DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
19. maijā, 2020
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tieslietas

Diskutēs par intelektuālā īpašuma nākotnes izaicinājumiem un ietekmi uz ekonomiku

Š.g. 21. maijā notiks Patentu valdes tiešsaistes konference “Intelektuālais īpašums – vīzija bez ilūzijām”, kurā dažādu nozaru pārstāvji diskutēs par intelektuālā īpašuma nākotnes izaicinājumiem un ietekmi uz Latvijas un pasaules ekonomikas, inovāciju un zināšanu attīstību.

Globalizācija, automatizācija, jaunās tehnoloģijas un mākslīgais intelekts mūsdienās strauji ietekmē darbvietas, rūpniecības nozares, uzņēmējdarbības modeļus un to, kā tiek veidota ekonomika un sabiedrība. Kāda būs inovāciju virzītas ekonomikas izaugsme? Kādu lomu inovāciju ekosistēmā spēlē intelektuālais īpašums? Vadošo intelektuālā īpašuma iestāžu dati liecina, ka mūsdienās pieprasījums pēc intelektuālā īpašuma tiesībām zināšanās balstītā ekonomikā tikai pieaug un tas rada jaunus izaicinājumus intelektuālā īpašuma sistēmai visā pasaulē. Piemēram, Latvijas pieteicēji arvien vairāk novērtē iespējas aizsargāt savu izgudrojumu ne tikai Latvijā, bet arī ārvalstīs. Kā liecina EPO 2019. gada rezultatīvie rādītāji, no Latvijas pērn tika iesniegti par 69,2% vairāk Eiropas patenta pieteikumu nekā 2018. gadā. Salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, Latvija piedzīvoja straujāko kāpumu gada laikā.

Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis: “Lai sniegtu maksimālu atbalstu Latvijas inovatoriem ne tikai vietējā, bet arī pasaules mērogā, Patentu valde attīsta un piedāvā mūsdienīgus risinājumus. Tiešsaistes konference “Intelektuālais īpašums – vīzija bez ilūzijām” ir lieliska iespēja ikvienam inovatoram, uzņēmējam vai nozares pārstāvim iepazīt Eiropas un pasaules jaunākās tendences inovāciju aizsardzībā no vadošajiem intelektuālā īpašuma jomas pārstāvjiem un atklāt priekš sevis nākotnes prioritāros virzienus mērķtiecīgai biznesa un inovāciju attīstībai.”

Patentu valdes simtgades konferencē ar savu vīziju par intelektuālā īpašuma tiesību lomu nākotnes ekonomikas, invovāciju, industrijas un jaunākās paaudzes izglītības jomās dalīsies nozares profesionāļi no Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO), Eiropas Patentu iestādes (EPO) un Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO), Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) u.c.

Saskaņā ar EPO un EUIPO 2019. gadā publicēto pētījumu – mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kuri izmanto intelektuālā īpašuma aizsardzības priekšrocības savā labā, piesakot patentu, preču zīmju un dizainparaugu aizsardzību, ir lielākas izaugsmes iespējas nekā tiem uzņēmumiem, kuriem nerūp savu nemateriālo aktīvu aizsardzība. Ar savu praktisku pieredzi intelektuālā īpašuma pielietošanā uzņēmējdarbības un ražošanas attīstībā dalīsies SIA Primekss uzņēmējs un ekonomisks Jānis Ošlejs un AS Siemens vadošais intelektuālā īpašuma tiesību padomnieks Beat Weibel. SIA Primekss uzņēmējs un ekonomisks Jānis Ošlejs norāda: “Intelektuālais īpašums mūsdienās ir ikkatra uzņēmuma vērtības veidošanas pamats, tādēļ arī mēs to aktīvi izmantojam, lai varētu sekmīgi darboties visā pasaulē. Šajā konferencē dalīšos ar pieredzi intelektuālā īpašuma – patentu, preču zīmju un komercnoslēpumu –  izmantošanā, galvenajiem ieguvumiem un mācībstundām. Tā būs aktuāla visiem tiem, kas strādā pie savu produktu izstrādes un eksportē tos visā pasaulē.”

Arvien vairāk ne tikai pasaules, bet arī Latvijas ekonomika kļūst par zināšanās balstītu ekonomiku. Mākslīgais intelekts un dzīvības zinātnes ir divas galvenās tehnoloģiskās un zinātniskās attīstības jomas, kas, ņemot vērā to daudzdimensionālo raksturu, rada izaicinājumus intelektuālā īpašuma jomai. “Kvantu datori tā ir viena no lielākajām nākotne tehnologījām, kurā šobrīd pasaulē tiek ieguldīti miljardiem eiro. Tās ir sacensības lauks, kurā sacenšas ASV, Kīna un Eiropa. Šī konference būs interesanta džādu jomu cilvēkiem, kas ir saistīti ar zināšanām un inovācijām un grib paskatīties uz lietām  plašāk, dzirdēt dažādu nozaru pārstāvju skatījumu – zinātnieki, uzņēmēji, juristi, vēsturnieki, kā arī citi,” norāda Latvijas Universitātes prof. Andris Ambainis. Par Oksfordas Univaresitātes pieredzi kvantu tehnoloģiju izpētē un intelektuālā īpašuma lomu kvantu tehnoloģiju attīstībā dalīsies Oksfordas Universitātes vecākais licencēšanas un uzņēmumu nodaļas vadītājs Marco Palumbo.

Tehnoloģiju straujā attīstība un procesu digitalizācija arvien vairāk veicinās lielāku cilvēka mijiedarbību ar viedajām tehnoloģijām. Līdz ar to intelektuālā īpašuma aizsardzības sistēmām būs arvien lielāka nozīme drošības un kvalitātes standartu saglabāšanā. Pārkāpjot simtgades slieksni, Patentu valdes konferencē WIPO un EPO galvenie ekonomisti Carsten Fikn un Yann Meniere spriedīs par to, kādus izaicinājumus radīs industrija 5.0. ekonomikas un intelektuālā īpašuma aizsardzības sistēmām visā pasaulē. Savukārt par intelektuālā īpašuma lomu inovāciju veicināšanā dalīsies OECD ekonomiste Florence Mouradian.

Konferences noslēguma paneļdiskusijā nozares eksperti diskutēs par jaunākās paaudzes izpratni par intelektuālā īpašuma aizsardzību un priekšrocībām. Jau šobrīd intelektuālā īpašuma aizsardzības jautājumi pakāpeniski tiek iekļauti dažādu mācību priekšmetu saturā visur pasaulē. Nolūkā pilnveidot pedagogu un skolēnu izpratni par intelektuālā īpašuma tiesībām Patentu valde sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru 2018. gadā ir izstrādājusi metodisko materiālu “Ceļojums rūpnieciskā īpašuma pasaulē”, kuru šobrīd Latvijas pedagogi plaši pielieto mācību procesā. Skolēni, piedaloties dažādos izglītības projektos, rada jaunus inovatīvus risinājumus, uzlabojot mūsu dzīvi. Taču prakse rāda, ka reti kurš jaunais uzņēmējs aizdomājas par savlaicīgu intelektuālā darba aizsardzību, kas būtiski var ietekmēt ne tikai attiecīgā risinājuma drošību, bet arī komerciālu un sabiedrisku labumu. Paneļdiskusijā “Intelektuālā īpašuma pasaule jaunatnei” piedalīsies EUIPO sabiedrības informēšanas un jaunatnes izglītības Justyna Petsch un Kari Kivinen, Patentu valdes pārstāve Santa Darģe un SIA “Simple+” īpašnieks Kristiāns Lancmanis.

Konferences sākums paredzēts 21. maijā, plkst. 10.00. Konferences programma pieejama šeit: https://www.conference2020.lv/programma

Konferenci būs iespējams vērot tiešraidē konferences mērķlapā www.conference2020.lv, Patentu valdes tīmekļvietnē www.lprv.gov.lv, Patentu valdes Youtube kanālā, sociālajā tīklā Faceboook (@LRPatentu_valde) un ziņu portālā Delfi.lv.

Konferences darba valoda ir angļu, taču konferences laikā tiks nodrošināts arī sinhronais tulkojums.

​​​Tiešsaistes konferences laikā ikvienam būs iespēja pieslēgties interaktīvai videi un uzdot jautājumus Latvijas un ārzemju lektoriem, kā arī paust savu viedokli, izmantojot tiešsaistes jautājumu platformu Sli.do ar kodu #ipvision2020.

Labs saturs
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

Līdz 6. aprīlim valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija.

 

 

 

Tas ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinets var likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot institūciju, fizisko un juridisko personu tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus, lai novērstu valsts apdraudējumu. Saeima var noraidīt pieņemtos valdības lēmumus.

 

Ministru kabineta rīkojums Nr. 655 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu".

 

 

 

 

 

 

 

 

Ministru kabineta noteikumi Nr. 360 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai.

Visi tiesību akti, kas attiecas uz Covid-19, vienkopus Likumi.lv.

Žurnāla "Jurista Vārds" publikāciju izlase brīvpieejā - cīņas ar pandēmiju juridiskie aspekti.

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU