DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
01. aprīlī, 2020
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tieslietas
3
3

Ar likumu nosaka iestāžu un privātpersonu tiesības un pienākumus Covid – 19 izplatības laikā

Otrdien, 31. martā, Ministru kabinets atbalstīja likumprojektu “Iestāžu darbības likums sakarā ar Covid – 19 izplatību”. Likumprojekta mērķis – noteikt iestāžu darbību, tiesības un pienākumus, kā arī privātpersonu tiesības un pienākumus valsts apdraudējuma un tā seku novēršanai un pārvarēšanai saistībā ar Covid – 19 izplatību.

Līdz šim Ministru kabinetam likumā “Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli” un Epidemioloģiskās drošības likumā paredzētais pilnvarojums nebija pietiekams, lai radītu normatīvo regulējumu iestāžu darbībai un personu tiesībām Covid – 19 izplatību ierobežošanai.

Jaunajā likumā tiks apvienoti Tieslietu ministrijas un citu iestāžu priekšlikumi saistībā ar iestāžu specifisku un īpašu darbības organizēšanu ārkārtas situācijas laikā, lai maksimāli efektīvi iestādes spētu pārorganizēt darbu, kā arī nodrošinātu risinājumus ārkārtas situācijas novēršanai.

Likumprojektā tiek paredzēta iespēja apturēt apliecinošo dokumentu izsniegšanu un termiņu pagarinājumu gadījumos, kad to saņemšanai nepieciešama personiska klātbūtne, piemēram, jākārto eksāmens vai jāfotografējas. Ārkārtējās situācijas laikā varēs apturēt tādu sertifikātu, licenču, apliecinājumu, apliecību, caurlaižu, atļauju un citu dokumentu izsniegšanu, kurus izsniedz Ministru kabinets, Ministru kabineta padotībā esošās iestādes vai valsts kapitālsabiedrības, kā arī privātpersonas, kuras veic valsts deleģētos uzdevumus. Vienlaikus tiek pieņemts lēmums, ar kuru tiek pagarināts jau izsniegtā dokumenta derīguma termiņš, kas var būt ne ilgāks kā trīs mēneši pēc ārkārtējās situācijas beigām. Piemēram, ārkārtas stāvokļa laikā ir ierobežota iespēja transportlīdzekļu vadītājiem apmainīt vadītāja apliecību, kurai ir beidzies derīguma termiņš. Atbilstoši jaunajam regulējumam tā būs izmantojama attiecīgās kategorijas atbilstošu transportlīdzekļu vadīšanai ārkārtējās situācijas laikā, ja nepastāv šķēršļi šādas apliecības apmaiņai.

Likumprojekts cita starpā paredz iespēju robežās mutvārdu procesu tiesās aizstāt ar rakstveida procesu. 

Tāpat projektā paredzēts, ka iesniegumus iestādēs lēmumu pieņemšanai varēs iesniegt tikai rakstveidā, kā arī iestādes atsevišķos gadījumos varēs pieņemt telefonisku iesniegumu lēmumu pieņemšanai, ja iestādei ir citas iespējas identificēt iesniedzēju un viņa izteikto prasījumu. 

Likumprojekts paredz arī, ka administratīvo pārkāpuma lietas, kuras nav iespējams izskatīt pārkāpuma izdarīšanas vietā, institūcija varēs izskatīt, pieņemot lēmumu rakstveida procesā, lai samazinātu personu kontaktēšanos klātienē un mazinātu inficēšanās risku. Arī tiesas administratīvo pārkāpumu lietas, neatkarīgi no personu lūguma izskatīt to mutvārdu procesā – tās skatīs rakstveida procesā.

Likumprojekts vēl jāizskata Saeimai un tas stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU