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas samazinājās par 6,2 %, ko noteica cenu kritums degvielai par 16,0 %, galvenokārt dīzeļdegvielai – par 16,6 %. Benzīnam cenas samazinājās par 15,4 % un auto gāzei – par 15,3 %. Savukārt gada laikā cenas palielinājās pasažieru pārvadājumiem pa autoceļiem, personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, kā arī pasažieru pārvadājumiem ar vilcienu.

Ar atpūtu un kultūru saistītās preces un pakalpojumi kļuva dārgāki par 1,8 %. Gada laikā vidējais cenu līmenis pieauga atpūtas un sporta pakalpojumiem, laikrakstiem un žurnāliem, barībai lolojumdzīvniekiem, rotaļlietām.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu vidējais cenu līmenis pieauga par 2,5 %. Cenu pieaugumu galvenokārt noteica ēdināšanas pakalpojumi, tai skaitā vidējais cenu līmenis palielinājās restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem par 2,7 %, ēdnīcu pakalpojumiem – par 4,6 %.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu samazinājums bija autotransportlīdzekļu apdrošināšanai, stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, alum un vīnam, savukārt cenas pieauga tabakas izstrādājumiem un telekomunikāciju pakalpojumiem.

Cenu pārmaiņas patēriņa grupās
(procentos)

Grupas

Cenu pārmaiņas 2020. gada jūnijā, salīdzinot ar:

2019. g. jūniju

2019. g. decembri

2020. g. maiju

Kopā

-0.7

0.1

0.2

pārtika

1.0

2.4

-1.4

alkohols, tabaka

0.0

1.4

-0.2

apģērbs, apavi

-2.7

1.8

-1.6

mājoklis

-2.3

-2.8

-0.5

mājokļa iekārta

1.2

1.9

0.4

veselība

2.6

1.7

0.2

transports

-6.2

-5.2

3.8

sakari

1.0

1.3

0.0

atpūta, kultūra

1.8

1.7

1.5

izglītība

-0.2

0.0

0.0

restorāni, viesnīcas

2.5

2.6

0.2

pārējie

-0.9

0.7

0.9

Vidējais patēriņa cenu līmenis mēneša laikā palielinājās par 0,2 %

2020. gada jūnijā, salīdzinot ar 2020. gada maiju, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,2 %. Pakalpojumiem vidējais cenu līmenis pieauga par 0,5 % un precēm – par 0,1 %. Būtiskākā ietekme uz cenu izmaiņām bija cenu kāpumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupā, kā arī cenu kritumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, apģērbam un apaviem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem.

Cenu pārmaiņas jūnijā

(procentos pret iepriekšējo mēnesi)

Patēriņa grupu ietekme uz kopējo patēriņa cenu indeksu mēneša laikā
(procentpunktos)

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas samazinājās par 1,4 %. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa kritumu grupā bija svaigiem dārzeņiem (-9,5 %). Cenas samazinājās arī žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (-2,5 %), mājputnu gaļai (-4,2 %), svaigiem augļiem (-2,8 %). Akciju ietekmē cenas samazinājās maizei (-1,8 %), šokolādei (-4,1 %). Lētāka bija arī cūkgaļa (-2,1 %) un sviests (-5,5 %). Savukārt sezonālu faktoru ietekmē cenas pieauga kartupeļiem (+15,4 %). Noslēdzoties akcijām dārgākas bija svaigas vai atdzesētas zivis (+11,7 %).

Apģērbu un apavu grupā cenas samazinājās vidēji par 1,6 %. Akciju ietekmē lētāki kļuva apavi vidēji par 4,0 % un apģērbi – par 0,6 %.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas samazinājās par 0,5 %. Mainoties atkritumu savākšanas kārtībai Rīgā, vidējais cenu līmenis atkritumu savākšanas pakalpojumiem samazinājās par 5,4 %. Lētāka bija siltumenerģija (‑2,0 %). Savukārt mājokļa īres maksa bija par 1,0 % dārgāka.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas kāpa vidēji par 3,8 %. Degviela kļuva dārgāka par 9,2 %, tai skaitā dīzeļdegviela – par 8,9 %, benzīns – par 10,6 %, un auto gāze – par 4,3 %.

Atpūtas un kultūras grupā vidējais cenu līmenis palielinājās par 1,5 %. Dārgāka bija barība lolojumdzīvniekiem un daiļliteratūras grāmatas. Ierobežojumu atvieglošanas rezultātā atkal bija pieejami vairāki atpūtas un sporta pakalpojumi. Vidējais cenu līmenis atpūtas un sporta pakalpojumiem pieauga par 1,3 %.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas pieauga vidēji par 0,9 %, ko noteica akciju noslēgumi personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem. Vidējais cenu līmenis samazinājās autotransportlīdzekļu apdrošināšanai.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija brillēm un kontaktlēcām, savukārt cenas samazinājās vīnam un viesnīcu pakalpojumiem.

Covid-19 ietekme uz jūnija patēriņa cenu indeksu

Datu vākšana

Patēriņa cenu apsekojums tiek veikts Rīgā un 10 citās Latvijas pilsētās katru mēnesi no 4. līdz 20. datumam. Cenu reģistrāciju veic speciāli apmācīti CSP darbinieki, klātienē apmeklējot izlasē iekļautās reģistrācijas vietas, vācot cenas internetā vai iegūstot datus telefonintervijās.

Sakarā ar Covid-19 ierobežojumiem ir palielināts attālināti (izmantojot interneta resursus un telefonintervijas) savākto cenu īpatsvars.

Kopumā aptuveni 3 % cenu jūnijā ir savākti, izmantojot vienu no alternatīvajām opcijām (īpatsvars reprezentē tikai tās cenas, kas standarta situācijā būtu vāktas klātienē).

Datu kvalitāte

Katru mēnesi patēriņa cenu indeksa aprēķināšanas vajadzībām tiek savākti aptuveni 25 tūkstoši cenu. Visa jūnijā savāktā cenu informācija, tai skaitā cenas, kas tika vāktas attālināti, izgāja standarta validācijas procedūras. Netipiski vai ar globālām un sezonālām tendencēm nepamatoti kritumi vai kāpumi netika novēroti. Noslēdzoties datu validācijai, nebija arī pamatojuma uzskatīt, ka alternatīvo metožu izmantošana ietekmētu cenu izmaiņu dinamiku vai datu kvalitāti. Līdz ar to, visa apsekojuma laikā savāktā cenu informācija atbilst metodoloģijas un kvalitātes prasībām.

Cenas, kas Covid-19 dēļ nebija pieejamas, tika imputētas. Apakšindeksi, kuru kvalitāte ir būtiski ietekmēta, ir uzskaitīti imputāciju sadaļā. Pārvaldes datubāzē indeksiem ar būtisku (> 50%) Covid-19 sekmētu imputāciju skaitu un tādejādi zemāku kvalitāti ir "u" pazīme.

Atkarībā no patēriņa grupas imputāciju īpatsvars var būtiski atšķirties, tomēr kopējā datu apjomā Covid-19 imputāciju īpatsvars jūnijā ir bijis 1,5 %, kas ir 2,8 % no kopējiem patēriņa izdevumiem.

Izlase un svari

Atbilstoši patēriņa cenu indeksa aprēķināšanas metodoloģijai, svaru struktūrai un izlasei jābūt konstantai visa gada garumā. Tāpēc, neskatoties uz nulles aktivitāti vai būtisku tās samazināšanos atsevišķos sektoros, izmaiņas svaros un izlasē nav veiktas.

Imputācijas aprēķinos, kas ir saistītas ar Covid-19 ierobežojumiem

Jūnijā vairākās patēriņa grupās bija cenas, kas netika novērotas Covid-19 ietekmē. Trūkstošas cenas tika imputētas izmantojot vienu no četrām metodēm:

  1. Imputēta tendence no pārējām cenām konkrētai precei vai pakalpojumam;
  2. Izmantota pēdējā novērotā cena;
  3. Imputēta iepriekšēja gada atbilstošā mēneša cenu izmaiņu tendence;
  4. Imputācija izmantojot visu "reprezentatīvo" indeksu gada patēriņa cenu indeksu.

Pirmā imputācijas metode tika izmantota gadījumos, kad prece vai pakalpojums Covid-19 ietekmē bija pieejams tikai daļēji, t.i. ne visās izlasē iekļautās tirdzniecības/pakalpojumu sniegšanas vietās, bet vēl arvien pietiekamā skaitā, lai savāktā informācija reprezentētu kopējo cenu izmaiņu tendenci.

Otrā metode tika izmantota gadījumos, kad cenas precei vai pakalpojumam ir stabilas, mainās reti vai pārsvarā gada sākumā, tiek pilnībā vai daļēji regulētas, un ir pamats domāt, ka pēc ierobežojumu atcelšanas, prece vai pakalpojums būs pieejams par tādu pašu cenu.

Trešā metode tika izmantota pakalpojumiem ar sezonālām cenu svārstībām.

Ceturtā metode tika izmantota sektoros ar nulles aktivitāti un izteiktu sezonalitāti, kā aviolidojumi, pasažieru pārvadājumi pa jūru, kompleksie atpūtas pakalpojumi. Visu "reprezentatīvo" indeksu gada patēriņa cenu indeksa aprēķins balstās uz apakšklašu līmeni. Apakšklases indekss tiek uzskatīts par "reprezentatīvu" ja Covid-19 imputāciju skaits ir zemāks par 50 %.

2020. gada jūnijā visu "reprezentatīvo" indeksu gada patēriņa cenu indekss ir 99,3.

No aprēķiniem tika izslēgtas šādas apakšklases (imputāciju skaits ir bijis lielāks par 50 %):

  • Aviolidojumi (imputācijas metode 4)
  • Pasažieru pārvadājumi pa jūru (4)
  • Kinoteātru un teātru pakalpojumi (2)
  • Kompleksie atpūtas pakalpojumi (4)

Imputāciju īpatsvars un izmantotās metodes patēriņa grupās

Patēriņa grupa

Imputāciju īpatsvars, %

Imputācijas metode

2020. g. aprīlī

2020. g. maijā

2020. g. jūnijā

2020. g. aprīlī

2020. g. maijā

2020. g. jūnijā

pārtika

0,1

0,1

0,0

1.

1.

alkohols, tabaka

0,5

0,3

0,3

1.

1.

1.

apģērbs, apavi

7,9

1,4

0,3

1.

1.

1.

mājoklis

1,6

0,9

0,0

1.

1.

mājokļa iekārta

1,9

0,3

0,0

1.

1.

veselība

14,5

3,8

0,1

1., 2., 3.

1., 2.

1.

transports

13,1

9,6

7,6

1., 2., 3., 4.

1., 3., 4.

1., 3., 4.

sakari

0,0

0,0

0,0

atpūta, kultūra

16,7

12,3

8,4

1., 2., 4.

1., 2., 4.

1., 2., 4.

izglītība

16,0

14,3

2,9

1., 2.

1., 2.

2.

restorāni, viesnīcas

44,0

28,5

6,5

1., 2.

1., 2.

1., 2.

pārējie

4,8

1,0

0,3

1., 2.

1.

1.

Informāciju par patēriņa cenu pārmaiņām 2020. gada jūlijā paziņos 10. augustā.

Plašāka informācija par patēriņa cenu pārmaiņām pieejama CSP datubāzē sadaļā “Patēriņa cenas”.

*Gada inflācija atspoguļo patēriņa cenu pārmaiņas, salīdzinot pārskata mēneša vidējo cenu līmeni ar iepriekšējā gada atbilstošā mēneša vidējo cenu līmeni.

Labs saturs
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

6. aprīlī noslēdzās valstī izsludinātā ārkārtējā situācija. Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras turpināt noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ministru kabineta noteikumi Nr. 360 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai.

Visi tiesību akti, kas attiecas uz Covid-19, vienkopus Likumi.lv.

Žurnāla "Jurista Vārds" publikāciju izlase brīvpieejā - cīņas ar pandēmiju juridiskie aspekti.

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU