DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
02. aprīlī, 2020
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Politika

69% vēlētāju gribētu iespēju elektroniski parakstīties par prezidenta apturētiem likumiem

Vairākums jeb 69% vēlētāju atbalsta nepieciešamību parakstu vākšanā tautas nobalsošanas ierosināšanai par prezidenta apturētajiem likumiem nodrošināt iespēju parakstīties arī elektroniski, liecina Centrālās vēlēšanas komisijas (CVK) sadarbībā ar pētījumu centru SKDS veiktā  vēlētāju aptauja par parakstu vākšanu tautas nobalsošanas ierosināšanai. Tikmēr 16% šādu iespēju neatbalsta, bet 15% aptaujāto nav viedokļa šajā jautājumā.

No 16. janvāra līdz 14. februārim 399 parakstu vākšanas vietās Latvijā un ārvalstīs notika parakstu vākšana tautas nobalsošanas ierosināšanai par Valsts prezidenta apturētajiem likumiem “Grozījumi Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā” un “Grozījums likumā “par pašvaldībām””. Parakstu vākšanā  piedalījās 0,4% vēlētāju, kas ir aptuveni 4% no tautas nobalsošanas ierosināšanai nepieciešamā parakstītāju skaita. Šajā parakstu vākšanā varēja piedalīties tikai klātienē, jo spēkā esošie normatīvie akti neparedz iespēju parakstīties elektroniski.

Raksturojot iemeslus, kāpēc viņi parakstu vākšanā nav piedalījušies, visbiežāk respondenti atbildēja, ka nezināja par tādu parakstu vākšanu (35%). 23% aptaujas dalībnieku norādīja, ka viņiem nebija skaidrs, par ko šie grozījumi ir, bet 19% - ka neatbalsta šīs tautas nobalsošanas rīkošanu, jo šis jautājums nav pietiekami svarīgs, lai tam tērētu valsts budžeta naudu.

Tāpat tika minēts, ka parakstīšanās klātienē ir pārāk sarežģīta, jo jātērē laiks, nauda, lai nokļūtu uz to, kā arī nezina, kur jāiet, lai parakstītos. Daļa aptaujāto pauda, ka neatbalsta politiskos spēkus, kas ierosināja likumu atcelšanu, tādēļ nav piedalījušies.

Pētījumā arī tika skaidrots vēlētāju viedoklis par to, vai vēlētājiem ārvalstīs būtu jānodrošina iespēja piedalīties parakstu vākšanā, jo šobrīd šāda iespēja likumā paredzēta tikai 30 dienu parakstu vākšanā par Valsts prezidenta apturētiem likumiem. Savukārt parakstu vākšanā par vēlētāju likumdošanas iniciatīvām vēlētāji ārvalstīs var piedalīties, ja viņiem ir tehniska iespēja parakstīties elektroniski portālā Latvija.lv, bet klātienē parakstīties nevar.

Pētījumā lielākā daļa aptaujāto kopumā uzskatīja, ka arī vēlētājiem ārvalstīs ir jābūt iespējai piedalīties parakstu vākšanās. 31,9% aptaujāto uzskatīja, ka noteikti būtu jānodrošina iespēja parakstīties klātienē Latvijas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās, 26,4% piekrita, ka vajadzētu noteiktu papildu parakstu vākšanas vietas pēc noteikta iedzīvotāju skaita lūguma, bet vēl 19,5% aptaujāto domāja, ka būtu labi nodrošināt iespēju parakstīties ārvalstīs, nosūtot parakstu veidlapu pa pastu.

Savukārt viena piektā daļa jeb 20.6% respondentu domā, ka ārvalstīs parakstu vākšanu organizēt nav nepieciešams.

Aptaujas ietvaros vēlētājiem arī tika vaicāts, vai viņi būtu gatavi maksāt nodevu par sava paraksta apliecināšanu, parakstoties par izmaiņām likumos vai Saeimas atsaukšanu. 73% pētījuma dalībnieku atbildēja, ka nebūtu gatavi maksāt. 13,8% atzina, ka būtu gatavi maksāt līdz vienam eiro lielu nodevu. Līdz diviem eiro lielu nodevu būtu gatavi maksāt 4,2% aptaujāto, bet 3 un vairāk eiro būtu gatavi maksāt 3,2% aptaujāto.

Aptauja tika  veikta no 2020. gada 7. līdz 18. februārim visā Latvijā, un tajā piedalījās 873 Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Plašāk ar aptaujas rezultātiem iespējams iepazīties CVK mājaslapas sadaļā “Pētījumi”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU