DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
28. janvārī, 2020
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Par apturētajiem likumiem līdz 28.01. savākti 1,6% no nepieciešamā parakstu skaita

No 16. janvāra līdz 28. janvārim parakstu vākšanā tautas nobalsošanas ierosināšanai par Valsts prezidenta apturētajiem likumiem “Grozījumi Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā un “Grozījums likumā “Par pašvaldībām” savākts aptuveni 1,6 % no tautas nobalsošanas ierosināšanai noteiktā parakstu skaita.

Par grozījumu Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā nodošanu tautas nobalsošanai parakstījušies 2450 vēlētāji, bet par grozījumu likumā “Par pašvaldībām” – 2437 vēlētāji.

Iespēju parakstīties ārvalstīs kādā no parakstu vākšanas vietām izmantojuši kopumā 8 vēlētāji, parakstoties Kazahstānā, Krievijā, Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotajā Karalistē, Nīderlandē un Vācijā.

Lai būtu jārīko tautas nobalsošana par apturētajiem likumiem, parakstu vākšanā jāpiedalās ne mazāk kā vienai desmitajai daļai no pēdējās Saeimas vēlēšanu balsstiesīgo pilsoņu skaita jeb vismaz 154 868 vēlētājiem.

Parakstu vākšana turpināsies līdz 14.februārim. Latvijā izveidotas 358 parakstu vākšanas vietas, bet ārvalstīs - 41 parakstu vākšanas vieta. Piedalīties parakstu vākšanā iespējams tikai, parakstoties klātienē. Parakstu vākšanas vietas Latvijā strādā četras stundas dienā, arī brīvdienās, pašvaldību vēlēšanu komisiju noteiktajos darba laikos.

Informācija par parakstu vākšanas vietu adresēm un darba laiku pieejama CVK mājaslapas sadaļā “Parakstu vākšana tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētajiem likumiem (2020. gads)”, kā arī pa CVK uzziņu tālruni 67049999. Tālruņa darba laiks ir katru dienu no plkst. 9.00 līdz 19.00. Tāpat informācijai par parakstu vākšanas vietām jābūt pieejamai pašvaldībās.

Tiesības piedalīties parakstu vākšanā ir Latvijas pilsoņiem no 18 gadu vecuma. Lai piedalītos parakstu vākšanā, jāuzrāda Latvijas pilsoņa pase vai Latvijas pilsoņa personas apliecība.

Ziņas par parakstu vākšanā piedalījušos vēlētāju skaitu CVK apkopo reizi nedēļā, otrdienās. Pēc parakstu vākšanas beigām CVK noteiks parakstu vākšanas rezultātu, paziņos to Valsts prezidentam un publicēs izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

Ja parakstu vākšanā tautas nobalsošanas ierosinājumu būs parakstījusi ne mazāk kā viena desmitā daļa  no pēdējās Saeimas vēlēšanās balsstiesīgo Latvijas pilsoņu skaita, CVK trīs dienu laikā būs jāizsludina tautas nobalsošana, kurai jānotiek ne agrāk kā vienu mēnesi un ne vēlāk kā divus mēnešus pēc izsludināšanas. Satversme paredz, ka tautas nobalsošana par apturētu likumu tomēr nenotiek, ja Saeima par to vēlreiz balso un ja par tā pieņemšanu ir ne mazāk kā trīs ceturtdaļas no visiem deputātiem.

Tāpat apturētie likumi tiks publicēti un stāsies spēkā, ja parakstu vākšanā tautas nobalsošanas ierosinājumu atbalstīs mazāk nekā viena desmitā daļa vēlētāju.

Dati par vēlētāju aktivitāti Latvijā parakstu vākšanā tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētajiem likumiem pieejami: https://infogram.com/aktivitate-pasvaldibas-1ho16vrllky84nq?live

Dati par vēlētāju aktivitāti ārvalstīs parakstu vākšanā tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētajiem likumiem pieejami: https://infogram.com/aktivitate-arvalstis-1h8n6myww1dj6xo?live

Uzziņai!

Sākotnēji tika aprēķināts, ka parakstu vākšanai varētu būt nepieciešami 914 870 eiro, taču parakstu vākšanas sarīkošanas izmaksas nepārsniegs 687 738 eiro. Sākotnēji parakstu vākšanai nepieciešamais finansējums tika aprēķināts, ņemot vērā 2011. gada parakstu vākšanas pieredzi, finanšu aprēķinu veidojot 625 parakstu vākšanas vietām Latvijā un 44 parakstu vākšanas vietām ārvalstīs.

Veicot pārrēķinu atbilstoši pašvaldību un Ārlietu ministrijas noteiktajam faktiskajam parakstu vākšanas vietu skaitam, parakstu vākšanas sarīkošanas plānotās izmaksas šobrīd nepārsniedz 687 738 eiro, un tās varētu būt arī mazākas. Precīzas izmaksas CVK apkopos pēc parakstu vākšanas noslēgšanās.

Izmaksas ietver parakstu vākšanas lapu izgatavošanu, atalgojumu vēlēšanu komisijām un parakstu vācējiem, informatīvo materiālu sagatavošanu, uzziņu tālruņa darbības nodrošināšanu, vēlēšanu komisiju apmācību, transporta un sakaru izdevumus parakstu vākšanas sarīkošanai gan Latvijā, gan arī ārvalstīs.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU