DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
20. februārī, 2020
Lasīšanai: 2 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

Nacionālajā bibliotēkā atklās izstādi “Latvijas militārā kartogrāfija”

Rīt, 21. februārī plkst.16 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks izstādes “Latvijas militārā kartogrāfija” atklāšana, kurā piedalīsies aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Izstādē līdz 30. decembrim bez maksas būs aplūkojami kartogrāfiskie darbi, kurus dažādu valstu karaspēki veidojuši sākot no 17. gadsimta. Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra ekspozīcijā iekļāvusi kartes, kas veidotas pēc Latvijas valsts neatkarības atgūšanas.

Par Latvijas valsts militārās kartogrāfijas sākumu var uzskatīt 1919. gada jūliju, kad tika izveidota Latvijas armijas Virspavēlnieka štāba Operatīvās daļas Topogrāfijas nodaļa, kuras pamatuzdevums bija nodrošināt Latvijas armiju ar kartēm. 1921. gadā to pārveidoja par Galvenā štāba Ģeodēzijas-topogrāfijas daļu. Mūsdienās šo darbu turpina Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra, kas kartes sagatavo arī civilām vajadzībām.

Pēc PSRS okupācijas Latvijas militārā kartogrāfija tika atjaunota 1991. gada sākumā, kad tika izveidots Latvijas Republikas Ministru Padomes Ģeoloģijas, ģeodēzijas un kartogrāfijas departaments. Tā uzdevums bija pārņemt visus Latvijas Republikai piederīgos ģeoloģiskos, ģeodēziskos, fotogrammetriskos un kartogrāfiskos fondus no PSRS Aizsardzības ministrijas, Galvenās ģeodēzijas un kartogrāfijas pārvaldes un citām okupācijas varas iestādēm. Līdz ar šī uzdevuma veikšanu visi dati, izņemot ģeoloģiju, tika nodoti Aizsardzības ministrijā izveidotajam Ģeodēzijas un kartogrāfijas departamentam.

Izstādē iekļauti materiāli no Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras, Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma, Rīgas Tehniskās universitātes Ģeomātikas katedras, Latvijas Universitātes Ģeomorfoloģijas un ģeomātikas katedras, kā arī Pētera Zariņa privātkolekcijas.

Izstādes satura autors ir  Reinis Vāvers. Tās dizainu veidojusi Tatjana Raičiņeca, bet iekārtojumu - Ainārs Egle un Jevgenijs Sisojevs. Izstādes projekta vadītāja ir Kristīne Liniņa.

Izstāde tapusi Valsts pētījumu programmas "Dokumentārā mantojuma izpētes nozīme, veidojot sinerģijas starp pētniecību un sabiedrību" ietvaros.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU