DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
28. oktobrī, 2019
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Svinot arhitektūras izglītības 150. jubileju, atklās arhitektu grāmatu izstādi

Otrdien, 29. oktobrī, plkst. 16.00 Rīgas Centrālajā bibliotēkā, Brīvības ielā 49/53, otrajā stāvā tiks atklāta arhitektu zinātnisko un literāro darbu izstāde «Raksti», kas ilustrē arhitektu plašo interešu loku un talantu rakstniecības jomā. Izstāde ir noslēdzošais Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Arhitektūras fakultātes rīkotā cikla «Arhitektūras izglītībai Latvijā 150» pasākums.

Daudzi Latvijas arhitekti nav samierinājušies tikai ar ēku projektēšanu, bet sevi pierādījuši kā spožus literātus un zinātnisku grāmatu autorus. Viņu izpausmes grāmatniecībā būs apskatāmas jaunajā izstādē «Raksti», kas sniedz ieskatu arhitektu daudzveidīgajās zināšanās un iemaņās ne tikai celtņu projektēšanā, plānošanā, interjera un ainavu arhitektūrā vai kultūras pieminekļu restaurācijā, bet arī rakstniecībā.

Īpaši spilgti Latvijas rakstniecībā izpaudušies divi skoloti arhitekti – Zenta Ērgle un Gunārs Priede. Z. Ērgle (1920-1998), būdama arhitekte Zemes ierīcības projektēšanas institūtā, 1950. gadu vidū pievērsās bērnu grāmatu rakstniecībai. 1968. gadā Z. Ērgle kopā ar Skaidrīti Cielavu sarakstīja populārzinātnisku grāmatu «Ko stāsta vecās Rīgas ielas un nami». Vairāki viņas darbi ir iestudēti, savukārt izstādē skatāma viena no rakstnieces vispopulārākajām grāmatām, 1976. gadā izdotā «Starp mums, meitenēm, runājot...».

G. Priede (1928-2000), savukārt, rakstniecībai pievērsās 1953. gadā, drīz pēc augstskolas beigšanas. Viņa literārajā jaunradē galvenokārt ietilpst dramaturģijas darbi, taču rakstījis arī kinoscenārijus, apceres par literatūru, teātri, arhitektūru, pilsētbūvniecību un kultūras vēsturi. Izstādē būs skatāma 1968. gadā izdotā grāmata «Septiņas lugas», kurā apkopotas dramaturga populārākās lugas, piemēram, «Jaunākā brāļa vasara», «Normunda meitene», «Trīspadsmitā».

Kopumā bibliotēkā būs apskatāmas teju 60 arhitektu sarakstītas grāmatas, sākot ar 1912. gadā izdoto Vilhelma Neimaņa  (Neumann, Wilhelm) «Der Dom zu St. Marien in Riga» un beidzot ar 18. oktobrī atvērto AF profesoru Jāņa Krastiņa, Sandras Treijas un Uģa Bratuškina grāmatu «Arhitektūras izglītībai Latvijā 150».  

Izstāde «Raksti» skatāma līdz 17. novembrim bibliotēkas darba laikā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU