DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
23. septembrī, 2019
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Sabiedrības līdzdalība tiesību aktu projektu izstrādē kļūs ērtāka un modernāka

Atvērtība un caurspīdīgums – tās ir valsts pārvaldes pamatvērtības, kas veicina iedzīvotāju uzticēšanos un vēlmi līdzdarboties. Modernizējot tiesību aktu izstrādes procesu, Valsts kanceleja spers nozīmīgu soli, lai sabiedrība turpmāk varētu ērti piedalīties tiesību aktu izstrādes procesā.

2018. gadā Valsts kanceleja uzsāka projekta “Vienotais tiesību aktu projektu izstrādes un saskaņošanas portāls” (TAP portāls) īstenošanu, kā rezultātā tiks modernizēts Ministru kabineta (MK) lēmumu pieņemšanas process, nodrošinot efektīvāku, caurspīdīgu un ātrāku valsts pārvaldes tiesību aktu izstrādi, saskaņošanu, apstiprināšanu un kontroli. Turklāt, pateicoties TAP portālam, tiks būtiski uzlabota sabiedrības līdzdalības vide tiesību aktu jaunrades procesā, tādējādi iedzīvinot atvērtās pārvaldības principu un iniciatīvas, kā arī nodrošinot atbilstību Informācijas sabiedrības attīstības pamatnostādnēm 2014.-2020. gadam.

Esošā problēma tiesību aktu izstrādes procesā ir sadrumstalotība, kas rodas, izmantojot daudz dažādu sistēmu, kā arī liels neautomatizētu darbību apjoms. TAP portāls modernizēs tiesību aktu izstrādi, padarīs efektīvāku starpinstitucionālo saskaņošanu, atvieglos sabiedrības līdzdalību lēmumu pieņemšanā un centralizēs pieņemto tiesību aktu nodošanu glabāšanai Valsts arhīvā. TAP portāls nodrošinās, ka vienuviet būs pieejama visa informācija par tiesību aktu izstrādes progresu – sākot no mirkļa, kad Saeima deleģējusi uzdevumu valdībai, līdz pat lēmuma pieņemšanai Ministru kabinetā. TAP portāls kalpos arī kā viens no pirmajiem soļiem, lai atteiktos no papīra dokumentiem, jo visa informācija tiks uzglabāta strukturētu datu veidā, radot iespēju tos pilnvērtīgāk analizēt. TAP portāls būs pilnīgi jauna pieeja, nodrošinot caurskatāmu Latvijas valdības darbu. Pateicoties TAP portālam, ieguvējs būs ikviens sabiedrības loceklis – pilsoniski aktīvi iedzīvotāji, nevalstisko organizāciju (NVO) pārstāvji, žurnālisti un arī valsts pārvaldes darbinieki,” skaidro Valsts kancelejas  TAP projekta vadītāja Signe Rudzīte.

Tikpat nozīmīgs ieguvums kā procesu sakārtošana būs TAP portālā sniegtā iespēja sabiedrībai aktīvi iesaistīties tiesību aktu izstrādē. Pašreiz iedzīvotājiem, kuri vēlas piedalīties sabiedriskajā apspriešanā, ir jāapmeklē konkrētās nozares ministrijas tīmekļvietne un tajā jāatrod diskusiju dokuments. Tas nozīmē, ka iedzīvotājam ir jāpārzina, kādi aktuālie tiesību akti pašreiz tiek izstrādāti un kurās nozaru ministriju tīmekļvietnēs tie meklējami. TAP portāls atvieglos iesaistes procesu, jo tajā vienkopus atradīsies visu nozaru tiesību akti, un iedzīvotājiem būs ērti izsekot, kuros tiesību aktos konkrētajā brīdī noris sabiedrības līdzdalības fāze. Autorizējoties TAP portālā ar Latvija.lv, būs iespēja elektroniski pieslēgties konkrētai publiskai apspriedei un izteikt savu viedokli.

Projektā “Vienotais tiesību aktu projektu izstrādes un saskaņošanas portāls” pašreiz uzsākta izstrādes fāze – aizvadīta pirmā lietojamības izpēte, apzinot TAP portālā iesaistīto iestāžu (ministriju, NVO, Saeimas, Valsts prezidenta kancelejas u. c.) vēlmes, kā arī iepazīta Igaunijas un Dānijas pieredze līdzīgu sistēmu uzturēšanā. Iesaistītās puses, tai skaitā iedzīvotāji tiks iesaistīti testēšanā arī turpmākajos TAP portāla izstrādes posmos.

Projekta kopējais finansējums ir 1 450 000 EUR, t. sk. Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums – 1 232 500 EUR, bet valsts budžeta finansējums – 217 500 EUR. Projekta izstrādes termiņš – 2021. gada sākums.

TAP portāls ir arī nozīmīga daļa Valsts pārvaldes reformu plāna īstenošanā, lai stiprinātu sabiedrības līdzdalību un līdz ar to vairotu arī iedzīvotāju uzticēšanos valsts pārvaldei, tostarp valdībai.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU