DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
23. martā, 2020
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

2020. gads pasludināts par Starptautisko augu veselības gadu

Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) 2020. gadu pasludinājusi par starptautisko augu veselības gadu, kas ir vienreizēja iespēja, lai palielinātu globālo izpratni par to, kā augu veselības aizsardzība var palīdzēt mazināt badu, aizsargāt vidi un veicināt ekonomikas attīstību.

Augi ir ne tikai svaiga gaisa, bet arī pārtikas avots, tomēr rūpes par to veselību dažkārt tiek atstātas novārtā. Kā liecina starptautiskās Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas dati, katru gadu augu kaitēkļu dēļ tiek zaudēti līdz 40% dažādu pārtikas kultūru, kas miljoniem cilvēku atstāj ar nepietiekamu pārtikas daudzumu un nopietni kaitē lauksaimniecības nozarēm.

Augu veselība arvien vairāk tiek apdraudēta. Klimata pārmaiņas un cilvēku darbība ir mainījušas ekosistēmas, samazinot bioloģisko daudzveidību un radot jaunas nišas, kur kaitēkļiem vairoties. Tāpat ievērojami palielinājies starptautisko ceļojumu un tirdzniecības apjoms, kas ļauj kaitēkļiem un slimībām izplatīties visā pasaulē, nodarot lielu kaitējumu vietējiem augiem un videi.

Mums katram ir sava loma:

  • Ikvienam ceļotājam jāizvairās no augu un to produktu atvešanas no ārvalstīm;
  • Transporta nozares pārstāvjiem jāpārliecinās, ka kuģi, lidmašīnas, kravas automašīnas vai vilcieni nepārved augu kaitēkļus vai slimības uz jaunām teritorijām;
  • Varas iestādēm būtu jāpalielina atbalsts nacionālajām un reģionālajām augu aizsardzības organizācijām.

Arī Zemgales Plānošanas reģions ir iesaistījies augu aizsardzības jautājumu risināšanā, īstenojot projektu INVALIS – “Eiropas bioloģiskās daudzveidības aizsardzība no invazīvām svešzemju sugām”. Projekta mērķis ir uzlabot politikas pasākumu īstenošanu iesaistītajos reģionos stimulējot rīcības (t.i., politikas risinājumus), kas saistītas ar invazīvo svešzemju sugu profilaksi, to agrīnu atklāšanu un kontroli, invazīvo sugu izskaušanu sauszemes, saldūdens un jūras vidē. Projekta ietvaros paredzētās aktivitātes rosina arī sabiedrību līdzdarboties augu aizsardzības pasākumos, proti:

  • Veicināt sadarbību starp valsts iestādēm un vietējām ieinteresētajām personām, lai risinātu problēmas, kas saistītas ar invazīvajām svešzemju sugām, tostarp sociāli ekonomisko konfliktu risināšanā;
  • Paaugstināt sabiedrības informētību un stiprināt vietējo kopienu apņemšanos piedalīties uzraudzības, vadības un kontroles pasākumos, lai aizsargātu dabisko ekosistēmu pret invazīvajām svešzemju sugām.

Invazīvo sugu izskaušanā ļoti svarīga ir sabiedrības iesaiste, kas paredz datu vākšanu un ziņošanu, brīvprātīgo darbu to iznīcināšanā, kā arī izplatības neveicināšanu. Sabiedriskais monitorings ir paveicams ikvienam no mums, fiksējot kādu no invazīvām sugām, ziņot datu platformām kā, piemēram, www.dabasdati.lv.

Dabas aizsardzības pārvaldes tiešsaistes vietnē (https://www.daba.gov.lv/public/lat/dati1/invazivas_sugas/) iespējams iepazīties ar Latvijā sastopamām invazīvajām sugām, to aprakstiem, izplatību, ekoloģiju, ietekmi un ierobežošanas pasākumiem. Savukārt Valsts augu aizsardzības dienesta mājaslapā (http://www.vaad.gov.lv/sakums/informacija-sabiedribai/par-latviju-bez-latvaniem.aspx) pieejama detalizēta informācija par latvāņiem, to ierobežošanas pasākumiem, kā arī iznīcināšanas metodēm.

Aicinām ikvienu iepazīties ar invazīvo sugu sarakstu, sekot līdzi izmaiņām dabā, rīkoties pašam vai nepieciešamības gadījumā ziņot atbildīgajām iestādēm, jo augu veselības un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā svarīga ikviena cilvēka iesaiste.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU