DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
09. oktobrī, 2019
Lasīšanai: 8 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība
1
1

ASV prezentē filmu par Kītingas kauju, kurā piedalījās arī Latvijas karavīri

Avots: Brookings Institution

Pirmdien, 7.oktobrī, Vašingtonā, ASV Latvijas karavīri piedalījās kaujai Kītingas priekšpostenī Afganistānā veltītās filmas “Priekšpostenis” (The Outpost: A film about American heroism in Afghanistan) pirmizrāde.

2009.gadā Kītingas kaujā Afganistānā kopā ar ASV karavīriem piedalījās arī divi Latvijas karavīri - virsseržants Jānis Laķis un seržants Mārtiņš Dāboliņš, un tā ir viena no smagākajām un ilgākajām kaujām Afganistānā.

Filma veltīta starptautiskajā operācijā Afganistānā dienošo karavīru varonībai, uzsverot karavīru pašaizliedzību, patriotismu, profesionalitāti un ieguldījumu starptautiskajā drošībā.

“Šī filma ir vēstījums ne tikai Latvijas vai ASV sabiedrībai. Šis ir ģeopolitiski un stratēģiski nozīmīgs vēstījums starptautiskajai sabiedrībai, ka ikviens pasaulē spēcīgākās militārās alianses karavīrs ir gatavs jebkurā brīdī iestāties par brīvību, taisnīgumu un citām starptautiski pieņemtām vērtībām. Šī filma ir lieliska iespēja izdzīvot spēcīgu stāstu par mūsdienu varoņiem, starp kuriem ir arī Latvijas karavīri Mārtiņš un Jānis. Esmu pārliecināts, ka ikviens filmas skatītājs tajā saskatīs sev svarīgas vērtības un aizdomāsies par karavīra profesijas aicinājumu,” uzsver aizsardzības ministrs Artis Pabriks. 

“Nav uzdevumu, ko Latvijas karavīri nespētu veikt. Pateicoties karavīriem, kuri pirms vairāk nekā simts gadiem cīnījās par katru centimetru no mūsu valsts, Nacionālie bruņotie spēki šodien var lepoties ar karavīriem, kuri zem sarkanbaltsarkana karoga godam turpina šo pēctecību un starptautiskajās operācijās stiprina ne tikai starptautisko, bet arī mūsu nacionālo drošību. Latvijas karavīri Afganistānā un citās starptautiskajās operācijās ir demonstrējuši spēju profesionāli veikt jebkuru uzdevumu, ko atzinīgi novērtē arī mūsu sabiedrotie,” norāda Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

“Ar Mārtiņu, Klintonu Romešu, Ēriku Hārderu un citiem ASV karavīriem es biju  plecu pie pleca šajā kaujā. Tāpēc šīs filmas pirmizrāde ir liels notikums mums visiem. Filmas režisors Rods Lurie filmā ir ievietojis arī epizodi par Latvijas karavīru klātbūtni Kītingas kaujā, kas jau ir aprakstīta divās grāmatās: Džeika Tapera grāmatā “Priekšpostenis” un Klintona Romeša grāmatā “Sarkanais vads”. Latvijas karavīri, kuri pilda savus uzdevumus starptautiskajās operācijās ir augsti motivēti un gatavi pildīt savu kaujas uzdevumu plecu pie pleca ar citiem armijas karavīriem. Mums jābūt lepniem par saviem karavīriem, jo tas ko viņi dara starptautiskajās operācijās tikai stiprina mūsu valsts neatkarību, Latvijas bruņotos spēkus un sniedz labu profesionālo pieredzi personālam,” ar lepnumu uzsver virsseržants J.Laķis.  

Ar atmiņām par kauju dalās seržants M.Dāboliņš: “No visām kaujām, kurās man ir nācies piedalīties, kauja par Kītingas priekšposteni nebija grūtākā, bet pati intensīvākā gan. Visspilgtāk atmiņā palikušas divas epizodes. Brīdis, kad man nācās savu snaipera šauteni iedot ASV karavīram un paņemt no viņa triecienšauteni, dodoties kopīgi ar ASV karavīriem atgūt ēku pēc ēkas, lai atgūtu munīcijas noliktavu. Tobrīd tikai niecīgs skaits ar karavīriem spēja doties prettriecienā, jo bija ievainotie un kritušie. Munīcijas noliktava bija kritiski svarīga, jo mums munīcija jau gāja uz beigām - bija atlikušas dažas aptveres un dažas granātas. Ja munīcija beigtos, beigtos arī kauja. Un otrs brīdis, kad jau pēc kaujas noguris un netīrs sēdēju nodegušā posteņa drupās, man uz muguras bija snaipera šautene, rokās ložmetējs un vēroju kā no kalniem mums tuvojas papildspēki. Tieši tajā brīdi es arī sapratu - mēs šo kauju esam uzvarējuši. Šoreiz Latvijas karavīra veiksme ir bijusi mūsu pusē. Līdz tam nebija skaidrs, vai mēs sagaidīsim rītausmu, jo pārāk maz bija palikuši tie karavīri, kuri var cīnīties.”

Filma veidota pēc raidsabiedrības CNN pārstāvja Vašingtonā žurnālista Dž.Tapera grāmatas – bestsellera  - “Priekšpostenis. Neizstāstītais stāsts par amerikāņu varonību” motīviem. Tās veidotāji skatītājam piedāvā ielūkoties karavīra  - cīnītāja varonības stāstā ASV vēsturē ilgākajā karā Afganistānā, ciešot smagus zaudējumus.

2009.gada 3.oktobrī otrajā Operacionālās sadarbības padomnieku grupā dienošie Latvijas karavīri – kaprālis Mārtiņš Dāboliņš un virsseržants Jānis Laķis plecu pie pleca kopā ar ASV 361. kavalērijas Bravo rotas karavīriem piedalījās vienā no smagākajām un ilgākajām kaujām Afganistānā - kaujā Kītingas priekšpostenī Afganistānā netālu no Pakistānas robežas. Latvijas karavīri apmācīja Afganistānas karavīrus, kad ap plkst.05:00 pēkšņi sākās neparasti intensīvs un spēcīgs uzbrukums ar mērķi ielauzties bāzē. Kauja ilga trīspadsmit stundas, un tajā dzīvību zaudēja astoņi ASV karavīri.

Sākoties uzbrukumam, postenī izvietotie Afganistānas karavīri aizbēga, bet abi Latvijas karavīri palika cīnīties kopā ar ASV karavīriem. Postenī palikušo Latvijas un ASV karavīru skaits bija vairāk nekā piecas reizes mazāks par uzbrucēju  - aptuveni 400 talibu kaujiniekiem. Karavīriem izdevās noturēt posteni pusotru stundu, kad caur pozīcijām, kuras bija pametuši Afganistānas armijas karavīri, postenī  ielauzās talibu kaujinieki. Neskatoties uz smagajiem zaudējumiem, Latviešu un ASV karavīriem cīnoties vairāk nekā desmit stundas. Izdevās atspiest talibu kaujiniekus no posteņa  un nostiprināties. Neatsveramu palīdzību karavīriem uz zemes sniedza ASV gaisa spēku uguns atbalsts. Pārējie papildspēki spēja ierasties tikai vēlu naktī.

2011.gadā seržants M.Dāboliņš un virsseržants J.Laķis par varonību kaujā saņēma vienu no augstākajiem ASV militārajiem apbalvojumiem “Armijas uzslavas medaļu” ar pievienotu Varonības zīmi, ASV kaujas kājnieka zīmotni, kā arī Mičiganas štata apbalvojumus par nopelniem cīņā pret terorismu.

Lēmumu par Latvijas iesaistīšanos Afganistānas Nacionālās armijas apmācībā bruņotie spēki pieņēma 2007.gada rudenī, kad sākās intensīvs padomnieku grupas veidošanas un sagatavošanas process, tas notika ciešā sadarbībā ar ASV Mičiganas Nacionālo gvardi, lai nodrošinātu Afganistānas Nacionālās armijas komandvadības un kaujas spēju uzlabošanu, tādējādi nodrošinot NATO spēku izvirzīto prioritāti – pakāpenisku atbildības nodošanu vietējām drošības institūcijām.

Divu gadu laikā Nacionālie bruņotie spēki sagatavoja un kopš 2008.gada novembra uz operāciju rajonu nosūtīja trīs Operacionālās sadarbības padomnieku grupas, kurās kopā plecu pie pleca dienēja vairāk nekā 100 Latvijas un 40 ASV karavīru.

Savus uzdevumus padomnieku grupas karavīri galvenokārt veica Pakistānas pierobežas provincēs Afganistānas austrumos, kas ir viens no bīstamākajiem nemieru pārņemtās valsts reģioniem, tādējādi Latvijas un ASV karavīriem nācās sniegt arī operacionālo atbalstu, piedaloties tajās kaujas operācijās, kuras savā atbildības rajonā veica apmācāmais Afganistānas Nacionālās armijas bataljons.

Latvijas karavīru dalību, viņu profesionālo sagatavotību un varonību Afganistānas karavīru apmācībā augstu ir novērtējuši sabiedrotie, tostarp ASV un Afganistānas bruņoto spēku vadība, jo šo divu gadu laikā mūsu karavīri ir snieguši ievērojamu ieguldījumu Afganistānas armijas attīstībā, tuvinot tās spējas pašiem pārņemt drošības situācijas kontroli valstī.

Video: virsseržants J.Laķis par Afganistānā piedzīvoto kauju

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU