DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
25. septembrī, 2019
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde
1
1

Top ērti lietojamas valsts iestāžu mājaslapas!

2019. gads valsts un pašvaldību iestāžu tīmekļvietņu vienotās platformas izstrādē ir dinamisks – noris pilotprojekts, kā rezultātā pirmās 12 valsts pārvaldes iestādes iegūs mūsdienīgas, ērti lietojamas, vienotos principos balstītas mājaslapas.

“Šobrīd lielākāi daļai valsts pārvaldes iestāžu mājaslapas ir ne tikai tehnoloģiski, bet arī morāli novecojušas – tās nav iespējams pārlūkot no viedierīcēm, kas mūsdienu tehnoloģiju laikmetā ir ļoti nopietna barjera gan no informācijas pieejamības viedokļa, gan no piekļūstamības aspektiem, un to saturu nevar patērēt visas sabiedrības grupas, tai skaitā cilvēki ar invaliditāti. Šī projekta sekmīga īstenošana ne tikai padarīs valsts pārvaldi pieejamāku, bet arī daļēji sakārtos sadrumstaloto valsts IKT pārvaldību, jo pašreiz aptuveni 150 valsts pārvaldes iestāžu tīmekļvietnēm atšķiras kā uzturēšanas, tā izmitināšanas prakse, kas attiecīgi palielina valsts budžeta izmaksas. Tīmekļvietņu vienotās platformas projekts ir mazs, bet nozīmīgs solis, lai attīstītu Latvijas valsts pārvaldi kā digitālās vides līderi,” pamato Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis.

Īstenojot projektu “Valsts un pašvaldību iestāžu tīmekļvietņu vienotā platforma”, līdz 2020. gada pavasarim būs izveidota vienota tīmekļvietņu platforma ar vienu satura pārvaldības sistēmu 12 iestāžu tīmekļvietnēm, savukārt 2021. gada sākumā jau kopumā 60 valsts pārvaldes iestāžu būs ieguvušas modernas, drošas, piekļūstamas, lietojamības pamatprincipiem atbilstošas mājaslapas. Līdz ar projekta īstenošanu iedzīvotājiem turpmāk būs nodrošināta atpazīstama vide, līdzīga funkcionalitāte un informācijas dizains katrā no tīmekļvietnēm.

“Lai sekmīgi izstrādātu IKT risinājumu, viena no panākumu atslēgām ir lietotāju iesaistīšana jau no pirmajiem projekta īstenošanas soļiem. Neatkarīgi no tā, vai produkts ir paredzēts plašam sabiedrības lokam vai šaurai klientu daļai, ir jāizzina patērētāju vēlmes un paradumi. Īstenojot tīmekļvietņu vienotās platformas projektu, Valsts kanceleja īpašu vērību piešķir tieši lietojamības izpētei, lai topošās tīmekļvietnes būtu loģiski strukturētas, ērti lietojamas, vizuāli pievilcīgas un saprotamas,” skaidro Valsts kancelejas Eiropas Savienības struktūrfondu departamenta projektu vadītāja Vita Vodinska.

V.Vidinska arī norāda, ka pērn iedzīvotāji tika iesaistīti, izpētot viņu paradumus – kāpēc viņi apmeklē valsts iestāžu tīmekļvietnes, kādu informāciju tur visbiežāk meklē, kas viņus visvairāk mulsina un ko, viņuprāt, mājaslapās vajadzētu/nevajadzētu publicēt. “Šobrīd noris informācijas strukturizēšanas fāze, kur analizējam, kādas sadaļas, informācijas bloki un saturs veidos jaunās tīmekļvietas, uzsākts darbs arī pie tīmekļvietņu dizaina izstrādes. Ikvienā no šiem soļiem ir būtiska iedzīvotāju līdzdalība, tādēļ regulāri aicinām dažādas sabiedrības grupas (uzņēmējus, privātā sektorā strādājošos, nevalstiskā sektora pārstāvjus, studentus, mājsaimniecībā nodarbinātos, seniorus u. c.) piedalīties prototipu testēšanā,” skaidro V.Vodinska.

Lai tīmekļvietnes būtu ērti lietojamas un piekļūstamas ikvienam sabiedrības loceklim, testēšanā iesaistīta arī organizācija “Sustento” un apvienība “Apeirons”, tādējādi nodrošinot to, ka platformā izvietotās mājaslapas varēs lietot cilvēki ar redzes un/vai dzirdes invaliditāti, kā arī ar kustību traucējiem.

Projekta “Valsts un pašvaldību iestāžu tīmekļvietņu vienotā platforma” mērķis ir līdz 2020.gada beigām radīt vienotu, centralizētu valsts pārvaldes iestāžu tīmekļvietņu pārvaldības risinājumu, padarot publiski radīto informāciju ērti strukturētu un piekļūtamu visām sabiedrības grupām, ieskaitot personas ar invaliditāti. Centralizēti uzturot valsts un pašvaldības iestāžu tīmekļvietnes, tiks efektīvāk izlietoti budžeta līdzekļi, radot līdzekļu ekonomiju.

Projekta kopējais finansējums ir 2 miljoni eiro, t. sk. 85 % jeb 1,7 miljoni eiro piesaistīti no Eiropas Reģionālās attīstības fonda. Projektā iesaistīto iestāžu saraksts apskatāms šeit.

Tīmekļvietņu pilnveidošanas projekts ir būtiska Valsts pārvaldes refomu plāna īstenošanas sastāvdaļa, kura mērķis ir pilnveidot komunikāciju ar iedzīvotājiem.

Ziņojums par Valsts pārvaldes reformu plāna vidusposma rezultātiem Ministru kabinetā izskatīts šā gada 17.septembrī.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU