DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
09. jūlijā, 2019
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Finanses

MK neatbalsta ierosinājumu diferencēt sodus par nodokļu deklarācijas iesniegšanas kavēšanu

Šodien, 9. jūlijā, Ministru kabinets (MK), atkārtoti izskatot likumprojektu “Grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām””, kas saistīts ar Administratīvās atbildības likumu un tajā paredzētajām Valsts ieņēmumu dienesta (VID) tiesībām automātiski sodīt par laikus neiesniegtām nodokļu deklarācijām un kurš stāsies spēkā 2020. gada 1. janvārī, neatbalstīja Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) lūgumu neieviest automātisko sodīšanu attiecībā uz fiziskajām personām, kas nav saimnieciskās darbības veicēji, kā arī automātiski nesodīt mazos nodokļu maksātājus un jaunos uzņēmējus.

Tāpat MK uzskata, ka nav nepieciešams sodīšanas bargumā nošķirt regulāros deklarāciju iesniegšanas kavētājus no tiem, kas deklarācijas parasti iesniedz laikus. Šajā MK sēdē tikai iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens pievienojās LPS paustajām bažām. No ilgstoši (vēl no iepriekšējās valdības laikiem) uzturētajiem LPS iebildumiem Finanšu ministrija likumprojektā atbalstīja tikai vienu – nesodīt par divu dienu kavējumu.

Ļoti ceru, ka Saeimas deputāti likumprojektu grozīs, paredzot daudz saprātīgāku un izsvērtāku automātiskās sodīšanas sistēmu. Uzskatu, ka fiziskās personas, kas nav saimnieciskās darbības veicēji, nedrīkstētu automātiski sodīt par gada ienākumu deklarācijas neiesniegšanu, neizvērtējot apstākļus. Diferencei ir jābūt,” pauž LPS padomniece finanšu un ekonomikas jautājumos Sanita Šķiltere.

Jāuzsver, ka ar šādu lēmumu MK mainīja savu pirms divām nedēļām pausto viedokli, ka Latvijas Pašvaldību savienības paustās bažas ir pamatotas un būtu ņemamas vērā, kā arī neakceptēja Ministru prezidenta Artura Krišjāņa Kariņa rosinājumu nepiemērot automātiskos sodus par deklarāciju neiesniegšanu, ja nodokļa parāds šīs deklarācijas  laicīgas neiesniegšanas rezultātā nav radies.

Iepriekš LPS vairākkārt jau norādīja, ka likumprojekts būtiski jāuzlabo, nepieļaujot, ka 25 eiro sodanauda tiktu automātiski uzlikta pat par vienas vai divu dienu termiņa nokavēšanu, turklāt neatkarīgi no faktiskajiem apstākļiem.

Pamatojoties uz LPS iebildumiem, Saeimas Juridiskā komisija pagājušā gada izskaņā lūdza Finanšu ministriju izstrādāt sabalansētāku piedāvājumu, gan ņemot vērā atkārtotību – cik bieži un ilgstoši nodokļu maksātājs kavē deklarāciju iesniegšanu –, gan arī īpaši vērtējot mazos nodokļu maksātājus, kam vispirms varētu piedāvāt nodokļu uzskaites atvieglojumus, nevis uzlikt sodu.

Administratīvās atbildības likuma 164. pants nosaka tiesības VID tā informācijas sistēmās automātiski uzlikt administratīvos sodus par nodokļu un informatīvo deklarāciju neiesniegšanu. Savukārt šī likuma 161. pants paredz, ka automātiskās sodīšanas gadījumā uzliek attiecīgajam pārkāpumam noteikto minimālo sodu.

Par nodokļu deklarācijas iesniegšanas termiņa kavējumu no 3 līdz 10 dienām paredzēts piemērot naudas sodu fiziskajām un juridiskajām personām no 5 līdz 14 naudas soda vienībām, automātiski sodot – ar 5 naudas soda vienībām, par deklarācijas iesniegšanas kavējumu no 11 dienām līdz 20 dienām varēs piemērot naudas sodu fiziskajām un juridiskajām personām no 15 līdz 30 naudas soda vienībām, automātiski sodot – ar 15 naudas soda vienībām, par kavējumu no 21 dienas līdz 30 dienām - no 31 līdz 56, automātiski sodot -31, bet par kavējumu vairāk par 30 dienām varēs piemērot naudas sodu no 57 līdz 140 naudas soda vienībām.  Šobrīd viena naudas soda vienība – 5 eiro. Tāpat sodi paredzēti arī par informatīvo deklarāciju  laicīgu neiesniegšanu. 

Vairāk par jautājuma virzību iepriekš lasiet arī LPS vietnē www.lps.lv:

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU