DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
19. februārī, 2020
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Apstiprinās parakstu vākšanas par apturētajiem likumiem rezultātus

Rīt notiks Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) sēde, kurā apstiprinās parakstu vākšanas tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētajiem likumiem “Grozījumi Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā” un “Grozījums likumā “par pašvaldībām”” rezultātus.

No 16. janvāra līdz 14. februārim 358 parakstu vākšanas vietās visā Latvijā un 41 vietā ārvalstīs notika parakstu vākšana tautas nobalsošanas ierosināšanai, kurā pēc CVK provizioriskajiem datiem piedalījās aptuveni 0,4% vēlētāju, kas ir aptuveni 4% no tautas nobalsošanas ierosināšanai nepieciešamā parakstītāju skaita.

Lai būtu jārīko tautas nobalsošana par apturētajiem likumiem, parakstu vākšanā bija jāpiedalās ne mazāk kā vienai desmitajai daļai no pēdējo Saeimas vēlēšanu balsstiesīgo pilsoņu skaita jeb vismaz 154 868 vēlētājiem.

Parakstu vākšanas rezultāti liecina, ka apturētie likumi nav nododami tautas nobalsošanai, jo nav savākts nepieciešamais parakstu skaits. CVK sēdē rīt apstiprinās parakstu vākšanas galīgos rezultātus, pēc tam tos paziņos Valsts prezidentam un publicēs izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

Lai noteiktu galīgo parakstu vākšanas rezultātu, ziņas par parakstītājiem no parakstu vākšanas lapām tika elektroniski apkopotas, tādējādi sniedzot iespēju pārliecināties, vai visi parakstījušies ir vēlētāji un vai kādi vēlētāji nav parakstījušies vairākas reizes.

CVK sēde notiks 19. februārī plkst.14.00 Smilšu ielā 4, Rīgā, un tā būs atklāta plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem.

Uzziņai!

  • Parakstu vākšanai nodotie likumi Saeimā tika pieņemti 2019. gada 19. decembrī, un paredz mainīt domes pilnvaru termiņu ārkārtas vēlēšanu sarīkošanas gadījumā.  Ja līdz kārtējām vēlēšanām palikuši vairāk nekā 24 mēneši, ārkārtas vēlēšanās jauno domi ievēl uz atlaistās domes pilnvaru termiņu. Savukārt, ja līdz kārtējām vēlēšanām palikuši no deviņiem līdz 24 mēnešiem, jauno domi ievēl uz atlaistās domes atlikušo pilnvaru termiņu un vēl uz četru gadu pilnvaru termiņu. Savukārt jaunas domes vēlēšanas nerīko, ja līdz kārtējām domes vēlēšanām ir palikuši mazāk nekā deviņi mēneši. Šajā laikā domes darbu vada pagaidu administrācija.
  • Parakstu vākšana tautas nobalsošanas ierosināšanai par šiem likumiem bija jārīko, jo 41 Saeimas deputāts izmantoja Satversmē paredzēto iespēju lūgt Valsts prezidentam apturēt likuma publicēšanu uz diviem mēnešiem. Savukārt likums “Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu” paredz, ka šādā gadījumā, lai noskaidrotu, vai apturēta likuma nodošanu tautas nobalsošanā atbalsta ne mazāk kā viena desmitā daļa vēlētāju, ir rīkojama parakstu vākšana, kas norisinās 30 dienas, ieskaitot brīvdienas un svētku dienas.
  • Satversme noteic, ka šādā kārtībā apturēts likums nododams tautas nobalsošanai, ja to pieprasa ne mazāk kā viena desmitā daļa vēlētāju.
Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU