DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
04. februārī, 2020
Lasīšanai: 8 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība
1
1

Sākas sabiedriskā apspriešana par Eiropas Vēža uzveikšanas plānu

Šodien, Pasaules pretvēža dienā, Eiropas Komisija sāk ES mēroga sabiedrisko apspriešanu par Eiropas Vēža uzveikšanas plānu. Šī apspriešana palīdzēs iezīmēt konkrētas plāna aprises, noskaidrot, kādām jomām pievērsties būtu vissvarīgāk, un apdomāt tālākās rīcības iespējas.

Eiropas Savienībā vēzis ik gadu tiek diagnosticēts 3,5 miljoniem cilvēku. Tā ir smaga veselības problēma, kas tieši skars 40 % ES iedzīvotāju un kam ir liela ietekme uz Eiropas veselības aprūpes sistēmu darbību un valstu ekonomiku. Tomēr līdz 40 % vēža gadījumu varētu būt novēršami cēloņi, līdz ar to iespējas rīkoties un potenciāls samazināt vēža gadījumu skaitu Eiropas Savienībā ir milzīgs. Kā jau lasāms Komisijas priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas politikas pamatnostādnēs un arī viņas pilnvarojuma vēstulē ES veselības un pārtikas drošuma komisārei Stellai Kirjakidu, Komisija nāks klajā ar Eiropas plānu mazināt šīs slimības izraisītās ciešanas un dalībvalstīm palīdzēt cīnīties pret vēzi un uzlabot vēža slimnieku aprūpi.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena“Mums katram ir kāds draugs, kolēģis vai radinieks, kam nācies to pārciest. Katrs ir saskāries ar to pašu skumju un bezpalīdzības sajūtu. Bet mēs varam lietas labā kaut ko darīt — gan katrs atsevišķi, gan visi kopā. Gan dalībvalstu, gan visas Eiropas Savienības līmenī. Protams, mēs nesākam no nulles. Bet mēs varam darīt daudz vairāk, nekā darām pašlaik. Šodien, Pasaules pretvēža dienā, mēs speram pirmo soli ceļā, kas vedīs uz Eiropas Vēža uzveikšanas rīcības plānu. Kopīgiem spēkiem mēs varam panākt reālas pārmaiņas — ar profilaksi un pētniecību, ar jaunu datu stratēģiju un vienlīdzīgām ārstēšanas iespējām visā Eiropā.”

Priekšsēdētājas vietnieks eiropeiskās dzīvesziņas jautājumos Margaritis Shins“Tā vai citādi vēzis skar mūs visus. Eiropeiskā dzīvesziņa ietver arī vērtības, cilvēka cieņu un sinerģiju, un tam visam jābūt pretvēža rīcībpolitikas pamatā. Eiropas Vēža uzveikšanas plāns iezīmē jaunus centienus ievadīt jaunu laikmetu vēža profilaksē un vēža slimnieku aprūpē. Kopā veidosim uz pacientiem vērstu Vēža uzveikšanas plānu, kas Eiropā nesīs cerību un iespēju dzīvot visiem slimniekiem, viņu ģimenēm un draugiem. Šajā cīņā varam uzvarēt!”

Veselības un pārtikas drošuma komisāre Stella Kirjakidu“Vēzis ir joma, kurā ES iedzīvotāji no mums gaida konkrētu rīcību. Eiropa, kas tiecas uz augstākiem mērķiem, ir Eiropa, kas uzklausa savus iedzīvotājus un rūpējas par viņu labbūtību. Eiropas Vēža uzveikšanas plānā galvenais būs panākt reālas pārmaiņas Eiropas iedzīvotāju, pacientu un veselības aprūpes sistēmu labā. Tas, cik veiksmīgs būs plāns, būs atkarīgs no tā, cik pilnvērtīgi tajā iesaistīsies iedzīvotāji, vēža slimnieki, ieinteresētās personas un aktori gan Eiropas, gan valsts un vietējā līmenī. Aicinu ikvienu piedalīties un šo plānu veidot tik vērienīgu un efektīvu, cik vien iespējams. Kopīgiem spēkiem mēs varam panākt reālas pārmaiņas.”

Eiropas Vēža uzveikšanas plāns, kas tiks publiskots līdz gada beigām, būs orientēts uz rīcību katrā no galvenajiem posmiem, kas saistīti ar šo slimību.

  • Profilakse. Vienkāršākais un iedarbīgākais veids, kā mazināt vēža gadījumu skaitu Eiropas Savienībā, ir profilakse. Profilakses pasākumi varētu ietvert veselīgāka uztura vieglāku pieejamību un plašāku vakcinēšanos, vēršanos pret tādiem vidiskiem riska faktoriem kā piesārņojums un eksponētība ķimikālijām, kā arī pētniecību un informētības veicināšanu.
  • Savlaicīga atklāšana un diagnosticēšana. Pasākumi, kas palielina izredzes uz labāku veselības iznākumu ar savlaicīgas diagnostikas palīdzību, varētu ietvert vēža skrīninga mērķgrupu aptvēruma palielināšanu, plašāku digitālo risinājumu izmantojumu un tehnisko atbalstu dalībvalstīm.
  • Ārstēšana un aprūpe. Pasākumi vēža slimnieku aprūpes un ārstēšanas iznākumu uzlabošanai varētu ietvert piekļuvi kvalitatīvai ārstēšanai un plašāku jaunu terapiju izmantošanu, rūpes par to, lai par pieņemamu cenu būtu pieejamas vajadzīgās zāles, kā arī inovāciju un pētniecību.
  • Dzīves kvalitāte. Pasākumi, kas vērsti uz to, lai panāktu labāko iespējamo dzīves kvalitāti vēža slimniekiem, cilvēkiem, kas vēzi pārcietuši, un aprūpētājiem, varētu ietvert aktīvāku palīdzību atsākt darba gaitas, diskriminācijas novēršanu, paliatīvās aprūpes nodrošināšanu un paraugprakses tālāknodošanu.

Komisija sabiedrisko apspriešanu šodien izziņo Eiropas Parlamentā rīkotajā pasākumā “Eiropas Vēža uzveikšanas plāns: sasniegsim vairāk!”. Pasākums, ko atklāj Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena, pulcē iedzīvotājus, vēža slimniekus un vēzi pārcietušus cilvēkus, kuri dalīsies pieredzē, kā arī plašu ieinteresēto personu loku — no politiskajiem līderiem līdz veselības aprūpes speciālistiem un NVO pārstāvjiem.

Nākamie soļi

Sabiedriskās apspriešanas mērķis ir ES iedzīvotājiem un ieinteresētajām personām dot iespēju dalīties pieredzē un paust viedokli par to, kā Eiropas Savienībā šo jautājumu vislabāk risināt. Apspriešanas rezultāti palīdzēs ieskicēt Eiropas Vēža uzveikšanas plāna aprises un viesīs skaidrību, kādos virzienos plānot tālāko rīcību. Apspriešana ilgs divpadsmit nedēļas. Līdztekus sabiedriskajai apspriešanai Komisija šodien izziņo arī apspriešanu par plāna ceļvedi, un tā ilgs četras nedēļas.

Līdz jūlijam konkrēti plāna elementi tiks apspriesti arī ar dalībvalstīm, turklāt notiks arī mērķtiecīgas apspriedes ar ieinteresētajām personām. Eiropas Vēža uzveikšanas plāns tiks publiskots līdz gada beigām.

Konteksts

Nopietni pievērsties vēža problēmai ir svarīgi Eiropas nākotnei. Eiropas Savienībā jauns vēža gadījums tiek diagnosticēts ik 9 sekundes. Vēzis ir otrais lielākais nāves cēlonis pēc sirds un asinsvadu slimībām. Turklāt vēzis ir milzīga nasta veselības aprūpes sistēmām un sociālajām sistēmām, noslogo valstu budžetu un negatīvi ietekmē tautsaimniecības ražīgumu un izaugsmi, īpaši ES darbaspēka veselību. Tā ir sarežģīta slimība, kam ir dažādi cēloņi, tostarp ģenētiskas noslieces, vides un dzīvesveida ietekme un infekcijas ierosinātāji. Līdz 2035. gadam vēža gadījumu skaits draud dubultoties, un, ja nerīkosimies, vēzis Eiropas Savienībā var kļūt par galveno nāves cēloni. Tomēr 40 % visu vēža gadījumu varētu novērst, ja tiktu ievēroti Eiropas pretvēža rīcības kodeksā izklāstītie ieteikumi, kā risku samazināt.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU