DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
19. maijā, 2020
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

LPS informē starptautiskos augsta līmeņa ekspertus par Satversmes tiesas spriedumu

Pēc Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) iniciatīvas starptautiskie eksperti jau pērn izvērtēja un nesen paziņoja, ka ir konstatēti vietējās demokrātijas pārkāpumi Latvijā administratīvi teritoriālās reformas procesā, aicinot Saeimu nodrošinātas godīgas un efektīvas apspriešanās ar pašvaldībām un iedzīvotājiem. LPS jau sākotnēji rosināja reformas procesu veikt kvalitatīvi un atbilstoši demokrātijas principiem, nodrošinot konsultācijas ar pašvaldībām un iedzīvotājiem, kā to paredz Eiropas vietējo pašvaldību hartas 5.pants.

Faktu noskaidrošanas vizīte Latvijā starptautiskajiem demokrātijas sargiem parādīja, ka LPS sniegtie argumenti ir nopietni un, viņuprāt, rada pietiekamas bažas, lai pamatotu īpašu situācijas uzraudzību.

Tāpēc LPS pēc ekspertu lūguma nekavējoties informēja Eiropas Padomes (EP) Vietējo un reģionālo pašvaldību kongresa Monitoringa komitejas ekspertus par aktuālo situāciju Latvijā, ņemot vērā Satversmes tiesas 2020.gada 15.maija spriedumu par vides un reģionālās attīstības ministra izdoto rīkojumu, ar kuru apturēta Ikšķiles iedzīvotāju aptauja, neatbilstību Satversmei. Vienlaikus ekspertiem sniegta informācija par Latvijas Valsts kontroles revīzijas ziņojumu par Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas tēriņu nepamatotību administratīvi teritoriālās reformas apspriešanai.

Vienlaikus LPS rosinājusi EP ekspertus sniegt viedokli par administratīvi teritoriālās reformas norisi koronavīrusa pandēmijas un valstī noteiktās ārkārtējās situācijas laikā, ņemot vērā radušos izaicinājumus.

LPS priekšsēdis Gints Kaminkis: “Esmu daudzkārt uzsvēris, ka mani satrauc notiekošais valstī, jo ziņas par vietējās demokrātijas situācijas pasliktināšanos Latvijā un Eiropas pašvaldību hartas neievērošanu nav valstij glaimojošas. Tagad to apliecina arī Satversmes tiesas spriedums un tas uzskatāmi parāda, ka tomēr ir jādara viss iespējamais, lai mēs atkal kļūtu par piemēru citām valstīm un attīstītu demokrātiju. Augsta līmeņa starptautiskie eksperti jau iepriekš uzsvēra, ka visi mūsu akcentētie jautājumi par administratīvi teritoriālās reformas procesu, ir bijuši pamatoti. Īstenojot reformu ir jāuzklausa un jāņem vērā iedzīvotāju viedoklis, jo tas skar viņu dzīvi. Pašvaldības kopumā atbalsta pozitīvas pārmaiņas un ikdienā jau īsteno dažādas reformas izglītības, veselības un citās jomās. Tomēr jebkurai reformai, jebkuram procesam jābūt balstītam uz demokrātijas principiem un pilnvērtīgu dialogu. Manuprāt, jau iepriekš izskanējušie ekspertu ieteikumi un tagad arī Satversmes tiesas spriedums, kā arī ārkārtējās situācijas radītie izaicinājumi valdībai un Saeimai ir nopietni jāņem vērā, turpinot darbu pie administratīvi teritoriālās reformas. Mums ir nepieciešamas kvalitatīvi izstrādātas pārmaiņas.”

LPS jau ziņoja, ka vēl pirms Satversmes tiesas sprieduma EP eksperti secinājuši: administratīvi teritoriālās reformas procesā sarunas ar iedzīvotājiem un pašvaldībām nav bijušas atbilstošas un savlaicīgas, bet gan formālas, tādējādi pārkāpjot Eiropas vietējo pašvaldību hartu. Ministrija nevis mudinājusi organizēt neformālas aptaujas, lai uzzinātu iedzīvotāju uzskatus, bet šādas aptaujas kavējusi un dažos gadījumos pat aizliegusi.

Satversmes tiesas spriedums apliecina, ka “pašvaldībai ir rīcības brīvība savas autonomās kompetences īstenošanā, ņemot vērā Satversmē un citos ārējos normatīvajos aktos noteikto ietvaru un attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju likumiskās intereses. Tā kā pašvaldība ir izveidota tieši iedzīvotāju interešu nodrošināšanai, iedzīvotāju viedokļa uzklausīšana ir viens no pašvaldības ikdienas darba elementiem, kuru tā var izmantot dažādos savā kompetencē esošos jautājumos. Administratīvi teritoriālā reforma, kuras ietvaros plānotas līdzšinējo administratīvo teritoriju robežu izmaiņas, ir tieši saistīta ar attiecīgo administratīvo teritoriju iedzīvotāju tiesībām un likumiskajām interesēm un pašvaldības autonomo funkciju īstenošanu. Tāpēc pašvaldībai ir tiesības noskaidrot tās iedzīvotāju viedokli, lai reformas gaitā to savlaicīgi sniegtu valsts institūcijām. Turklāt pašvaldība to var darīt jebkurā administratīvi teritoriālās reformas stadijā, citstarp arī reformas sākumā, tiklīdz ir saņemta informācija par to, ka reforma varētu skart šīs pašvaldības administratīvo teritoriju”.

Kā uzsver Satversmes tiesa, valdības un pašvaldību attiecības ir veidojamas dialoga formā, ievērojot labas ticības principu un savstarpējo cieņu, lai nodrošinātu efektīvu valsts pārvaldību un resursu izmantošanu. Demokrātiskas tiesiskas valsts institūcijām savstarpējās attiecībās ir jāievēro labas ticības princips un starpinstitucionālās lojalitātes princips.

Informācija par Satversmes tiesas pieņemto spriedumu lietā Nr. 2019-17-05 “Par vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra 2019. gada 25. aprīļa rīkojuma Nr. 1‑2/59 “Par Ikšķiles novada iedzīvotāju aptaujas “Ikšķiles novada balsojums” nolikuma darbības apturēšanu” pieejama šeit.

EP Vietējo un reģionālo pašvaldību kongresa Monitoringa komitejas ekspertus Ziņojums par administratīvi teritoriālo reformu pieejams šeit.

Eiropas vietējo pašvaldību harta pieejama šeit.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU